Úvod » Fotbal » MS 2022 Guam

Druhá polovina kvalifikace začala

publikováno 06.09.2021 (aktualizováno 12.09.2021)

Začátkem září se rozběhly opět boje o postup na světový šampionát, který uspořádá Guam. V Západní zóně se hrály tři zápasy a domácí týmy byly úspěšné, získaly sedm z devíti možných bodů. S velkým zájmem očekávaný souboj ve skupině A mezi Moravou a Andamany skončil dělbou bodů, Lesotho si snadno poradilo s týmem Špicberků. Aljaška potvrdila zlepšenou formu a v arktických podmínkách rozdrtila San Marino.
Ve Východní zóně bylo na programu pět zápasů. Ve skupině A zvládl Sikkim roli favorita, když rozdrtil Vanuatu díky zlepšenému výkonu ve 2. poločase a výrazně si tak vylepšil skóre. Ve skupině B Maledivy ani doma nestačily na Guadeloupe a prohrály stejným výsledkem, jako v prvním zápase, čímž si dost zkomplikovaly cestu za postupem. Ve skupině C se hrály oba zápasy v Pacifiku, Nauru poprvé naplno bodovalo, když v souboji s Bermudami v dramatickém závěru otočilo skóre a posunulo se před svého soupeře na 3. místo. V přímém souboji o postup domácí Kiribati ani v odvetě nestačilo na suverénní Svazijsko, které prakticky může slavit postup. Svazijci navíc opět neinkasovali a brankář Kugumba tak už 360 minut drží čisté konto. Ve skupině D se favorizovaný Bhútán opět na domácím hřišti trápil. Tentokrát proti Mauritiu musel otáčet nepříznivý stav 0:3, což se nakonec podařilo zejména díky skvělému výkonu Tamanga, který se podílel na všech gólech. Mauritijci zápas ve vysoké nadmořské výšce po dobrém úvodu nakonec fyzicky nezvládli a s jediným bodem zůstávají na posledním místě.

78. Solopholok (S. Landip) 8:0

Rozhodčí Olana (Guam) /1/, 1255 diváků. Hráno 2. 9. v Gangtoku.

Sikkim: Yebal 6 - Birandra 7, Solopholok 7, Martam 8, Nyingtam 6 - Prakottri 6, Sumatra 5 (64. Yak), Ratnakulay 6 (74. Limbo) - Pratnesh 4 (46. Rumbat 7), S. Landip 8, Bharati 7

Vanuatu: Leovani 4 - Sawo 3, Kilili 3, Pivo 2, Okolovosi 2 (67. Romesera) - Kalafuna 4 (78. Kesawar), Kipalam 4, Kaolin 2 - G. Fuliha 3 (57. Kelekele 5), Minister 3, Martinez 3

V první půli vůbec nebylo poznat, že hraje stříbrný tým z posledního MS proti aktuálně jednomu z nejslabších týmů Východní zóny. Domácí hráči pojali úvod zápasu hodně laxně, nikomu se příliš nechtělo běhat, a tak Vanuaťané poměrně lehce stačili. Dokonce mnohem častěji se hrálo před Yebalem, který si připsal i jeden těžký zákrok po střele Kalafuny. Domácí spasila až hrubka Piva minutu před koncem poločasu, který po nevydařeném centru Bharatiho minul míč a pro Martama nebylo problémem skórovat do odkryté branky. Změna přišla až po změně stran. Důrazný pohovor trenéra Mantarakkihuarraoiho v kabině pomohl, pomohlo také střídání, kdy neviditelného Praneshe nahradil zkušený Rumbat. Domácí uklidnila rychlá branka z kraje poločasu, kterou opět vstřelil aktivní stoper Martam a pak už se do sítě Leovaniho sypal jeden gól za druhým. Vanuaťané vůbec nestačili rychlému tempu soupeře a Leovani v brance kolikrát musel čelit střelám z bezprostřední blízkosti, které většinou skončily gólem. Sikkim si tak výkonem ve druhé půli udobřil fanoušky, kteří přišli konečně v poměrně slušném počtu. Zároveň si notně vylepšil skóre i pozici před závěrečnými zápasy.

90. Huachón ŽK

Rozhodčí Varma (BHU) /0/, 878 diváků. Hráno 2. 9. v Male.

