Před zahájením jarní sezóny

publikováno 12.03.2024

Před ostrým začátkem jarních ligových a pohárových utkání malé ohlédnutí za klubovými soutěžemi ve Východní zóně.

Bhútán

Reprezentace se po úspěšné kvalifikaci pomalu připravuje na červnové MS a kluby ladí přípravu na druhou část sezóny. Liga je v polovině, na čele s Thimphu Yetties, kteří šokovali vyřazením ve 2. kole Poháru FIFAC s moravským Rejvízem. Yetties přitom v lize po úvodní porážce od mistrovského Para další čtyři zápasy vyhráli, o to víc nečekané vyřazení mrzí. V úplně opačné situaci je mistr Paro Druks. Ten po výhře nad Yetties v prvním ligovém kole už pouze remizoval v následujícím kole s Raidakem, aby pak následující zápasy prohrál. Paru se nedařilo zejména na domácím stadiónu, kde ze tří utkání získalo jediný bod. V součtu je to až páté místo v tabulce s minimálními vyhlídkami na obhajobu. Paro tak bude o úspěch usilovat v pohárech - v Poháru FIFAC šťastně proklouzlo do čtvrtfinále, v domácím poháru pak v boji o finále narazí na nebezpečný Phuenccholing. Ten zvládl podzimní sezónu podstatně lépe. V lize je jihobhútánský tým na 2. místě a v Poháru FIFAC ve čtvrtfinále narazí na Gangtok Icemans. Po dvou nevydařených sezónách se blýská na lepší časy v Bjakaru, který bude útočit ze 3. místa, navíc má před sebou semifinále domácího poháru, kde se utká s Yetties.
Na dně tabulky je tradičně Raidak Chhukha, kterému se stále nedaří proniknout do vyšších pater tabulky, a už delší dobu čeká na úspěch také Hatisar.

Tabulka po polovině soutěže:

1. Thimphu Yetties 5 4 0 1 12:6 12
2.  FC Phuenccholing 5 3 1 1 7:4 10
3. Bjakar Rangers 5 3 0 2 8:7 9
4. Hatisar Chillies 5 1 2 2 5:7 5
5. Paro Druks 5 1 1 3 6:10 4
6. Raidak Chhukha 5 0 2 3 8:12 2

3 - Samchuk /BJA/, Nashwa /YET/

Barma

Barmská nejvyšší soutěž je na rozdíl od minulého roku, kdy jednoznačně kralovalo Shwebo, velmi vyrovnaná. Mezi prvními čtyřmi týmy je jen čtyřbodový rozdíl, takže jarní odvety slibují drama až do konce. Na čele se díky výhře v 5. kole v Yenangyaungu usadil Akyab, kterému pomohla také nečekaná domácí porážka Shweba s Falamem 0:1. Obhájce se tak z prvního místa rázem propadl až na 3. místo, Falam je druhý. Za vedoucí trojicí se snaží udržet kontakt FC Tararingapatam, tomu ale v cestě za obhajobou 2. místa stojí vlastní nevyrovnané výkony a zejména střelecká impotence. Se třemi vstřelenými góly v pěti zápasech se na čelo tabulky moc pomýšlet nedá. Trenéra A Kchan Zina tak těší aspoň dobrá defenziva, brankář Uum drží čisté konto přes 270 minut. Opět se nedaří Laputtě, která je pátá jen o dva body před posledním Yenangyaungem.

