Úvod » Fotbal » Pohár FIFAC 2023 - 2024

1. kolo

publikováno 03.10.2023 (aktualizováno 10.10.2023)

Nový ročník Poháru FIFAC začal velkým překvapením, když favorizovaný tým Thimphu Yetties nestačil na domácím hřišti na lesothský Pitseng. Domácí brzy vedli a natěšení fanoušci čekali další góly v síti soupeře. Jenže to by museli Yetties hrát naplno a nečekat, že se Pitseng sám porazí. Lesoťané gólem do šatny vyrovnali a po změně stran byli lepší, zaslouženě přidali další branky a vezou si domů cenný výsledek. Příliš se nedařilo ani dalším domácím týmům ve Východní zóně. Vítěz Andamanského poháru Nachuge Typhoons podlehl svazijskému Nhlanganu 3:4, když už po půlhodině prohrával o tři branky. V tvrdém a často přerušovaném utkání měl těžkou práci vanuatský rozhodčí Kini, který udělil 7 žlutých karet. Barmský Tararingapatam je v domácí lize poslední a svou špatnou formu prezentoval i na mezinárodní úrovni, když nestačil na sanmarinský Juventus. Ten si po gólech krajánka Atkinsona veze do odvety cenné dvougólové vítězství. O poznání lépe zvládl svůj první zápas barmský mistr Shwebo Pyas. V utkání s mauritijským Porthosem ale začal špatně a musel otáčet skóre. Výrazně se na tom podílel sikkimský útočník Pratnesh, autor dvou gólů. Jediný sikkimský zástupce v 1. kole Gangtok Icemans příliš nepřesvědčil a proti moravském Crhovu vydřel hubené vítězství 3:2 až v závěru, kdy se prosadil střídající Payung. Odveta na Moravě nebude pro mnohonásobného sikkimského mistra vůbec jednoduchá.

V Západní zóně k velkým překvapením nedošlo. Snad jen vysoká výhra sanmarinského mistra Faetana nad moravským vicemistram Rejvízem se nečekala. Přitom Rejvíz měl výborný vstup do zápasu, po čtvrthodině vedl 2:0 a zdálo se, že zápas má pod kontrolou. Ale hráči Faetana ještě do poločasu zvrátili vývoj utkání a otočili na 3:2. Ve druhé půli už kontrolovali hru a přidali ještě dvě branky. Další moravský zástupce Dynamo Cotkytle nestačil na Akyab. V jen průměrném zápase se rozhodlo na konci prvního poločasu, když jedinou branku utkání dal A Pham Dok. A protože Crhov rovněž nebodoval v Gangtoku, vyšly moravské týmy ze zápasů prvního kola s nelichotivou bilancí tří porážek. Jen o málo lépe se dařilo klubům z Mauritiu. Jediné vítězství vybojoval Tamarin proti sanmarinskému Domagnanu, a to 4:1. O výhře domácího mistra se rozhodlo až ve druhé půli, kdy padly do sítě hostí tři branky. Další klub Mauritiu, St. Piérre Sharks padl doma s lesothoským Teyateyanengem vysoko 0:4. Na gól se čekalo až do 39. minuty, ale padl do domácí sítě. Kdo čekal ve druhém poločase obrat, byl zklamán. Díky hattriku Nyanzy si hosté odvážejí vysokou výhru a jsou jednou a půl nohy ve druhém kole. FC Croydon přivítal na svém stadionu domorodce z ostrova Sentinel. V zajímavém zápase byly k vidění šance na obou stranách, ale oba brankáři kralovali a dlouho drželi čisté konto. O těsné výhře domácích se rozhodlo až v 82. minutě, kdy rozhodl Galibuwa, kterému nezištně přihrál do šance Haha. Lesothský Mafeteng byl favoritem proti vítězi svazijského poháru Mbabane Umbusi. Svazijsci sice nečekaně vyhráli domácí pohár, ale sestoupili do druhé ligy. Bez opor, které odešly do lepších klubů, byli bez šance. K vítězství Mafetengu 6:1 přispělo pět střelců, jen obránce Paul Rockford skoroval dvakrát. Čestného úspěchu Umbusi dosáhl Khalibusa.

77. Nemo 2:3

Rozhodčí So Wa (BIR) /1/. Hráno 29. 9. v Thimphu, 1181 diváků.

Yetties: Sharma - Wanchpak, Kaiseng (68. Nemo), Wadzong, Wangden - Gongdzup, Rongdrup, Yakdup (46. Laudrup) - Naswa, Riti (45. Wangdup), Tsherdup

Pitseng: Koala - Davidi, Makunda, Kurunga, Piyawo - Dewedo, Wodda (86. Uttanga), Lemur - Breyc (77. Ho), Grappy, Doyebal (77. Nemamkule)

Nachuge Typhoons - Nhlangano Ngwarumas 3:4 (1:3)

73. Chipkoroo (Lalima) 3:4

Rozhodčí Kini (VAN) /1/. Hráo 29. 9. v Nachuge, 232 diváků.

Nachuge: Jaragoor - Kottamalupattna, Dorong (69. Vananavarana), Chipkoroo, Bolt - Uddamalakolabundy (46. Limai), A. Manore, Nuru - N. Manore (76. Papanjanmandarin), Divindaloo, Lalima

Ngwarumas: Hagalashi - Balniérre, Davidi, Hulil, Hagula (56. Goliashi) - Mahlane, Ghasi (85. Wariguri), Mazibuko Dlamini  (56. Balabane) - Abraham, Bradley, Mathias Dlamini

FC Tararingapatam - Juventus San Marino 0:2 (0:1)

42. Atkinson (Lecchi) 0:1
42. Zhin Dol ŽK
42. Vadha ŽK
43. Shwe Shun Kyao ŽK 64. Atkinson (Stoica) 0:2

Rozhodčí Iruran (NAU) /1/. Hráno 29. 9. v Tararingapatamu, 706 diváků.

Tararingapatam: Uum - Kou Shou Shwe, Zhin Dol, Po Srath, Vadha - Shwe Shun Kyao (46. Thaum Yan), To, Lin Po Po (74. Khnja Khnja) - Lan Doh, Tripuri (82. Su Di Myon), Swi Nya

Juventus: Andrei - Gazzi, Tartini, N´kwakwa, Baroco - Caravani (71. Benedetini), Stoica, de Piano - Atkinson, Lecchi (77. Bota), Malini (86. Bompari)

Shwebo Pyas - FC Porthos 3:1 (2:1)

24. Kanufele M´Bu (Chiporéz) 0:1
24. Din Dol ŽK
25. Sho Luen ŽK
34. Min Taun (Lhan Pshouk) 1:1