Maledivy: Lihwan 5 - Hasan-shal 6, Vaiaahatahoo 5, Al Rashnee 5, Vadha 5 - Duddu-haddu-buk 7, Al Fasol-lol-ahmed 5 (61. Akidolu 4), Tuvian 6 - Pupook 6, Riti 4 (46. Nashwa 6), Fisher 5 (78. Susheel)

Guadeloupe: Gervais 6 - Balniérre 6, Brendoix 7, Martin 8, Barelli 5 - Merenguez 6 (73. Huachón), Marchand 8, Bartholomey 5 - Chiporéz 8 (77. Renny), Pichot 6, Gerverec 6 (87. Ballon)

Maledivcům patřily pouze začátky obou poločasů, jinak dominovali hosté z Guadeloupu. Zatímco v úvodu utkání dostal nejlepší domácí hráč Duddu-haddu-buk svůj tým do vedení, po změně stran snaha o změnu skóre už nevyšla. To už Guadeloupe vedl 2:1, když oba góly vstřelil výborně hrající mladík Chiporéz, se kterým měla domácí obrana hodně práce. Guadeloupané působili sehraněji a jistěji na míči a pohlednými kombinacemi zaujali početné domácí obecenstvo. Ve druhé půli definitivně zlomil snahu domácích o vyrovnání Brendoix nečekanou střelou z úhlu k bližší tyči, kterou Lihwan vůbec nečekal. Pak domácí vypadli úplně ze hry, dopouštěli se zbytečných zákroků, což pozorný rozhodčí Varma trestal kartami. V závěru ještě pojistil vedení Guadeloupu Gerverec, když výborně hající Marchand založil z vlastní poloviny rychlý útok, který domácí zastavili jen špatnou přihrávkou právě na číhajícího Gervereca, který nezaváhal a nabídku využil. Maledivci už jen v závěru kosmeticky upravili skóre zásluhou Pupooka, ale na jejich porážce se nic nezměnilo.

Nauru - Bermudy  3:2 (1:2)

5. Wallner (Kurtweil) 0:1
8. Nuru 1:1
  36. Wallner (Roonie) 1:2
49. Piston (Mataba) 2:2
88. Ch. Ogyeriniji (Kuriwasiwa) 3:2

Rozhodčí Uttrum (ANM) /1/, 488 diváků. Hráno 3. 9. v Anabaru.

Nauru: Bobbut 6 - Moluk 4 (46. Saturne 6), Hobart 6, J. Plinegh 5, Kuriwasiwa 6 - Quaqwa 5 (73. B. Plinegh), Nuru 6, Piston 7 - Pamuwagir 5 (63. Finaciuh), Ch. Ogyeriniji 6, Mataba 6

Bermudy: Bennedy 6 - Wallner 7, Charleston 5, Black 4, P. Rockford 5 - Kurtweil 6, Holmes 5 (81. Sharpey), Watson 5 (81. Shakesperry) - W. Rockfort 5, Bradley 4 (62. Atkinson), Roonie 6

Pryč jsou doby, kdy na Es Time Center v Anabaru chodilo na zápasy naurské reprezentace i více než dvě tisícovky diváků, tedy více než pětina populace ostrova. Naurský fotbal na rozdíl od basketbalu ke světové špičce nepatří a diváky už tolik netáhne. Přesto necelá pětistovka fanoušků mohla po zápase odcházet spokojená - domácí po delší době opět zvítězili. Vítězství se ale nerodilo lehce. Bermuďané dvakrát vedli, když se pokaždé prosadil aktivně hrající Wallner, který se vždy zjevil tam, kde to bylo nejvíce potřeba, a kde Bobbut nedokázal zakročit. Nauřané se zlepšili po přestávce, kdy je dostal do zápasu rychlý gól Pistona. Další šance ale už neproměnili a postupně hra upadla do průměru. Také Bermuďané nic moc nepředváděli, jejich kombinace postupně vázly a tak se hráči spíš zaměřili na bránění nerozhodného výsledku. Pasivita se Bermuďanům nakonec nevyplatila - dvě minuty před koncem Black neuhlídal Christiana Ogyerinijiho, který si vyskočil na přesný Kuriwasiwův centr a chladnokrevně proměnil. V závěru ještě mohl vítězství pojistit Finaciuh, ale po kiksu Charlestona poslal míč jen do tyče. Vítězství dává Nauru šanci posunout se do výkonnostního koše B pro příští kvalifikační cyklus.

Kiribati - Svazijsko  0:2 (0:0)

51. Natwale 0:1
52. Riberi ŽK
  63. Bambele 0:2
64. Bateriki ŽK
64. Morawa ŽK

Rozhodčí Opalena (VAN) /2/, 887 diváků. Hráno 3. 9. v Bonriki.

