5. kolo skupiny A

publikováno 17.12.2021

Poslední kolo mělo hned na úvod na programu souboj dosud neporažených týmů. Protože se hrálo hned po obědě, dostali školáci volno, aby se hala více zaplnila. Poprvé tak přišlo více než 3000 diváků, kteří ale odcházeli rozčarováni, neboť domácí výběr po hrůzostrašném výkonu prohrál s Andorrou o 54 bodů. V dalších zápasech už k překvapení nedošlo, v přímém souboji o postup Lesotho díky zlepšenému výkonu po změně stran porazilo Samou o 16 bodů a zajistilo si postup do čtvrtfinále. Výsledek tak posunul do čtvrtfinále i Indonésii, která ve večerním utkání hrála s Aljaškou. Indonésané ovládli první poločas, ale po změně stran Aljaška předvedla dosud nejlepší výkon na šampionátu, skóre otočila, ale závěr opět patřil Indonésanům, kteří nakonec přece jen zvítězili a zajistili si postup ze třetího místa. Na Aljašku jako obhájce titulu tak čeká jen boj o konečné 11. místo.

Nauru - Andorra 63:117 (21:32, 34:61, 46:90) /5-5/

Body: Taqaboa 25, Gmzm 11, Oabyxasfeb 10 - Felipe Martinez 20, Vivaldo 18, Pepe Guano 15. Nejlepší hráči: Taqaboa 4 - Felipe Martinez 4. Celkem 23 (8,5:14,5), 3166 diváků.

Odpolední utkání přinesl pro domácí fanoušky šok. Už začátek poznamenaly problémy s časomírou, které jakoby ovlivnily koncentraci i celkový výkon domácích. Navíc téměř plná hala a neustálé ječení dětských diváků domácí hráče spíš znérvózňovaly, naopak soupeř hrál v klidu a brzy zápas ovládl. Nauřané začali ospale a prakticky bez obrany, čehož hbití Andořané využívali a brzy vedli dvouciferným rozdílem. To ještě domácí jakžtakž dokázali bodovat, ale ve druhé půli nastříleli pouhých 13 bodů. Trenér Andorry častým střídáním udržoval hráče v tempu, navíc se prakticky všem dařila střelba, a tak už po poločase bylo jasné, že půjde jen o výši skóre. Kdo si myslel, že Nauřané po přestávce zaberou, musel se mýlit. Zoufalá obrana dovolovala soupeři neustále navyšovat skóre, v 28. minutě to už bylo o 40 bodů. To už většina diváků začala opouštět halu, takže neviděla střelecký trojkový koncert Felipe Martineze a Vivalda. Na začátku poslední čtvrtiny už to bylo o propastných 60 bodů, teprve v závěru, kdy Andořané výrazně zvolnili, domácí alespoň upravili skóre. Silná zbraň Nauřanů - hra pod košem - vůbec nefungovala, pivoti zaznamenali jediný bod, soupeři dokázal konkurovat pouze mladý Taqaboa, který jen v první půli nastřílel dvě třetiny všech bodů. Po zápase na tiskové konfrenci se trenér Nauru Gmzm omluvil všem fanouškům a slíbil, že čtvrtfinále bude úplně jiné.

Lesotho - Samoa 87:71 (35:26, 44:39, 69:57) +1/5-4/

Body: Kouletleli 22, Sosane 12, Liladze 11 - Faiaagana 16, Talo 14, Sagasuela 12. Nejlepší hráči: Kouletleli 4,5 - Faiaagana 3,5. Celkem 27,5 (15:12,5), 1295 diváků.

Výkony Lesotha mají vzestupnou tendenci, což se ukázalo i v posledním zápase ve skupině. Už v první čtvrtině se Afričané dostali díky výborné střelbě do třináctibodového vedení, Samoa nehrála v útoku špatně, ale s obranou to bylo horší, také v doskocích byl soupeř lepší. Druhá čtvrtina přinesla střelecký výpadek na obou stranách, v závěru ale Samojci několikrát vybojovali míč a do kabin šli jen s pětibodovou ztrátou. Po přestávce ale opět hráči Lesotha zabrali a zejména díky přesné ruce Kouletleliho opět náskok navýšili. Samojcům naopak chyběly body nejlepšího střelce Malapapuly, kterému to prostě nepadalo. Poslední čtvrtina už byla ve znamení udržování náskoku Lesotha díky pozorné hry v obraně, a tak o postupujícím bylo celkem brzy rozhodnuto, Samoa už na zvrat neměla a zahraje si jen o 9. místo.

Indonésie - Aljaška 92:86 (32:11, 49:34, 69:57) +1/6-5/

Body: Ramalang 13, Pandarahman a Rakshmee 12 - Bullock 17, Killbill 13, Yamada a Redock 12. Nejlepší hráči: Ramalang 3,5 - Bullock 4,5. Celkem 28 (13:15), 1516 diváků.

Úvod utkání nenaznačoval, že to bude nakonec nejvyrovnanější souboj ve skupině. Aljaška začala tristně - za sedm minut hry jedině Harvey trefil koš, naopak Indonésané stříleli daleko přesněji a v 7. minutě vedli 22:2. Druhá čtvrtina už byla mnohem vyrovnanější, rozestřílel se Yamada spolu s Killbillem a tuto část Aljaška vyhrála o čtyři body. Po změně stran Aljaška postupně ztrátu umazávala, hráči tentokrát mnohem lépe bránili a bojovali o každý míč. Indonésané pod tlakem chybovali a pět minut před koncem po úspěšné trojce Killbilla šla Aljaška do vedení. Závěr nakonec přece jen patřil Indonésii, která zejména díky přesné ruce Rakshmeeho otočila skóre a nakonec taktickou hrou dovedla utkání k vítězství.