Utkání o 5. a o 7. místo

publikováno 23.12.2021 (aktualizováno 25.12.2021)

Předposlední hrací den se rozhodlo o umístění na 5. až 7. místě. Souboj o 5. místo byl reprízou loňského finále mistrovství Evropy, ve kterém Morava po vyrovnaném boji opět zdolala Andorru a obsadila konečné 5. místo.

Andorra - Morava 97:100 (18:36, 50:56, 80:73) /6-6/

Body: Felipe Martinez 18, Jesús Martinez 17, Rubia 16 - Práskal 23, Jeřábek 15, Šváb 13. Nejlepší hráči Felipe Martinez 4 - Práskal 5. Celkem 27 (13:14), 2716 diváků.

Lépe do zápasu vstoupili hráči Moravy, kteří soupeře zaskočili přesnou střelbou a po pěti minutách zejména díky trojkám Brouzdala, přesné ruky Švába i výborné práci Práskala pod oběma koši vedla Morava 19:8. Andorra pak zlepšila útočnou hru, ale obrana příliš nefungovala, a tak první čtvrtinu prohrála o 18 bodů. Ve druhé čtvrtině Morava udržovala dvouciferný náskok, ale před koncem poločasu přišel střelecký výpadek a Andorra i díky trojkám střídajícího Jesúse Martineze snížila na přijatelný šestibidový rozdíl. Vstup do třetí čtvrtiny vyšel lépe hráčům Andorry. Ti přitvrdili obranu a Moravané začali mít problémy, Navíc k dobře hrajícímu Jesúsi Martinezovi se přidal i střídající Rubia a před vstupem do závěrečné čtvrtiny Andorra vedla už o sedm bodů. Zkušený tým Moravy se ale nevzdal, Práskal úspěšnými doskoky a proměněnými šestkami brzy snížil, navíc se vyplatilo nasazení zbývajících pivotů Deblína a Netopýra, čímž Moravané získali výškovou převahu. Andorra ale bojovala a udržovala až do konce těsné vedení. V zajímavé koncovce nejprve tři minuty pořed koncem Šváb trojkou opět poslal Moravu do vedení 94:93,pak už rozhodovaly šestky, v nichž měli šťastnější ruku Moravané. V poslední minutě totiž Vivaldo, kterému se střelecky celý zápas nedařilo, neproměnil ani jednu šestku, na druhé straně pak Smejk proměnil tři sekundy před koncem jednu šestku a Moravané už náskok udržela. Morava má za sebou výborný šampionát, když pouze jednou těsně prohrála, čtvrtfinálová prohra s Lesothem ale stála evropského mistra lepší lepší výsledek, než 5. místo.