Úvod » Kvalifikace MS 2024

Kvalifikace v polovině

publikováno 19.06.2023 (aktualizováno 24.10.2023)

Zápasy 3.kola byla zakončena první polovina kvalifikace na MS ve Svazijsku a už se pomalu rýsují někteří favorité na postup.

Ve skupině A dominuje Bhútán, který po šesti gólech, které vstřelil oběma karibským zástupcům, vstřelil Kiribati dokonce ještě o jeden gól víc. Fyzicky nadupaný tým se opět rozjížděl pomaleji a po poločase vedl pouze o gól, po změně stran ale přišel tlak, kterému Kiribaťané absolutně nedokázali čelit a pětkrát inkasovali. Střelecky se tentokrát zaskvěl pravý obránce Yamalee, kterému na hattrick stačilo 18 minut. Vzhledem k výhře Bermud nad Guadeloupem má Bhútán před ostatními náskok šesti bodů a vítězství v příštím kole na Kiribati by už znamenalo jistý postup.

Ve skupině B Morava podruhé během měsíce zajížděla do Oceánie a chtěla zopakovat solidní výkon z utkání na Guamu a na hřišti ve vanuatské Port Vile se pokusit zabodovat. To se podařilo, Moravané měli výborný první poločas, kdy soupeře zaskočili aktivní hrou a po gólech O. Jury a dvou trefách Bobka už po půlhodině vedli o tři góly. Domácí ale ještě v první půli snížili zásluhou hlavičky špatně obsazeného Piva. Do druhé půle vlétli Vanuaťané ve velkém stylu a Mech měl najednou plno práce. Nebezpečnou střelu střídajícího Kaolina ještě bravurně vytlačil na roh, ale na přesnou střelu nováčka v domácí sestavě Omema už nestačil a bylo zaděláno na drama. Moravané ale postupně hru vyrovnali, dobře bránili a občas i zahrozili z nebezpečných protiútoků. Rozhodnout mohl rychlonohý Bobek, kterého skvěle vysunul za obranu výtečně hrající Vosel, ale domácí podržel Leovani. Vanuaťané dřeli, ale v závěru jim docházely síly. Moravanům vrátil klid pár minut před koncem gól nejlepšího hráče na hřišti Vosla, což znamenalo důležité druhé vítězství. Ve druhém zápase došlo k překvapení. Favorizovaný Guam se v utkání s Barmou nedokázal prosadit i přes místy drtivý tlak a po gólu Kyauk Lhata z druhého poločasu ztratil nečekaně všechny body. Po polovině kvalifikace tak mají tři týmy na čele stejný počet bodů a rozhodne se až v odvetách.

Ve skupině C byl tahákem souboj Malediv s dosud stoprocentním Lesothem. Utkání svou úrovní poněkud zklamalo, nepomohla ani rychlá branka, kterou vstřelil do sítě domácího brankáře Lihwana Siladze. Lesoťané se pak zaměřili na destrukci a snažili se hru kouskovat tak, aby se domácí nedostali do tempa. To se dařilo téměř 70 minut až do chvíle,kdy Riti, který do druhé půle nahradil na hrotu nevýrazného Pupooka, pěknou střelou z hranice šestnáctky obstřelil dva clonící obránce a vyrovnal. Gól Maledivce povzbudil, probudilo se i publikum a následný tlak pak přetavil ve vítězný gól velmi dobře hrající Dirav Riti. Oba týmy tak na čele mají šest bodů a s velkou pravděpodobností si to o postup rozdají mezi sebou..K překvapení došlo na Mauritiu, kde domácí tým nestačil na dosud poslední San Marino a podlehl mu 1:2 ve slabém utkání. Mauritius si tak značně zkomplikoval šance na postup.

