4. kolo skupiny B

publikováno 16.12.2021

V předposledním kole ve skupině B favorité nezaváhali a poradili si se svými soupeři. Zanzibar rozdrtil Džibuti díky skvělému výkonu ve druhé čtvrtině, ve které nastřílel 45 bodů. Antigua měla více práce s týmem SAE, ale nakonec zápas dovedla do vítězného konce a k postupu do čtvrtfinále jí chybí jen krůček. V posledním zápase diváci viděli neuvěřitelný obrat v utkání. Morava tahala po většinu zápasu s Fidži za kratší konec. Po třech čtvrtinách prohrávala o propastných 26 bodů. Ale neuvěřitelný závěr zvládla a po prodloužení si připsala cenné, už čtvrté vítězství.

Džibuti - Zanzibar 76:113 (15:19, 38:64, 53:83)  /-1/5-6/

Body: Fahmi 17, Fouad 13, M. Omar 11 - Mpariwani 25, Yamala a Tanganjiwi 19. Nejlepší hráči: Fahmi 4,5 - Mpariwani 5. Celkem 31 (14:17). 1211 diváků.

Odpolední zápas začal ospale, zpočátku se favorizovaný Zanzibar ztěžka dostával do tempa. Po 5 minutách vedl tým Džibuti 11:9 díky přesné mušce Fouada a dvěma trojkám Kondeho, který si ale brzy připsal čtyři fauly a do dalšího průběhu už nezasáhl. Pak však Zanzibar zlepšil obranu a překlopil vedení ma svou stranu. Druhá čtvrtina už byla úplně o něčem jiném. Zanzibar zrychlil hru, body získával hlavně po rychlých protiútocích a v závěru druhé části hry vedení nyvýšil na 26bodový rozdíl. Přesnou mušku měli zejména Yamala a Tanganjiwi, který přidal i 7 doskoků. Ve druhé půli se hra poněkud vyrovnala, ale Zanzibar si stále udržoval vedení a ještě je navýšil. V závěru své kvality ukázal zkušený Mpariwani, jeho přestřelka s Fahmim z týmu Džibuti diváky zvedala ze sedadel. Konečný rozdíl 39 bodů odpovídá rozdílu v kvalitě obou týmů.

SAE - Antigua 68:82 (11:20, 33:46, 47:55)  /-1/4-5/ztráta SAE se snížila opět jen na pětibodový rozdíl.

Body: ibn Al Mamlak 19, Al Hussain 13, Shakroun 12 - Bowry 17, Parkour 16, Kirwan 11. Nejlepší hráči: ibn Al Mamlak 4,5 - Bowry 4,5. Celkem 28 (14:14). 1422 diváků.

Odpolední druhý zápas začal s mírným zpožděním, neboť krátká bouřka vyřadila na chvíli napájení a muselo se čekat, až elektrikář závadu opraví. Na úrovni zápasu se to naštěstí neprojevilo, oby týmy bojovaly s maximálním nasazením zejména v obraně. Mírně navrch měla od začátku Antigua, bodově se prosazoval zejména James, později se přidal i Parkour. Náskok Antiguy se vyšplhal v 16. minutě až na 21 bodů, v závěru poločasu Arabové poněkud ztrátu snížili. Ve druhé půli se začal prosazovat zkušený ibn Al Mamlak a i jeho zásluhou se rozdíl postupně začal snižovat až na dva body. Al Mamlak si pak šel odpočinout a Antigua opět vedení zvýšila. Do poslední čtvrtiny opět nastoupil Al Mamlak a rozdíl se opět snížil na šest bodů. V závěru Antigua  opěr přidala a přesné pokusy Benjamina i skvělého Bowryho dovedly zápas do konečného vítězství karibského týmu. K postupu jim chybí už jen málo - neprohrát příliš vysoko v posledním zápase s Fidži a spoléhat, že SAE nerozdrtí Džibuti.

Fidži - Morava 92:94 (22:23, 54:39, 76:50, 79:79)  /0/5-5/ (15:15).

Body: Sovasova 21, Kakalavosa 20, Tiaupaopao 16 - Deblín 20, Orobinec a Šváb 14. Nejlepší hráči: Sovasova 5,5 - Deblín 4,5. Celkem 30 (15:15). 1910 diváků.

Večerní zápas přinesl zatím největší drama ve skupině B, přestože to po většinu zápasu na drama vůbec nevypadalo.Od začátku totiž byl tým z Fidži lepší, neustále vedl a vypadalo to na první porážku Moravy. Jediným momentem, kdy se na chvíli Morava dostala do vedení, byla poslední minuta první čtvrtiny, kdy Jeřábek po úniku upravil stav na 23:22. Ve druhé čtvrtině byl pár minut stav vyrovnaný, ale pak se opět začali prosazovat hráči z Pacifiku. Moravané se začali dopouštět zbytečných ztrát, přestaly jim padat i snadné koše a tak není divu, že v poločase vedlo Fidži o 15 bodů. Zejména skvěle hrající Kakalavosa se 17 body byl ústřední postavou první půle, dokázal přidat i 8 doskoků. Druhá půle pokračovala v podobném duchu. Morava stále zaostávala, rozdíl narůstal a bylo čím dál jasnější, že Fidži si připíše vítězství. Ale ve čtvrté čtvrtině se začaly dít věci. Šváb s Orobincem se chytili, bod po bodu snižovali ztrátu a Fidžané znervózněli. Prvních pět minut poslední části hry vyhrála Morava 23:1 a byl tu najednou dramatický závěr. V poslední minutě za stavu 78:78 nejprve Chand proměnil jen jeden trestný hod. Dvě sekundy před koncem šel střídající Červík na koš a byl faulován. Moravané se dožadovali odpískání nesportovní chyby, ale rozhodčí nechali jen házet dva trestné hody. První Červík neproměnil, druhý však ano a šlo se poprvé na šampionátu do prodloužení. Díky železným nervům Deblína a jistému Švábovi prodloužení Morava zvládla lépe a ztracený zápas dovedla ke konečnému vítězství. Zůstává tak jediná ve skupině bez porážky. O prvenství se v posledním kole střetne se Zanzibarem, který má jednu porážku, ale mnohem lepší skore.