3. kolo skupiny A

publikováno 13.12.2021

Ve skupině A zatím dominují mužstva domácího Nauru a trochu překvapivě i Andorry. Oba týmy potřetí vyhrály a zajistily si postup do čtvrtfinále. Andorra až nečekaně snadno rozdrtila Samou a Nauru si poradilo s Aljaškou, která i potřetí nevyhrála a je na hraně vyřazení z bojů o medaile. Ve večerním zápase po výborném výkonu Indonésie zdolala Lesotho a také už prakticky může pomýšlet na čtvrtfinále.

Andorra - Samoa 110:57 (39:19, 56:29, 81:39) /+1/5-4/

Body: Valderando 29, Pepe Guano 25, Vivaldo a Juandro 11 - Malapapula 23, Talo a Brown 8. Nejlepší hráči Valderando 5 - Malapapula 5,5. Celkem 26,5 (17: 9,5), 997 diváků.

Samojci začali dobře, kdy po dvou průnicích Malapapuly vedli v 1. minutě 4:1, ale to bylo také naposled. Andorra brzy skóre otočila a po pěti minutách vedla už 24:11. Samojci špatně bránili, byli pomalí a soupeři nechávali svou nedůsledností až příliš prostoru. Andořanům navíc vycházela střelba prakticky ze všech pozic, a tak po první čtvrtině bylo prakticky rozhodnuto. A i když si Andorra vybrala slabší chvilku v ůvodu druhé čtvrtiny, kdy více než čtyři minuty neskórovala, soupeř toho využít nedokázal. Naopak jeho série bez vstřeleného koše trvala dvakrát déle. V závěru poločasu opět Andořané zapnuli a skóre ještě nyvýšili. Ani po změně stran se obraz hry neměnil, evropský tým nadále dominoval pod oběma koši, střelecky se zaskvěli Valderando s Pepe Guanem, když oba jen za poločas zaznamenali 21 respektive 20 bodů. Na druhé straně dokázal trefovat koš pouze Malapapula, který se navíc snažil i bránit a blýskl se několika doskoky i dvěma efektními bloky. Ostatní se mu ale ani zdaleka nepřiblížili, a tak Samoa po podprůměrném výkonu vysoko prohrála. Andorra má naopak čtvrtfinále jisté.

Nauru -  Aljaška 102:82 (33:21, 63:44, 85:55) /+1/6-5/

Body: Obqo 25, Gmzm a Oex 15 - Yamada 21, Frankenstein 16, Bailey 15. Nejlepší hráči Obqo 7 - Yamada 3,5. Celkem 27 (15,5:11,5), 2516 diváků.

Na souboj domácího týmu s úřadujícím mistrem světa přišla druhá nejvyšší návštěva a diváci museli být spokojeni jak s výkonem svého týmu, tak s výsledkem. Omlazený tým Aljašky od začátku tahal za kratší konec, se soupeřem dokázal držet krok necelou první čtvrtinu, na jejímž konci šli domácí poprvé do dvouciferného vedení.  Trenér Gmzm tentokrát dal větší prostor pivotům Obqovi a Hobartovi, zatímco Roben většinu času proseděl na lavičce, ale v silné konkurenci vysokých hráčů změna nebyla příliš znát. Naopak odpočatý Obqo podal velmi dobrý výkon, kromě přesné střelby byl platný i v doskocích na obou stranách hřiště a připsal si double-double. V dresu Aljašky nastoupil i Brown, otřesený v minulém zápase, ale hned po několika minutách raději vystřídal a objevil se až na konci zápasu. Nauřané svůj náskok díky pestré hře i jasné dominanci pod oběma koši navyšovali i ve druhém poločase, na začátku poslední čtvrtiny vedli už o 33 bodů, závěr pak už vypustili a dovolili soupeři snížit na dvacetibodový rozdíl. Mladý tým Aljašky nestačil, ukázalo se, že je výkonnostně za výběrem, který vybojoval zlato, hodně pozadu.

Lesotho - Indonésie 98:111 (17:25, 44:48, 64:81) /6-6/

Body: Mokhele 18, Lebetsa 15, Roushali 13 - Bandarayan 30, Maleyang 25, Lampong 19. Nejlepší hráči Mokhele 4,5 - Bandarayan 7,5. Celkem 31 (13,5:17,5), 1414 diváků.

Večerní utkání se divákům muselo líbit, na obou stranách padlo hodně košů a také individuální výkony zejména Mokheleho na jedné a Bandarayana s Maleyangem na druhé straně zaslouží uznání. Zatímco v první vyrovnané půli oba týmy dobře bránily a po vyrovnaném průběhu se čekal dramatický souboj až do konce, po změně stran ale Indonésané k dobré obraně přidali i přesnou střelbu z tříbodové vzdálenosti a brzy si vypracovali rozhodující náskok. Lesoťané i za nepříznivého stavu ale bojovali a v poslední čtvrtině byli lepším týmem, ztrátu, která v průběhu třetí čtvrtiny narostla až na sedmnáct bodů, ale zlikvidovat nedokázali. Za zmínku stojí, že téměř celou druhou půli odehráli Indonésané ve stejné sestavě a o všechny 63 body se podělila pětice hráčů Lampong, Maleyang, Balisan, Pandarahman a pivot Bandarayan, a každý z nich jen ve druhém poločase nstřílel minimálně deset bodů. Lesotho opět nepodalo špatný výkon, nicméně na kontě má už třetí porážku. Přesto postup do čtvrtfinále není utopií, pokud Lesoťané porazí Samou a Aljašku, kterým se zatím nedaří.