Ve skupině D se vůbec nedaří Andamancům. Ti sice nejprve vydřeli výhru nad Špicberkami, pak ale přišel debakl na Aljašce. V domácím zápase proti Nauru chtěli Andamanci napravit nepovedený výkon ze severu Ameriky, ale místo toho přišel další debakl. Ten se začal rodit už v první půli. Nauřané vyčkávali, a když zjistili, že nervózně hrající domácí tým není schopen kloudné akce, více hru otevřeli, začali využívat křídelní hry i chyb domácích hráčů a do konce poločasu nasázeli Seruovi v domácí brance čtyři góly. Andamanci se nevzpamatovali ani po změně stran a Bobbut v brance Nauru se místy mohl i nudit. Nauřané v poklidu kontrolovali hru a zkušený Moluk ještě přidal další gól, když jeho přetažený centr téměř od brankové čáry zaplachtil pod břevno nešťastného Seru. Nauřané jsou tak na čele skupiny a po delší době živí šanci na účast na závěrečném turnaji. V polárním derby Špicberky zdolaly vysoko Aljašku 4:1 a potvrdily, že se nevzdávají šance na postup. Aljaška je týmem domácího prostředí, ale na Špicberkách zcela zklamala.

79. Yamalee (Tamang) 7:1

Rozhodčí U Wai Su (BIR) /0/. Hráno 15. 6. v Thimphu, 2023 diváků.

Bhútán: D. Yaumuje 6 - Yamalee 9 (81. Gyatchen), Badrinath 7, Bohush 7, Thagore 7 - Dorjee 8, Sunar 7 (69. Tsherdup), Langlang 6 - Longrisha 6, Linzian 6 (69. Peshung), Tamang 8

Kiribati: Totawanaa 5 - Rowewa 4, Kabutaro 5, Morawa 5, Matusika 3 - Motomoto 5 (82. Limone), Ekameni 4, Brekeke 5 (63. Bababituri) - Totewa 3, Kaleoikaikaokalani 5 (63. Natinimate), Ki-teara 5

Bermudy - Guadeloupe 2:1 (2:0)

13. Carter 1:0
  13. Merenguez ŽK
  14. Gervais ŽK
23. P. Rockford 2:0
  68. Chiporéz (Renny) 2:1

Rozhodčí Collins (ALA) /0/, 716 diváků. Hráno 15. 6. v Hamiltonu.

Bermudy: Bennedy 6 - Wallner 5, Sharper 5, Hopkirk 5, P. Rockford 6 - Kurtweil 4  (72. Gretta), Holmes 5  (72. Black), Shakespery 4 - Carter 6, Grappy 5, Watson 4 (64. Doyle)

Guadeloupe: Gervais 5 - Balniérre 4, Brendoix 6, Martin 5 (86. Gerverec), Barelli 3 (46. Lefevre 4) - Merenguez 5, Huachón 4, Occana 4 (72. Pichot) - Chiporéz 6, Renny 5, Bartholomey 4

83. Vosel 2:4

Rozhodčí: Kirimiri (KIR) /0/. Hráno 15. 6. v Port Vila, 919 diváků.

Vanuatu: Leovani 5 - Sawo 5, Okolovosi 5, Pivo 6, Omem 6 - Kalafuna 6, Kipalam 4 (85. Lebo), Leva 3 (46. Kaolin 6) - Minister 5, G. Fuliha 4 (64. Ukokotu), Martinez 5

Morava: Mech 6 - O. Jura 7, Rákosník 6, Bacúch 5 (72. Bečka), Loužecký 5 (89. Křídlo) - Krasík 6, Vosel 7, Vernířovský 5 - Bobek 7 (84. Koloc), Sláma 5, Bradlík 6

Guam - Barma  0:1 (0:0) /+1/

65. Kyauk Lhat (Kwa Sar) 0:1

Rozhodčí Malvare (NAU) /1/. Hráno 16. 6. v Dededu, 1376 diváků.

