Úvod » Basketbal

5. kolo skupiny B

publikováno 18.12.2021 (aktualizováno 19.12.2021)

V posledním kole skupiny B se rozhodlo o konečném pořadí a o soupeřích ve čtvrtrfinále. Morava v boji o první místo po výborném výkonu zdolala Zanzibar a skupinu zakončila bez porážky. Výkony Antiguy rostou zápas od zápasu, v posledním utkání ve skupině doslova rozdrtila Fidži a postoupila na třetí místo tabulky. Téměř stejným výsledkem v souboji o páté místo zvítězil tým Džibuti nad SAE a zahraje si se Samoou o 9. až 10. místo. Na SAE  zbyl zápas o 11. až 12. místo s obhájcem titulu Aljaškou.

Morava - Zanzibar 98:77 (27:22, 39:36, 66:49) /0/5-5/

Body: Sysel 26, Orobinec 18, Brouzdal 14 - Barbican a Djamalah 15, Yamala 14. Nejlepší hráči: Sysel 6,5 - Yamala 3,5. Celkem 28,5 (15:13,5). 2297 diváků.

V rozhodujícím zápase o první místo ve skupině B podala Morava zatím nejlepší výkon na šampionátu a zdolala nejlepší tým z MIO rozdílem 21 bodů. Začátek byl vyrfovnaný, Moravané se poprvé dostali do vedení ve 3. minutě (5:4), pak náskok vzrostl na 9 bodů, ale Zanzibar  v závěrečné minutě první čtvrtiny po dvou únicích Mbabiho stáhl na 5 bodů. Ve druhé čtvrtině byl souboj vyrovnaný, Moravané většinou těwně vedli, na obou stranách ale dominovaly obrany. Při nepříliš přesné střelbě převládaly obranné doskoky nad útočnými. Poslední tři minuty druhé čtvrtiny nepadl ani jeden bod. V podobném duchu začala i třetí čtvrtina, první body padly až ve 3. minutě. Pak se blýskl několika přesnými pokusy Orobinec a vedení Moravy se začalo navyšovat. Když přidal dvě trojky za sebou Šváb, vedla Morava 57:44. To už Zanzibarci začali ztrácet půdu pod nohama. Začali se dopouštět zbytečných ztrát i faulů a náskok Moravy se zvyšoval. Čtyři minuty před koncem byl stav 83:58 a bylo prakticky rozhodnuto. Oba týmy už přestaly bránit a závěr se nesl ve znamení rychlého narůstání skore až na konečných 98:77. Klíčovým hráčem Moravy byl tentokrát Sysel, který patřil k nejlepším v obou poločasech. Důležité body si připsal Orobinec, Brouzdal a ve druhé půli i Práskal.  U  Zanzibaru to byla dvojice Yamala - Djamalah, která dokázala držet krok s Moravany, v první půli se v dobrém světle ukázal i střelec Cocuna. Ten se však po přestávce vytratil. Zkušený Mpariwani získal ve druhé půli 10 bodů a 9 doskoků, další zkušený Tanganjiwi pobyl na křišti jen pár minut a neskoroval. Morava postupuje bez porážky do čtvrtfinále.

Antigua - Fidži 132:94 (40:22, 64:39, 101:67)  /0/6-6/

Body: Parkour 27, Kirwan 25, Benjamin 22 - Nesusivola 25, Nehru 15, Chand 14. Nejlepší hráči: Parkour 6 - Nesusivola 5. Celkem 33 (18:15). 1766 diváků.

V zápase se rozhodovalo o třetím a čtvrtém místě. Antigua potvrsdila vzestupnou formu a po skvělém výkonu soupeře z Fidži rozebrala na šroubky. Už v prvních 5 minutách dali hráči Antiguy 21 bodů, po deseti minutách 40 a po první půli 64 bodů oprpti 39 bodům Fidži. V první půli dominoval rozehrávač Parkour (15 bodů a 8 asistencí), na pivotu řádil vysoký Benjamin se 16 body. Střelecký koncert pokračoval i ve třetí čtvrtině, v jejímž závěru dosáhl Parkour stého bodu Antiguy v utkání. Jen v obraně pod dojmem vysokého vedení hráči poněkud polevili a závěrečná čtvrtina byla oboustrannou střeleckou exhibicí. Na straně Fidži v ní kraloval hlavně Nesusivola, který dal za druhý poločas 20 bodů. Dobře se uvedl při svém debutu na MS i Nehru s 12 body za druhý poločas. Vítězství přineslo týmu Antiguy třetí místo, ve črvttfinále ji čeká další soupeř z Pacifiku, domácí Nauru.

Džibuti - SAE 132:93 (42:20, 79:40, 113:65)  /0/6-6/

Body: A. Hassan 25, Mohamed 22, M. Omar - Khalifa 24, Diafar 16, Shakroun 13. Nejlepší hráči: A. Hassan 6,5 - Khalifa 5. Celkem 31,5 (17:14,5). 1169 diváků.

V souboji posledních dvou týmů ve skupině viděli diváci bezstarostný basketbal plný pěkných útočných akcí, které diváky bavily. Ovšem obrany na obou stranách prakticky neexistovaly. Body tak přibývaly ne obou stranách, i když Džibuťané měli přece jen o něco lepší mušku a v poločase vedli o 39 bodů. Druhý poločas už byl vyrovnaný, skončil 53:53 a diváci se stále bavili. V konečné tabulce skupiny Džibuti předstihlo SAE a zahraje si o 9. až 10. místo, zatímco SAE se střetnou o 11. až 12. místo