5. kolo skupiny B

publikováno 17.12.2023

Poslední kolo skupiny B nabídlo dramatické souboje v boji o postup do čtvrtfinále, kde se ve dvou zápasech rozhodovalo o postupujících až v posledních vteřinách.

Oceánské derby mezi Fidži a Nauru bylo přímým soubojem o postup. Začalo se od podlahy a ve vysokém tempu, střelci na obou stranách trefovali, a tak první čtvrtina skončila vysokým skóre 28:30. Nástup do druhé čtvrtiny vyšel mužstvu Nauru, které dokázalo eliminovat klíčové hráče soupeře Kakalavosu i Nesusivola. A zejména díky střelecky disponovanému Lalabudovi a Gadenangovi Nauru v 14. minutě vedlo nejvyšším rozdílem 48:34. Pak ale Rajavind dvakrát trefil trojku, naopak Nauřané tři minuty neskórovali a stav se do konce poločasu srovnal na 54:54. Druhý poločas byl velmi vyrovnaný, oba týmy se střídaly ve vedení.  Nauruské postupové ambice držel zejména Lalabuda, na druhé straně se rozstřílel nový muž na soupisce Nissan spolu s Chandem. Tři minuty před koncem Fidži ubránilo dva útoky soupeře a dostalo se do pětibodového vedení. V dramatické koncovce Nauru snížilo trjkou Taqaboy na 94:96, ale skvělý Chand trojkou opět náskok zvýšil opět na pětibodový rozdíl. V poslední velmi dlouhé minutě snížil Mwareowo střelou s faulem na dva body. Útok  Fidži pak skončil doskokem naurského Auvy a Nauru mělo poslední útok na srovnání nebo i na vítězství v případě úspěšné trojky.. Zodpovědnost vzal na sebe Lalabuda, ale míč v koši neskončil a Fidži tak postupuje.
Nauru ale stále mohlo na postup posmýšlet - stačilo, aby v podvečerním africkém derby zdolala Ghana tým Svazijska. Také tento zápas nabídl drama až do konce. Ghaňané i v případě vítězství mohli postoupit jen za hodně divokých shod okolností, nicméně zápas nezabalili. Na konci druhé čtvrtiny dokázali otočit z 37:45 na 54:45, ale Svazijci se vzpamatovali, několikrát doskočili a zejména zásluhou střelby Maziyi snížili na 54:52. Třetí čtvrtina vyšla o něco lépe Svazijsku, které ji vyhrálo 31:24, ale v dramatické čtvrté čtvrtině Ghana šla opět do vedení a Nauřané stále měli naději. Tři minuty před koncem ale po chybách v rozehrávce Ghana prohrávala 90:95. Ghaně ale opět zastřílel nejlepší hráč týmu, dnes třicetibodový Inkom, který sedmi body v řadě otočil minutu před koncem skóre na stranu svého týmu. Na vítězství to ale nestačilo, infarktové drama nakonec rozhodl Maziya, když za vyrovnaného stavu sedm vteřin před koncem vypíchl přihrávku Williama a zakončil. Ghaňané měli pět vteřin na poslední útok, ale ani nedokázali zakončit, a tak Svazijsko slaví postup. Smutní Nauru, k postupu opravdu chybělo jen málo.
Večerní zápas mezi Guadeloupe, a Bhútánem opět zaplnil halu do posledního místa a i když oba týmy měly postup jistý, viděli diváci kvalitní basketbal. Domácí zvládli lépe úvod a první čtvrtinu díky úspěšné střelbě zejména Goumy a dobrému bránění vyhráli 32:19. Do druhé čtvrtiny bhútánští trenéři nasadili do hry odpočívajícího Wanglinga a bylo to znát. Wangling hrající ve výborné formě přispěl 15 body k snížení stavu na 48:45 na konci druhé čtvrtiny. Druhý poločas už patřil domácím, kteří rozhodující krok k vítězství učinili na konci třetí čtvrtiny, když využili střelecký výpadek soupeře a odskočili na patnáctibodový rozdíl. To už Bhútánci věděli, že na obrat nemají a že je ve čtvrtfinále čeká rozjetá Srí Lanka. Zápas tak dohrávali s hráči z lavičky, konečná 22bodová prohra nic neřešila, Bhútán díky kanonádě proti Ghaně měl na stejně bodové Nauru dostatečný bodový polštář a postupuje. Nauru po skvělém úvodu čeká jen souboj o 9. místo, zklamáním je až poslední místo Ghany.

Fidži - Nauru 99:97 /28:30, 54:54, 72:75 / /+1/6-5/

Rajavind 16, Nissan a Seruseru 14 - Lalabuda 29, Auva 17, Gadenang 14 - Nejlepší hráči: Rajavind 4,5 - Lalabuda 7. Celkem: 26 /14:12/. Diváci: 1196.

Ghana - Svazijsko 97:99 /26:30, 54:52, 78:83/ /6-6/

Inkom 30, Owomoh 13, Adiyah 11 - Bombwele a Mathlama 20, Bubungwe 17. Nejlepší hráči: Inkom 7,5 - Bombwele 4,5. Celkem 28,5 /14,5:14/. Diváci 1466.

Guadeloupe - Bhútán 106:84 /32:19, 48:45, 81:66/ /6-6/

Gouma 22, Laffitte 19, Parin 15 - Wangling 18, Yamgay 17, Lahwang 11. Nejlepší hráči: Gouma 6 - Wangling 4,5. Celkem 29,5 /14,5: 15/. Diváci: 3150.