Guam: Masangam 6 - R. Buyam 5, Hafafofo 6, Rincón 5, Gakarisu 5 - Wokurka 5, Mohawaha 5 (83. Holahola), Brandy 6 - Aberdew 5, Omuri 5 (72. Bonaventura), Fabiano 5 (46. Loyobuani 6)

Barma: Tham Daung 7 - Sho Luen 7, U Shan 6, Kyauk Lhat 8, Lu Tha 7 - Nyam Nyam 5, U Pshouk 6 (72. A Kchun Kya), Kwa Sar 7 - Di Wan 7 (85. Ma Tla),  Lu Tlap Lei 6 (84. Zhin Dol), Aun Myin 6

82. Moloisane ŽK

Rozhodčí Khumlang (SIK) /0/. Hráno 16. 6. v Male, 1852 diváků.

Maledivy: Lihwan 6 - Hasan-shal 5, Shil-hawi 5, Al Rashnee 6 (73. Tuvian), Vadha 6 - Paluhadhoo 5, Duddu-haddu-buk 5 (46. Al Kush-ne 6), Akidolu 7 - Pupook 4 (46. Riti 8), Nashwa 6,  Fisher 6

Lesotho: Thomas 5 - Moloisane 5 (82. Mege), Telle 6,  Dolehlo 6, Matuidi 6 - Drake 5, Siladze 6 (69. Whaddo), Mofolo 7 - Nyanza 5, Breyc 7 (74. Kukunda), Doyebal 6

Mauritius - San Marino 1:2 (1:1)  /+1/

12. Paolo de Roma 0:1
12. Bouzzarani ŽK
22. Waga Waga (Ramzasharee) 1:1
  74. Solferini 1:2

Rozhodčí Tsabalya (LES)  /1/, 879 diváků. Hráno 16. 6. V Port Louis.

Mauritius: Khardjah - Paillie, Bouvain (80. Peri), Goll, Waga Waga - Bouzzarani, Welsh (74. Shashan), Ramzasharee - Kwané, Jawwan (74. Mbobo), Hu

San Marino: Vini - Spitalezzi, Bari, Mela, Preccadi (82. Pirri) - Pradi, Solferini, Mancini - Paolo de Roma (85. Motani), Salieri (79. Deli), Totti

64. Digo-digo ŽK

Rozhodčí Opalena (VAN) /0/. Hráno 17. 6. v Port Blair, 1809 diváků.

Andamany: Seru 5 - Kiwadulu 4, Uku 4, Remaly 3 (46. Digo-digo 5), Zhaba 3 - Kaka 5, Bhgwar 4, Devalakuram 5 - Kabaddi 4 (46. Onger 5), Netutakkaam 3, Shahanakokooty 4 (77. Uddamalakolabundy)

Nauru: Bobbut 6 - Moluk 7, Hobart 6, J. Plinegh 6 (82. Hyedrich), Kuriwasiwa 7 - Quaqwa 7 (82. Dowio), Nuru 6, Yenamol 8 - Ch. Ogyeriniji 7, Pamuwagir 6 (67. Finaciuh), Mataba 7

76. Barents 4:1

Rozzhodčí Milanesi (SMR( /0/, 595 diváků. Hráno 15. 6. v Longyearbyenu.

Špicberky: Peersen - Barents, Leonidsen, Sveinsen, Moen - Cragholm (69. Olafsen), Ybbde, Hjalmarsen - Sörensen (87. Bjendal), Helerup (87. Hansen), Somindsen

Aljaška: Potter - Brandel, Harley, Clapley (76. Davidson), Henderson (87. Wahina) - Littlebison, York, Tikirak (54. Fishman) - Perry, Blackfox, Chapman

1. Nauru 3 2 0 1 11:4 6
2. Špicberky 3 2 0 1 9:7 6
3. Aljaška 3 1 0 2 8:8 3
4. Andamany 3 1 0 2 4:13 3

4. kolo kvalifikace proběhne 14. až 16. září, 5. kolo 26. až 28. října (s možností dohrávek do 31. října), poslední kollo pak až 30. listopadu až 2. prosince.