Úvod » Kvalifikace MS 2024

Závěr kvalifikace s překvapujícími postupujícími

publikováno 08.12.2023 (aktualizováno 07.05.2024)

Teprve poslední 6. kolo rozhodlo o všech postupujících na MS 2024. Zatímco hráči Bhútánu, Moravy i Nauru už mohli být v klidu, bojovalo se zejména o dvě druhá postupová místa a ve skupině C i o prvenství.

Ve skupině A poprvé prohrál Bhútán, když nestačil na výběr Guadeloupu, který místo o postup bojoval spíše o udržení ve výkonnostním koši B. Což se nakonec podařilo i díky prohře domácích Bermud s Kiribati. Bermuďané se museli obejít bez tří vykartovaných opor, čehož Kiribaťané využili a jediným gólem utkání vyhráli. S desetibodovým ziskem Kiribati skončilo druhé a muselo čekat na další zápasy.

Ve skupině B měly šanci na postup hned tři týmy. Zatímco Morava mohla být v klidu, na dálku bojoval Guam s Barmou o druhé potencionálně  postupové místo. Favorit skupiny Guam hrál na Moravě a utkání nezvládl, odvezl si čtyřgólový příděl a musel čekat na ostatní výsledky. Nabízela se tak šance Barmě, která hostovala na hřišti nejslabšího účastníka skupiny Vanuatu. Vítězství by Barmě na postup asi stačilo, jenže šestinásobný mistr světa závěr kvalifikace nezvládl. Po domácím debaklu s Moravou přišel další kolaps - Barmánci už po 35 minutách prohrávali 0:4 a na postup mohli zapomenout. Druhý poločas sice Barma zvládla mnohem lépe, ale dvěma góly už skóre jen upravila a díky horšímu skóre skončila ve skupině až na 3. místě. Morava se nakonec s 15 body stala nejlepším týmem celé kvalifikace.

Nejvyrovnanější skupina C se senzace nedočkala. Před posledním kolem vedoucí tým San Marina nestačil na favorita skupiny Maledivy  a po porážce 2:5 o 1. místo přišel. Nakonec Sanmarinci skončili až třetí, protože ve druhém zápase Mauritius zdolal Lesotho a vyhoupl se tak na 2. místo. Navíc měl Mauritius o gól lepší skóre, než druhý tým skupiny B Guam. Vše nakonec rozhodly až závěrečné zápasy skupiny D.

Nauru, již jistý postupující, hostlo Špicberky. Nauřané mohli být v klidu, i porážka o dva góly by ještě na první místo stačila. A  jako kdyby  Nauřané s tímto faktem počítali, nikam se nehnali a hráli hodně vlažně. Seveřané v prvním poločase hráli podobně, ale po změně stran vycítili šanci a byli mnohem aktivnější. V 60. minutě měli velkou šanci na změnu skóre, když po ruce Moluka nařídil rozhodčí Figueréz z Guamu penaltu. Výborný Harrio ale při svém reprezentačním debutu Hjalmarsenovu střelu vystihl. Špicberky ale pokračovaly v náporu a v 72. minutě už skórovaly, když se prosadil Leonidsen. Nauřané nedokázali zareagovat, naopak po pěkné akci zvýšil Cragholm a naprosto nečekaně poslal Špicberky na MS. Ve druhém utkání sice Andamany už po 16 vteřinách vedly nad Aljaškou, ale to bylo ze strany domácích vše. Aljaška ovládla zejména celý druhý poločas a poslala tak Andamany do výkonnostního koše C.

Nečekané vítězství Špicberk všechny prognózy rozmetalo. Špicberky se staly nejlepším týmem na 2. místě, druhým šťastným postupujícím je nakonec Kiribati s deseti body ve skupině A. Devítibodový Guam i Mauritius tak nakonec nepostupují.