Kiribati: Boti 6 - Rowewa 5, Kabutaro 5 (81. Totewa), Bateriki 5, Morawa 6 - Mafuriare 5 (67. Ekameni), Motomoto 6, Riberi 6 - Krkbrk 5 (67. Natinimate), Kaleoikaikaokalalni 5, Ki-teara 6

Svazijsko: Kugumba 7 - Bambele 7, Mhlagu 6, Mazanyamba 7, Dubleyt 6 - Dewedo 5, Sinhasa 6, Modloweni 5 (72. Mgwam) - Bwulawaya 6 (82. Pothlame), Mosikone 6 (72. Mbweha), Natwale 7

V souboji favoritů skupiny potřebovali Kiribaťané napravit špatný výsledek ze Svazijska, ale střelecky vyšli naprázdno. Přitom v první půli si domácí několik nadějných šancí vytvořili. Ale sehraná obrana Svazijců všechny zárodky nebezpečí zlikvidovala, v brance jistý Kugumba s přehledem ovládal pokutové území a poradil si i se střelami z větší dálky, které obrana nezblokovala. Po změně stran udeřili Svazijci. Natwale se probil až do pokutového území a nečekanou střelou bodlem zaskočil Botiho a otevřel skóre. Inkasovaný gól domácími lehce otřásl, čehož soupeř využil k větší aktivitě. Po hodině hry domácí obrana jen couvala před postupujícím Bambelem, který se vydal až do šestnáctky a prudkou střelou, která se otřela o oba Kabutarovy kotníky, přidal druhý gól. Domácí se sice brzy dostali k mírné převaze, ale naráželi jen na dobře organizovanou obranu Svazijců, která veškeré nebezpečí s přehledem zvládla. Kugumba si tak připsal čtvrtou nulu za sebou a Svazijsko může slavit - je nepravděpodobné, že by 12 bodů na postup nestačilo.

78. Tamang 5:3

Rozhodčí U Wai Su (BIR) /1/, 1022 diváků. Hráno 4. 9. v Paru.

Bhútán: Yaumuje 5 - Yamalee 5, Miresh 5, Bohush 5, Thagore 6 - Timche 5 (46. Timbochhe 7), Jigme 6, Langlang 5 - Dikpo 6, Longrisha 6 (69. Dorjee), Tamang 9 (82. Wangyak)

Mauritius: Khardjah 5 - Pailie 5, Bouvain 6, Mouzalas 4, Davids 5 - Crawley 5, Rebet 5 (81. Bullet), Timore 6 - Kwané 5, Jawwan 5 (60. Mbobo 5), Ramzasharee 4 (67. Masha)

Bhútánci si opět zahrávali se svými fanoušky. Poté, co v prvním domácím utkání horko těžko udrželi vítězství v souboji s Aljaškou, tentokrát se nechali utéct první půlhodinu utkání, ve které jakoby hráči o utkání neměli zájem. Po hřišti spíš chodili než běhali a obrana svou laxností Yaumujeho příliš netěšila. Nebylo divu, že na ukazateli skóre brzy svítil hrůzostrašný stav 0:3. Naštěstí pro domácí ještě během první půle slepenými góly oba útočníci ukázali, že se stále dá utkání otočit. Obě branky vymyslel záložník Para Tamang, který se stal ústřední postavou zápasu. Do druhé půle poslali trenéři Bhútánu do hry třetího útočníka Timboccheho, což se ukázalo jako dobrý tah. Timbocche mužstvo nabudil a svou aktivitou byl obraně soupeře velmi nepříjemný. O vyrovnání se ale postaral opět Tamang, který si dobře naběhl na Yamaleeho uličku a dloubákem podél Khardjaha vyrovnal. O tři minuty později Tamang obešel clonícího Pailieho a předložil míč Thagoremu, který z hranice šestnáctky přesnou ranou k tyči poslal domácí do vedení. Mauritijcům se pak na chvíli podařilo zastavit tlak domácích, když taktickým kouskováním hry poněkud narušili rytmus domácí ofenzívy, ale na ohrožení Yamujeho branky se nezmohli, přece jen chyběl kyslík. Naopak výtečný Tamang necelou čtvrthodinu před koncem završil svůj výjímečný výkon krásným gólem a definitivně potvrdil vítězství Bhútánu.

