2. kolo skupiny B

publikováno 12.12.2021 (aktualizováno 15.12.2021)

Ve druhém hracím dnu bylo největším překvapením vítězství SAE nad favorizovaným Fidži díky zlepšenému výkonu ve druhém poločase. Morava získala druhé vítězství, když přehrála Džibuti. Džibuťané nehráli špatně, Morava získala rozhodující náskok až ve druhém poločase. Nejjednoznačnější byl úvodní zápas dne Antigua - Zanzibar. Výkon Antiguy zejména ve druhé čtvrtině nebyl hoden soutěže nejlepších týmů světa. Pouhé dva body za druhých 10 minut - k tomu netřeba komentáře. Podrobně se k jednotlivým zápasům ještě vrátíme.

Výsledky

Antigua - Zanzibar 55:94 (10:16, 12:50, 33:66)  /0/5-5/

Black 15, Grahams 12, Kirwan 8 - Tanganjiwi 17, Yaksi 14, Daresalam a Cocuna 13. Nejlepší hráči: Black 3,5 - Yaksi 3,5. Celkem 21 (8:13). 1107 diváků.

Hráči z Antiguy se přesvědčili, že to na MS nebudou mít lehké. Po vcelku dobré hře a těsné prohře s Moravou byl jejich druhým soupeřem Zanzibar, zkušený mistr Indického oceánu. Zápas začal oboustranně poněkud rozpačitě, po 6 minutáh byl stav 5:6 a skore narůstalo jen pomalu. Druhá čtvrtina se však Antiguě vůbec nepovedla. Pouhé dva body, o které se postaral Parkour, byly velmi nelichotivým vysvědčením. Až ve druhé půli začala hrát Antigua to, co od ní příznivci očekávali. Skore však bylo už příliš vysoké a Zanzibarci v poklidu své vedení udržovali. V závěru pak náskok ještě mírně navýšili. Ve slabším zápase nikdo nevynikl nad průměr. Ve druhé půli za Antiguu možno pochválit snad jedině Blacka (jediného bílého hráče v týmu) a několik dobrých pokusů předvedl i Grahams. U vítězů se tentokrát prosadil snajpr Cocuna až ve druhé půli, jinak tým podal vyrovnaný výkon. Barbican a Yaksi, kteří střelecky zářili v první půli, ve druhé odpočívali a šetřili se na další zápasy.

Džibuti - Morava 73:91 (17:14, 39:48, 57:65)  /-1/4-5/

Fahmi 14, M. Omar 11, S. Omar 9 - Sysel 18, Jeřábek, Brouzdal a Deblín 14. Nejlepší hráči: M. Omar 3,5 - Sysel 4,5. Celkem 27 (12,5:14,5). 1616 diváků.

Morava byla v zápase favoritem, ale tým z Džibuti podal dobrý výkon a byl favoritovi dlouho rovnocenným soupeřem. První čtvrtinu Afričané dokonce vyhráli. Ve druhé Morava získala 9bodový náskok až v závěrečných minutách zejména díky přesné mušce Jeřábka. Zanzibar byl stále v kontaktu a po třech čtvrtinách prohrával jen o osm bodů. Zejména M. Omar dokázal zakončovat své úniky a obrana Moravanů si s ním nevěděla rady. Na začátku poslední čtvrtiny M. Omar počtvrté fauloval a Moravané odskočili po jeho vystřídání až na 19bodový rozdíl. Omar se na závěr sice vrátil, ale Moravanům se rozstřílel Sysel a favorit zápas dovedl do vítězného konce. U vítězů kromě Sysla možno pochválit Jeřábka, Brouzdala i Ruprechta. Smůlu měl Lužný, který se kuriozně zranil při trestném hodu, při odhodu si poranil zápěstí. Volno dostal tentokrát i  Netopýr. Byl sice na soupisce, ale do hry nezasáhl.

SAE - Fidži 87:80 (18:19, 41:49, 66:55)  /-1/5-6/

Al Diafar 15, Al Siddibi 14, Khalifa 12 - Wawasibuka 14, Tikokoti 11. Nejlepší hráči: Al Siddibi 3,5 - Tikokoti 3,5. Celkem 25 (12,5:12,5). 886 diváků.

V posledním utkání druhého kola došlo k překvapení. Tým SAE si vyšlápl na favorita z Fidži a připsal si cenné vítězství. Zápas začali Arabové lépe, po pěti minutách vedli 12:2. Závěr první části vyzněl pro Fidži, kteeré se dostalo do těsného vedení. Druhá čtvrtina byla co do skore vyrovnaná, opět to byl tým z Pacifiku, který v posledních dvou minutách zajistil favoritovi náskok 8 bodů. Dařilo se zejména dvojici Tikokoti a Kakalavosa. Začátek druhé půle však Fidžané dokonale prospali, po dvou minutách se podařilo hráčům SAE vyrovnat. Poté se hra rozdrobila do serie nepřesností, ztrát míče a občas i nepochopitelných chyb. Nejvíce pobavil Sisanana, který z autu přihrál do rukou rozhodčího, zřejmě si jej spletl se spoluhráčem.  Pak se však díky Al Mamlakovi dostali do vedení Arabové a po třech čtvrtinách vedli nečekaně o 11 bodů. Poslední čtvrtina byla divočinou. Nejprve šňůrou 14 bodů získali vedení opět Fidžané, aby o ně vzápětí přišli. Ve vyrovnaném závěru díky dvěma košům během několika sekund získal tým SAE opět vedení na svou stranu. V poslední minutě se pokusili Fidžané takticky faulovat, ale Al Reza byl z trestných hodů neomylný a závěrečný koš Wawasibuky už výsledek jen kosmeticky upravil.