Úvod » Basketbal

Sikkimská basketbalová liga zahájena

publikováno 07.01.2024

Necelých čtrnáct dní po skončení mistrovství světa byl zahájen 45. ročník Sikkimské basketbalové ligy. Hned první kolo nabídlo většinou atraktivní basketbal s pozoruhodnými střeleckými výkony. A také divácký zájem, jen derby mezi tradičními rivaly Cinzanem a Himalayou sledovalo v hale New Sherpa více než 3300 fanouškú. Je zajímavé, že i přes nevýrazné výkony reprezentačního týmu je zájem o basketbal větší, než o ligové fotbalové zápasy.
Titul z loňské velmi vyrovnané sezóny obhajuje Rumtek, který si místo samojského rozehrávače přivedl Nauřana Ematenanga, mistra světa z roku 2021 a hned v prvním zápase Ematenang předvedl, že by mohl být výraznou posilou. V utkání s Ranipoolem se stal s 6,5 body suverénně nejlepším hráčem svého týmu, zároveň s 26 body i nejlepším střelcem. Přesto to Rumteku na vítězství nestačilo. Ranipool se před sezónou rozloučil s nepálským střelcem Gamukhem, nejlepším hráčem sezóny 2019-20, a na jeho místo si vyhlédl reprezentanta Moravy Václava Smejka, který přišel z ambiciózního týmu Maršov Senators. Rovněž Smejkovi první zápas v novém dresu náramně vyšel, když svému týmu pomohl k vítězství 107:105 27 body. Vedle Smejka se vytáhl i druhý moravský hráč v dresu Ranipoolu Jindřich Práskal. Pivot, který slavil největší individuální úspěch na MS 2021, když byl vyhlášen nejužitečnějším hráčem šampionátu, přispěl k úspěchu Ranipoolu dokonce 28 body. Ranipool, ambiciózní tým z předměstí Gangtoku a následník legendárních Legionares, tak začal velmi dobře a měl by být černým koněm soutěže.
Derby mezi Cinzanem a Himalayou ovládlo domácí Cinzano. To vedlo od začátku utkání, Himalaya ale stále držela přijatelný odstup. Rozhodlo se ve třetí čtvrtině, kterou domácí vyhráli 39:14 a vytvořili si až 32 bodový náskok. Závěrečná část sice patřila Himalayi, ale domácí jasně zvítězili 120:97. Manažmentu  Cinzana se podařilo udržet oba hráče Fidži, ale tentokrát se tak výrazně neprosadili. Přesto Kakalavosa s 15 body a osmi doskoky odehrál slušný zápas, Nesusivola ještě dostal po MS volno a na hřišti se neobjevil. Prosadila se ale nová posila Norbu, který přišel z Ranipoolu. S 21 body byl spolu s Pakalandrou nejlepším střelcem, příliš se neprosadil nejlepší hráč loňské sezóny Abishar. Himalaya, kterou po odchodu pivota Landonga do Pakyongu posílil zkušenější podkošový hráč Sanuwari, bývalý hráč Geyzingu, právě pod koši poněkud zaostávala. Sanuwari sice v první části zaznamenal 9 bodový zisk, po změně stran se ale bodově neprosadil. Střelecké procitnutí zkušeného Kopchema na soupeře nestačilo. Z obou cizineckých opor se více prosadil Nauřan Ariel, zkušený Tahiťan Holubec byl platný zejména v obraně, ale střelecky to ještě nebylo ono.
Souboj mezi Pakyongem a Geyzingem nabídl kvalitní basketbal. Geyzing začal lépe a ovládl první čtvrtinu 25:20, ve druhé si zejména díky střelecky produktivnímu Kolbenovi a Timtsenovi vytvořili hosté až osmibodový náskok, ale do konce driuhé čtvrtiny o něj přišli. Také v dresu Pakyongu se střelecky prosadil pivot.Bývalý naurský reprezentant Roben patřil ke kíčovým hráčúm domácích a spolu se střelcem Yebalem se výrazně přičinil o obrat ve skóre. Po změně stran už domácí udržovali dostatečný náskok, aby zápas přivedli do vítězného konce. Geyzingu nepomohla ani závěrečná střelecká exhibice Manila Pokela, s devatenácti body nejlepšího střelce týmu.

Cinzano Gangtok - Himalaya Gangtok 120:97 /32:26, 60:53, 99:67/  /6-6/

Pakalandra a Norbu 21, Sarong 16 - Kopchem 14, Ariel 13, Vatang 12. Nejlepší hráči: Norbu 4,5 - Kopchem 3,5. Celkem 28 /15:13/. Gangtok, New Sherpa, diváci: 3361.

Rumtek Kings - Ranipool Stingers 105:107 /25:23, 58:57, 84:80/  /6-6/

Ematenang 26, R. Subhata14, Pancharmaan a Shakroun 12 - Práskal 28, Smejk 27, Bab 19. Nejlepší hráči: Ematenang 6,5 - Smejk 7. Celkem 29 /13,5:15,5/. Rumtek, Templebarn Stadium, diváci: 964.

Pakyong Vultures - Geyzing Black Tahrs 93:84 /20:25, 51:45, 69:55/  /5-5/

Yebal 23, Tamang a Roben 14 - Manil Pokel 19, Timtsen 18, Kolben 13. Nejlepší hráči: Yebal 4,5 - M. Pokel 4,5. Celkem 29 /14,5:14,5/. Pakyong, hala Orchid, diváci: 779.