Lesotho - Špicberky 3:0 (2:0)  /+1/

7. Moloisane 1:0
34. Siladze (Whadoo) 2:0
77. Whadoo 3:0

Rozhodčí Mohutu (MRI)  /0/, 787 diváků. Hráno 2. 9. v Maseru.

Lesotho: Thomas 6 - Moloisane 6, Habala 5, N´Kwakwa 6 (82. Tugugaru), Kukundu 6 - Drake 5, Siladze 6, Whadoo 7 - Moli 5, Tsosane 5 (85. Sitto), Mayunapool 4 (67. M. Lesesa)

Špicberky: Skansen 5 - Baerlund 5, Leonidsen 5, Sveinsen 6, Moen 5 - Skardal 5, Ybde 3 (46. Olafsen 5), Ybdahl 4 - Bjendal 4 (56. Budakov 4), Helerup 5, Simondsen 5

V Maseru v důležitém zápase Lesotho získalo povinné tři body a je na dobré cestě k účasti na MS. Začátek domácím vyšel. Brzy po začátku získal snadno míč Moloisane po kiksu Ybdeho, potáhl si míč k vápnu a vypálil důrazně i přesně. Thomas se jen podíval. Po gólu byli domácí i nadále při chuti, vytvářeli si brankové příležitosti a jen nepřesná muška udržovala Seveřany stále ve hře. Ve 34. minutě však domácí předvedli ukázkovou akci. Whadoo pronikl přes Moena, posadil si i Sveinsena a před Skansenem ještě předložil míč před prázdnou branku Siladzemu, který snadno zakončil. Do kabin vyprovodili diváci své hráče potleskem a zpěvy i tanci.

Ve druhé půli po vystřídání hráči Špicberků přitvrdili v obraně a vytvořili si i nějaké náznaky příležitostí. Ale domácí obrana pokusy o průnik před branku dokázali snadno zastavovat. Dopředu se už tolik nehrnuli, a tak hra už neměla tempo, které měla v prvním poločase. Přesto se agilní Whadoo dostal třikrát před Skansenovu branku. Poprvé přestřelil, podruhé jeho pokus s námahou vyrazil brankář, do třetice už to vyšlo a Whadoo po krátkém sóle trefil mezi nohy brankáři, čímž stanovil konečný výsledek zápasu. Lesotho se tak udrželo ve hře o postup.

Aljaška - San Marino 5:0 (2:0)

21. Davidson (Chapman) 1:0
25. Littlebison (Mahawatak) 2:0
54. Blackfox (Fishman) 3:0
56. Chapman 4:0
65. Littlebison (Mahawatak) 5:0

Rozhodčí Ebony (BER)  /0/, 292 diváků. Hráno 3. 9. v Barrow.

Aljaška: Potter 6 - Brandel 5 (74. Wahina), Harley 6, Catchman 7, Davidson 6, - Littlebison 7, Mahawatak 7, Tikirak 5 - Fishman 6 (74. Perry), Blackfox 7, Chapman 7 (80. Bigbird)

San Marino: Piri 4 - Spitalezzi 5, Bodani 4, Poldera 4, di Selva 5 (65. Preccadi) - Pradi 4, Solferini 3 (46. Simonelli 4), Mancini 4 - de Roma 2, Salieri 3 (46. Lecchi 3), Deli 4

Zápas se hrál na venkovním hřišti a počasí dost ovlivnilo hru. Bylo sice nad nulou, ale silný vítr způsobil, že podmínky byly víc než mrazivé. Vítr sice foukal z boku, ale míč hráčům unikal a kombinace byla v těchto podmínkách velmi složitá.  Navíc hráčům San Marina byla brzy zima a rozhodčí udělal během každého poločasu krátkou přestávku na zahřátí. Domácí jsou na takové podmínky zvyklí a brzy ovládli hru. Po 20 minutách se dostali do vedení. Centr Chapmana se stočil k Davidsonovi, který hlavou otevřel skore. Hned po zahřívací přestávce se povedla ukázková kombinace dvojici Littlebison - Mahawatak a druhý jmenovaný přidal druhý gól. Pak vítr ještě zesílil a několikrát se stalo, že tým nedokázal rozehrát standartní situaci, protože míč nezůstal na místě a odkutálel se. Do poločasu se už nic zvláštního nestalo, jen rozhodčí Ebony si musel vyměnit píšťalku, údajně mu zamrzla.

