Úvod » Fotbal » Pohár FIFAC 2021 - 2022

1. kolo

publikováno 19.09.2021 (aktualizováno 29.09.2021)

V úvodních zápasech nového ročníku Poháru FIFAC se ve Východní zóně hrálo šest zápasů, které přinesly většinou brankové hody s dvěma výjimkami.
Ve čtvrtek se představily na hřištích soupeřů dva lesothské týmy. Velmi dobře si vedl FC Maseru v andamanském Nachuge, kde  dokázal zvítězit dvěma góly v úvodu obou poločasů. Nachuge nezačalo sezónu nijak dobře, v domácí Superlize je po dvou kolech bez vítězství poslední a loňskému semifinalovistovi Poháru FIFAC to nešlo ani v tomto zápase, když hráči nebyli schopni překonat pozornou obranu soupeře. Ve druhém zápase už se lesothskému zástupci tolik nedařilo - Teyateyaneng po slibném úvodu nakonec na hřišti Falamu prohrál o tři góly a v odvetě to nebude mít lehké.
Páteční zápas finalisty loňského ročníku Sentinelu se svazijskou Mahambou, který se hrál opět na hřišti Garacharamy, vyzněl jednoznačně pro domorodce z ostrova Sentinel, kteří soupeře nešetřili a nastříleli mu osm gólů. Prdivadira udržel čisté konto, aniž by čelil jediné střele. Ve druhém zápase se Shwebo clkem nadřelo s dobře hrajícím mauritiským Chamarelem, kdy zejména ve druhé půli mauritijci nebojácnou útočnou hrou dělali vedoucímu týmu Barmské ligy dost problémů, nakonec ale domácí vybojovali nadějné tříbrankové vítězství.
V sobotu zasáhl do soutěže první sikkimský tým. FC Gangtok ale zápas proti dobře takticky hrajícímu Potůčníku nezvládl a po brance Merengueze prohrál 0:1. Potůčník partii zvládl skvěle, soupeři toho moc nedovolil a přivezl si nečekaný úspěch. Poslední zápas se odehrál v Bjakaru a přinesl hodně divoký průběh. Domácí, podobně jako před týdnem bhútánská reprezentace, s andamanským Rutlandem velmi brzy prohrávali 0:3 a už ve 20. minutě střídali a přešli na hru se třemi obránci. Tah se vyplatil, do konce poločasu Bjakar snížil na 1:3 a po hodině hry už bylo vyrovnáno. Pak ale utkání ovlivnil silný liják, který brzy změnil hřiště v brouzdaliště. Zápas musel být dokonce na dlouho přerušen a uvažovalo se o dohrání v neděli. Rutlandští, stejně jako kiribatský rozhodčí nakonec přemluvili domácí tým, aby zápas dohrál, protože měli letenky už na neděli a zpáteční cesta by se zkomplikovala, a tak po asi dvou hodinách se pokračovalo, i když terén k regulérnosti měl hodně daleko. Rutlandu dlouhá pauza prospěla, domácí se nemohli dlouho prosadit, ale v závěru využili dvou chyb v obraně soupeře a nakonec si do odvety povezou vítězství 5:3.

V Západní zóně se hrálo pět zápasů, které přinesly až na výjimky vyrovnané boje. Ve čtvrtek se lesothský mistr Mohlokulu snadno prosadil proti mauritijskému Barlow, kterému se nedaří ani v lize. O vítězství 3:0 rozhodli domácí už v první půli, ve druhé už jen kontrolovali hru. Hráči Barlow se za celý zápas nedostali k ohrožení branky soupeře. Druhý čtvrteční zápas přinesl překvapení. Druholigové Monte Giardino po nadšeném výkonu zvítězilo ve svazijském Mbabane 3:2. Domácí sice vyhráli první poločas, ale ve druhém se soupeř nečekaně zvedl a otočil zápas. Pak sice Thulani Mbweha vyrovnal, ale v závěru Pucchini po úniku Paviarottiho strhl skore na stranu Sanmarinců, kteří si odvezil ze Svazijska cennou výhru.

V pátečním programu se opět dařilo mužstvu ze San Marina. Calcio Fiorentino si celkem snadno poradilo s Croydonem. Zápas ale rozhodli domácí až v závěru. Poločas prohráli 0:1 a z velké převahy ve druhém v poslední půlhodině vytěžili čtyři branky během 15 minut. Nejzajímavější zápas se hrál v mauritijském Albionu. Místní Black Aces přivítali vicemistra Moravy Vikantice. V první půli se hrál spíš opatrný fotbal, do šancí se mužstva dostávala jen sporadicky a brankáři neměli mnoho práce. Ve druhé půli se hrálo daleko aktivněji. Zpočátku měli více ze hry domácí, Chiporéz trefil břevno a Svitávka bravurně zneškodnil šanci Mahého. V závěru se však projevila větší připravenost Vikantic. Jejich převaha se stupňovala a výsledek se dostavil. V 89. minutě centr Vosela zužitkoval Puč ve vítězný gól a Vikantice si vezou z Mauritiu cennou výhru.

V sobotu se hrál jediný zápas, ve kterém se potvrdila dominance týmů ze San Marina.  AC Valdragone si přivezl z Vernířovic výhru, která znamená stoprocentní zisk pro San Marino. Domácí Dřevaři vstoupili do zápasu hodně nervózně a v první půli se nedostali vůbec do hry. Inkasovali třikrát a ještě Rákosník a Kwané inkasovali žluté karty za hrubé fauly. Až po změně stran se domácí oklepali a aspoň snížili na přijatelný stav 1:3. V odvetě ale bude pozice Vernířovic hodně těžká.

Nachuge Typhoons - FC Maseru 0:2 (0:1)

17. Musa (Masere) 0:1
  49. Tsebonyame (Masere) 0:2

Rozhodčí Chopyal (SIK) /1/, 322 diváků. Hráno 16. 9. v Nachuge.

Nachuge: Jaragoor - Kottamalupattna, Dorong, Nhgrm, Sanjit Manore - Kamdesh (77. Limai), Ashwin Manore, Chipkoroo (46. Kevin Manore) - Nakul Manore (62. Krkbrk), Divindaloo, Lalima

Maseru: Prince Thomas - Muputu, Olamahli, Dwohohohlo, Davidson - Skardal, Kakunda, Batumbi - Musa (65. Tsosane), Masere (88. Simbaba), Tsebonyame (69. Malunga)

Falam Tigres - BTH Teyateyaneng 4:1 (1:1) /+1/