3. kolo skupiny B

publikováno 14.12.2023

Třetí hrací den ve skupině B přinesl výsledky, které skupinu pořádně zamotaly a dvě kola před koncem základní části je mezi prvním a posledním týmem tabulky rozdíl jediného bodu.

První odpolední utkání patřilo tradičně Nauru, které se střetlo s výběrem Svazijska. Svazijci se na mladý tým obhájce zlata dobře připravili a utkání zahájili nečekanou tvrdou osobní obranou, se kterou si Nauřané dlouho nevěděli rady. Teprve v 7. minutě po time-outu za stavu 2:13 se s příchodem Mawy začali Nauřané prosazovat i střelecky, nicméně první čtvrtinu prohráli 15:25. Druhou čtvrtinu zvládlo Nauru mnohem lépe, také proto, že se podařilo eliminovat střelce Maphangu, který za 11 minut dosáhll 20 bodové hranice. Nauřané se také mohli spolehnout na devatenáctiletého pivota Patricka Auvu, který kromě dobré práce pod vlastním košem přispěl deseti body v útoku. A tak do šaten odcházeli Nauřané za poměrně příznivé pětibodové ztráty. Třetí čtvrtina patřila Svazijsku, kterému se začila dařit střelba z perimetru, a tak do poslední čtvrtiny se šlo za patnáctibodového vedení Svazijska. Nauru se ještě pokusilo něco s výsledkem udělat, když po trojkách Mawy a Mwareowa stáhlo ztrátu na sedmibodový rozdíl, v závěru ale Svazijci i díky silnější lavičce  vedení ještě navýšili.

Odpolední souboj mezi Fidži a Bhútánem přinesl vyrovnaný basketbal, který ale úrovní moc nenadchl, na obou stranách bylo k vidění spousta nevynucených chyb. Fidžané potřebovali nutně zvítězit, ale zpočátku hráli dost nervózně a brzy ztráceli. Ve druhé čtvrtině se skóre srovnalo a o vedení se oba týmy přetahovaly až do konce poločasu. Úvod třetí čtvrtiny patřil Bhútánu, který využil zbytečných ztrát soupeře a po pěti minutách vedl 64:58. Pak ale hráči Bhútánu soupeři nabídli svými vlastními nepřesnostmi v rozehrávce několik rychlých akcí a na konce třetí čtvrtiny už opět vedlo Svazijsko. I v poslední čtvrtině se oba týmy střídaly ve vedení a čekala se dramatická koncovka. K té ale nedošlo. Pět minut před koncem se krátce po sobě vyfaulovali klíčoví hráči Bhútánu Wangling  a Yashaling, což se ukázalo jako rozhodující. Fidžané měli více sil, také proto, že hráči z lavičky dokázali do hry zapadnout a střílet potřebné koše, nakonec Fidži dovedlo utkání až k jedenáctibodovému vítězství. Vedle tradičních opor Kakalavosy a Nesusivola se tentokrát dokázali prosadit i hráči v předchozích zápasech méně vytížení, celkem osm z desetičlenné soupisky si připsalo dvouciferný bodový zisk. V dresu Bhútánu zazářil Wangling, který si připsal double-double - 23 + 11 asistencí.

Na večerní zápas domácího Guadeloupu s Ghanou bylo poprvé vyprodáno a diváci se mohli radovat z vítězství svého týmu. To se nerodilo nijak snadno, Ghana byla téměř 35 minut vyrovnaným soupeřem. Guadeloupe sice skoro pořád vedl, ale Afričané neustále zejména zásluhou výborné střelby Inkoma dotahovali. Rozhodla třetí čtvrtina, kdy domácí zabrali v obraně a postupně získali dvouciferný náskok. V úvodu posledního hracího období se sice Ghana presingem a dvěma trojkami Adedonkwu dotáhla na 67:71, ale domácí našli ve svých řadách střelce, který tým v době, kdy se nedařilo, podržel. Byl jím zkušený Laffite a zejména jeho zásluhou a dobrému obrannému doskakování Mouléze Guadeloupe pět minut před koncem opět vedl desetibovým rozdílem a koncovku si už zkušeně pohlídal.

V příštím kole se utká vedoucí Guadeloupe s druhým Nauru a vítěz bude už velmi blízko čtvrtfinále. O naději bude bojovat Bhútán s Ghanou, poražený naopak bude blízko vyřazení. A ve večerním zápase budou diváci zvědaví, zda se Fidži dostane na vítěznou vlnu v souboji s nevyzpytatelnými Svazijci.

Nauru - Svazijsko 80:92 /15:25, 37:42, 55:70/  /-1/5-6/

Mawa 20, Coqot 14, Auva 10 - Maphanga 27, Modlawani 16, Mdlamane 14. Nejlepší hráči: Mawa 3,83 - Maphanga 5. Celkem 28 /13,5:14,5/. Diváci 1313.

Fidži - Bhútán 108:97 /25:26, 49:50, 79:76/ /6-6/

Chand 15, Kakalavosa 14, Nesusivola 13 - Wangling 23, Takin 13, Chungcho, Kolben a Danchuk 12. Nejlepší hráči: Chand 3 - Wangling 7. Celkem 26 /13:13/. Diváci: 2219.

Ghana - Guadeloupe 76:89 /14:15, 43:48, 54:65/ /5-5/

Inkom 27, Owomoh 12, Adedonkwu 10 - Laffitte 26, Parin a Janéz 15. Nejlepší hráči: Inkom 7 - Laffitte 6. Celkem 26 /11:15/. Diváci: 3150 - vyprodáno.