Úvod » Basketbal

3. kolo skupiny A

publikováno 13.12.2023

Třetí kolo ve skupině A přineslo kvalitní basketbal, boje se opět vyrovnaly. Po třech kolech je bez porážky už jen Srí Lanka, zatímco bez vítězství zůstává Kiribati.

Úvodní zápas dne mezi Andorrou a Aljaškou byl vyrovnaný v prvním poločase. Obě mužstva hrála hodně ofenzivně, obrany nechávaly na obou stranách dost prostoru soupeřům, diváci tak viděli atraktivní basketbal. O něco častěji byli ve vedení hráči Aljašky, přesto poločas skončil nerozhodně vysokým skore 55:55. Andorru táhl zejména Valderando, který jen za poločas dosáhl rovných 20 bodů. Na druhé straně zářili Fullogh a Owamaha. Ve druhé půli si Aljaška začala budovat mírný náskok, který postupně narůstal až na rozdíl 22 bodů Tři minuty před koncem byl stav 81:103. Závěr hráči Aljašky vypustili a Andorra dokázala snížit na konečných 13 bodů.

V podvečerním zápase mezi dvěma týmy z Pacifiku zvítězil zkušenější tým z Tahiti. Zápas byl vcelku jednostranný, kromě prvních dvou minut vedli Tahiťané po celý zbytek zápasu. Poločas skončil jejich vítěztvím 67:46, když si nejlépe vedla dvojice Moha a Papaanafuta, která dala dohromady 34 body. Ve druhé půli náskok Tahiti narostl až na 27 bodů, v samotném závěru Kiribaťané snížili ztrátu na přijatelných 12 bodů. Moha z Tahiti se stal dosavadním rekordmanem na MS, když nastřílel 31 bodů.

Poslední zápas přinesl souboj dvou neporažených, Antigua se střetla se Srí Lankou. Byl to zápas dvou různých poločasů. V prvním kralovali Asiaté. Poprvé se sice dostali do vedení až v 6. minutě, ale jen za první čtvrtinu získali 15bodový náskok. Ten pak stále navyšovali, v poločase vedli o 25 bodů 64:39. Oporami byli opět Sawananchalee a Chayanansinhal, zatímco za Antiguu se chytil jedině Black. Druhý poločas však přinesl zvrat. Antigua přešla na zónovou obranu, na kterou soupeř dlouho nenacházel zbraň. Třetí čtvrtina skončila 33:19 ve prospěch Antiguy, která bojovala i nadále o co nejpříznivější věsledek. 7 minut před koncem byl rozdíl jen šestibodový. Jenže pak se vyfauloval Bowry a zdálo se, že Srí Lanka si vedení pohlídá. V posledních dvou minutách ještě Grahams a White vykřesali jiskřičku naděje, ale snížení na čtyřbodový rozdíl přišlo pozdě. Do konce zbývalo jen pár sekund a už se podařilo jen získat faul a dva trestné hody. Brown proměnil jen jeden, a tak Srí Lanka dotáhla zápas ke konečnému výsledku 102:99.

Andorra - Aljaška 95:108 (29:27, 55:55, 76:82)  /6-6/

Valderanda 26, Sarasuela 19, Vivaldo 17 - Owamaha 25, Fullogh 24, Harveya Killbill 13. Nejlepší hráči: Valderanda 6 - Owamaha 6. Celkem 30:5 (15:15,5). Diváků 785.

Kiribati - Tahiti 95:107 (25:37, 46:67, 69:91)  /6-6/

Baruaba 20, Nimatimate 15, Tikitiki 12 - Moha 31, Matamoana 22, Papaanafuta 17. Nejlepší hráči: Baruaba 5,5 - Moha 7. Celkem 31 (13:18). Diváků: 910.

Srí Lanka - Antigua 102:99 (35:28, 64:39, 83:72)  /6-6/

Sawananchalee 21, Chayanansinhal 18, Manuharubad 15 - White 17, Parkour 14, Black 13. Nejlepší hráči: Sawananchalee 5,5 - White 4. Celkem 28 (14,5:13,5). Diváků: 1350.