Tabulka po polovině soutěže:

1. Akyab Sailors 5 3 1 1 11:7 10
2. Falam Tigres 5 3 0 2 7:7 9
3.  Shwebo Pyas 5 2 2 1 6:4 8
4. FC Tararingapatam 5 2 1 2 3:4 7
5. Ywei Laputta 5 1 2 2 5:9 5
6. Yenangyaung Myan Myins 5 1 0 4 6:7 3

4 - Ki-teara AKY a Devalakuram FAL

3 - Ha Shan AKY

Andamany

Na Andamanech nezažívají zrovna úspěšnou sezónu. Reprezentace skončila v kvalifikační skupině až poslední, což znamená pád do výkonnostního koše C, na klubové scéně všechny týmy v Poháru FIFAC  skončily. před brananmi čtvrtfinále. V andamanské superlize se po první části na čele usadili Eleven Shooters jen o skóre před Sentinelem. A to Shooters nezvládli poslední kolo, když na hřišti posledního Rutlandu vybojovali jen bezbrankovou remízu. Druhý Sentinel nezačal dobře, když se po dvou kolech krčil s jedním bodem na posledním místě, pak ale zabral a tři vítězství v řadě znamenaly posun až na 2. místo. Titul obhajuje Port Blair Uppers, ale zatím se mu nedaří, se sedmi body je  čtvrtý, nicméně tříbodová ztráta na čelo dává Uppers stále naději na obhajobu. Na titul si brousí zuby i Nachuge, i když zatím předvádí nevyrovnané výkony.

Tabulka po  polovině soutěže

1. Eleven Shooters 5 3 1 1 8:6 10
2. Sentinel Jets 5 3 1 1 8:7 10
3. Nachuge Typhhons 5 2 1 2 10:8 7
4. Port Blair Uppers 5 2 1 2 10:11 7
5. Garacharama FC 5 1 1 3 7:8 4
6. Rutland Snakers 5 1 1 3 5:8 4

4 - Lalima NAC

3 - Shahanakokooty ELE, Shan Mlok RUT

Sikkim

2. liga

Mangan po sestupu vládne 2. lize a s návratem mezi elitu to myslí vážně. V 5. kole dokázal na hřišti Singtamu v souboji vedoucích mužstev zvítězit 3:2 a od svého pronásledovatele se odpoutal na čtyřbodový rozdíl. Na Singtam se dotáhla Himalaya. Ta si v 5. kolem poradila s posledními Black Hats a stále je i ona v boji o baráž. Lachen na 4. místě naopak asi na postup nedosáhne. Zklamáním je až 5. místo Namchi, které sice jako jediné porazilo Mangan, ale z ostatních utkáních získalo jediný bod.

1. Real Mangan 5 4 0 1 12:8 12
2. Singtam Wilds 5 2 2 1 12:9 8
3. Himalaya Gangtok 5 2 2 1 9:8 8
4. FC Lachen 5 2 1 2 10:11 7
5. Namchi Storm 5 1 1 3 9:10 4
6. Black Hats 5 1 0 4 6:12 3

3 - Ganantok a Kolpang MAN, Ushawanji LAC, Krkbrk NAM

Pohár

Do semifinále postoupili favorité, i když Icemans i Sherpové v prvních zápasech nečekaně prohráli. Sherpa v prvním zápase dostala výprask 1:5 na hřišti Himalaye a do odvety se jí moc nadějí na postup nedávalo. Sherpové ale dokázali čtyřmi góly dovést odvetu do prodloužení, v něm přidali další dva góly a postoupili. Icemans po porážce v Lachenu doma dominovali a po vítězství 3:0 jsou rovněž v semifinále. Geyzing i FC Gangtok pak dvojzápasy zvládli bez potíží, a tak se fanoušci mohou těšit na atraktivní semifinále.

Geyzing - Mangan 5:0 /2:0/ /+1/, Mangan - Geyzing 1:2 /0:2/, postupuje Mangan

Himalaya - Sherpa 5:1 /2:1/ /-1/, Sherpa - Himalaya 6:0 /3:0, 4:0/, postupuje Sherpa

Lachen - Icemans 2:1 / 1:0/ /-1/, Icemans - Lachen 3:0 /2:0/ /+2/, postupuje Icemans

FC Gangtok - Pemayangtse 3:1 /2:1/ /+1/, Pemayangtse - FC Gangtok 2:2 /0:2/, postupuje FC Gangtok