Druhý poločas se podobal tomu prvnímu. Sanmarinci se nedokázali dostat do kloudné akce, domácí si krátkými přihrávkani vytvářeli volný prostor a snažili se ohrožovat Piriho i střelami zdálky. Ty však neměly šanci na úspěch, míč se většinou stočil mimo branku. Přesto padaly góly. V 54. minutě Fishmanovu přihrávku poslal do sítě Blackfox, pak se po malé chvíli prosadil Chapman kuriozní brankou. Vystřelil k rohovému praporku a vítr míč stočil až do sítě. Brankář s tím nepočítal a rozběhl se mimo branku pro míč. Naž se stihl vrátit, bylo zle. Pak si ještě dvojice Littlebison - Mahawatak zopakovala akci z prvního poločasu a Mahawatak uzavřel skore. Potom už se nikomu nepodařilo zkotit míč v silném větru, který místy připomínal vichřici. Rozhodčí nenastavil ani minutu, naopak zápas zkrátil asi o tři minuty. Promrzlí hráči se hned po závěrečném hvizdu rozběhli do kabin a byli rádi, že to mají za sebou. Aljaška se vítězstvím udržela na pěkném druhém místě a má velkou naději se jako outsajdr dostat na mistrovství.

Morava - Andamany 1:1 (1:0)

31. Parník 1:0
  87. N. Manore (Uppatlaney) 1:1

Rozhodčí Rasmussen (SPI)  /0/, 632 diváků. Hráno 4. 9. ve Vikanticích.

Morava: Lišejník 9 - Parník 7 (84. Rákosník), Hajcman 6, Bacúch 7, Nosek 6 - Šárovec 5, Amálka 5, Verniřovský 6 - Urvalý 4 (87. Skočbaba), Skočdorži 5, Bradlík 5 (84. Kundera)

Andamany: Jaragoor 7 - Kottamalupattna 6, Uku 5 (72. Uddamalakolabundy), Gmzooh 6, S. Manore 6 (86. N. Manore)- Swinshahshahan 6, Bghwar 5 (61. Kaah 6), A. Manore 6 - Onger 6, Hwogh 6, Uppatlaney 7

Důležitý zápas zvládli Moravané tak napůl. V prvním poločase díky šťastné ráně Parníka získali těsné vedení, ale neustáli závěrečný nápor soupeře a o vítězství v závěru přišli. Zápas samotný se vyvíjel zpočátku dost opatrně, hru domácích zdobila pevná obrana. V ní vynikal zejména Parník, také Bacúch navázal na dobrý výkon z Andaman a byl oporou před jistým Lišejníkem v brance. Hosté měli mírně navrch, ale šance likvidovali obránci a Lišejník v brance byl bezchybný. Moravané se dopředu začali dostávat až zhruba od 25. minuty, kdy zavelel Verniřovský ranou z dobrých 28 metrů, která olízla břevno. Pak vyrobili hráči před Jaragoorem několik závarů, které obrana stačila likvidovat. Ve 32. minutě však odražený míč napálil Parník z velké dálky a tečovana střela se odrazlia od Ukuho do opačného kouta branky, než kam padal Jaragoor. Šťastný gól Moravany povzbudil a do konce poločasu se usadili na půli soupeře. Branku však už neohrozili.

Druhý poločas začal náporem hostí, kteří přešli postupně na tři útočníky a tři obránce. Hrálo se stále častěji před brankou Lišejníka, který musel předvést několik skvělých zákroků. Obrana odolávala, tempo zápasu se zvyšovalo, diváci však při každé akci soupeře trnuli, protože šancí si Andamanci vytvořili na několik zápasů. Domácí se téměř nedostávali na polovinu soupeře, trenéři si však střídání nechávali až na samotný závěr. V 86. minutě se trenéři hostí rozhodli hrát vabank. Na hřiště přišel čtvrtý útočník Nakul Manore za Sanjita Manore, takže hosté měli na hřišti jen dva obránce. A byl to skvělý tah. Nakul Manore při svém prvním doteku s míčem trefil tak přesně, že centr Uppatlaneye usměrnil přes padajícího Lišejníka do růžku branky. Bylo vyrovnáno a do konce už nezbývalo mnoho času, ale domácí už neměli síly na zvrat. Zápas skončil dělbou bodů a nutno říci, že Moravané mohou být za bod rádi. Andamanci předvedli výborný výkon a jen vynikající Lišejník a také dost smůly soupeře udržovaly domácí tým v naději na vítězství. Morava si udržela první místo, o postupu se rozhodně v říjnu, kdy na Moravu v klíčovém zápase zavítá Sikkim.