Mistrovství Evropy - Andorra ukončila nadvládu Moravy a slaví titul

publikováno 24.11.2022

V pořadí už 26. Mistrovství Evropy uspořádala Andorra a čekal se hlavně souboj dvou největších favoritů - domácího výběru a reprezentace Moravy, která ovládla poslední tři šampionáty. Andořané prahli po odvetě nejen za prohrané finále minulého ME, ale i za prohru v zápase o 5. místo na loňském MS.

Moravané nepřijeli do Andorry v nejsilnějším složení - chyběla zejména podkošová dvojice Deblín - Netopýr, nicméně mladý výběr vstoupil do bojů ve skupině A úspěšně, když zdolal po zlepšeném výkonu ve druhé půli Gibraltar 111:77. Ve druhém zápase zdolali Moravané slabou Albánii snadno 93:69, čímž si s předstihem zajistili postup do finálové skupiny. V posledním utkání Moravané narazili na San Marino a výsledek už se započítával do tabulky finálové skupiny. Sanmarinci v předchozích zápasech nijak nezářili, když porazili Albánii až po boji 99:90 a Gibraltar až v prodloužení 106:105. Proti favorizované Moravě ale podali mnohem lepší výkon zejména v obraně a dokázali po změně stran otočit nepříznivý stav 40:45 po první půli. V dramatickém závěru rozhodl o výhře San Marina 95:92 trojkou Lorenzo Fanfaroni a Sanmarinci tak vstoupili do finálové skupiny se dvěma vítězstvími.

Tabulka skupiny A:

1. San Marino 3 3 0 +13 6
2. Morava 3 2 1 +55 5
3. Gibraltar 3 1 2 -30 4
4. Albánie 3 0 3 -38 0

Andorra bojovala ve skupině B a hned na úvod připravila svým fanouškům nemilé překvapení, když v dramatickém souboji prohrála s Nizozemskem. Také ve druhém zápase to zpočátku vypadalo nemastně neslaně, když proti Rakousku domácí dlouho prohrávali a prali se zejména se špatnou střelbou. Teprve v závěru druhé čtvrtiny šel favorit do vedení a poločas vyhrál 34:30. Po změně stran Rakušané totálně odpadli, když třetí čtvrtinu prohráli nevídaným skóre 0:20. Andořané v závěru ještě přidali a zvítězili výrazným rozdílem 95:50. V posledním zápase čekal na domácí nejslabší soupeř Lichtenštejnsko, které ale předtím dokázalo zdolat Rakušany. Andorra ale utkání zvládla a soupeři nadělila 120 :80. Lichtenštejnci se ale nakonec nečekaně dostali do finálové skupiny, přestože Rakušané v posledním utkání zdolali Nizozemce 77:76, což ale na postup nestačilo, rozdíl ve skóre byl sedm bodů ve prospěch Lichtenštejnska.

Tabulka skupiny B

1. Andorra 3 2 1 +82 5
2. Nizozemsko 3 2 1 +35 5
3. Lichtenštejnsko 3 1 2 -55 4
4. Rakousko 3 1 2 -62 4

Hned úvodní den finálové skupiny svedl proti sobě oba největší favority. V bouřlivé atmosféře byli domácí hráči od začátku lepší, zejména obrana dokázala ubránit moravské střelce a výsledkem bylo jednoznačné vítězství Andorry 88:64. A protože San Marino spláchlo Lichtenštejnce padesátibodovým rozdílem 133:83, dostala se Morava do nepříjemné pozice, už nesměla klopýtnout a navíc postup na první nebo druhé místo ve skupině, což zaručovalo finálovou účast, neměla ve svých rukou. Ve večerním zápase Moravanům nahrála nečekaná porážka Nizozemců s Gibraltarem 82:103. Druhý hrací den Moravany čekal nejslabší tým Lichtenštejnska, na kterém si favorit chtěl vylepšit skóre, což se i podařilo po výsledku 128:72. Pro Moravu ale dobře nedopadly další zápasy. Andorra se už vezla na vítězné vlně a s přehledem zdolala Gibraltar 96:71. V klíčovém večerním zápase mezi San Marinem a Nizozemskem zvítězili výborně hrající Sanmarinci 100:73 a s přehledem si zajistili finále. Před třetím hracím dnem bylo jasné, že Morava ještě může skončit na 2.místě, pokud zdolá Nizozemce a San Marino porazí domácí Andorru. Hráči Moravy však zápas s nevyzpytatelným soupeřem nezvládli. První půli prohráli po vyrovnaném průběhu 48:51, ale ve třetí čtvrtině Nizozemci díky výborné obraně a zlepšené střelbě utekli na dvojciferný rozdíl a zápas nakonec dotáhli do konečného skóre 100:93. Moravané tak skončili na 4. místě a bylo jasné, že si souboj s Nizozemci zopakují v boji o konečné 3. místo. Závěrečný duel ve skupině mezi Andorrou a San Marinem ovládli domácí, kteří o výsledku rozhodli po změně stran a zvítězili s přehledem 99:85. .San Marinci v závěru taktizovali - bylo jasné, že rozhodující souboj přijde za dva dny ve finále ME.

Nizozemsko - Morava 82:99 (54:51) /-1/5-6/

V boji o bronz nakonec uspěla Morava, když zdolala Nizozemce až po obratu ve druhé části 99:82. Nizozemci sice vyhráli první poločas zejména zásluhou přesné střelby z perimetru, po změně stran se jim ale přestalo dařit a Moravané dokázali utkání dovést do vítězného konce. Přesto je bronz po třech předchozích titulelch zklamáním, Morava navíc spadne pro kvalifikaci na MS do výkonnostního koše B, odkud nebude snadné vybojovat postup.

Finále

Andorra - San Marino  96:79 (45:34) /+1/6-5/

Andorra zaslouženě slaví po osmi letech titul mistra Evropy a zároveň i postup na MS 2023. Andořané měli vývoj utkání pevně ve svých rukou. Dobře bránili a už po první půli vedli dvouciferným rozdílem. San Marino po změně stran zabralo a snížilo ztrátu na pět bodů, v poslední čtvrtině ale už opět dominovali domácí a po zásluze nakonec zvítězili. San Marinu ale turnaj vyšel, přemožitele našlo pouze v domácím mužstvu a zaslouženě tak slaví stříbro a návrat do výkonnostního koše A.