Úvod » Fotbal » liga Moravy

Průřez jarem 2021

publikováno 24.08.2021 (aktualizováno 26.08.2021)

Liga sezóny 2020 - 2021 již dávno skončila, takže je nejvyšší čas podívat se, jak dopadla. Stručně se dá říci, že postavení na konci podzimu, co se týče čela a závěru soutěže, se nezměnilo. Připomeňme si, že po podzimu vedly Vernířovice před Vikanticemi, na konci tabulky se usadily první dva týmy z loňského ročníku - Klepáčov a Temenice. Vernířovice na jaře kralovaly. Kromě druhého jarního kola, kdy v souboji prvních dvou ve Vikanticích podlehly 1:2, už neprohrály. Dvě kola před koncem vedly před Vikanticemi o pět bodů a zisk historicky prvního titulu byl na spadnutí. V předposledním kole sice přišla nečekaná remíza doma s Potůčníkem 1:1, ale tříbodový náskok a mnohem lepší skore byly prakticky rozhodujícím faktorem. Navíc Vernířovice zajížděly v posledním kole na hřiště beznadějně poslední Temenice. Jasnou výhrou 6:1 potvrdily nadvládu v letošním ročníku a mohou se těšit na účast v Poháru FIFAC. Druhé Vikantice měly pomalejší rozjezd do jarní části. V prvním jarním kole propadly na Ramzové v poměru 0:4. Pak sice porazily vedoucí Dřevaře, ale v dalším kole prohrály opět 0:4, tentokrát v Pekařově. Po serii tří výher stále drželi Vikantičtí pětibodový odstup, ale i přes ztrátu Vernířovic v předposledním kole se na pořadí nic nezměnilo.

V poklidném středu tabulky si mužstva rozdělovala body podle momentální formy a jejich pořadí se příliš neměnilo. Jen Pekařov spadl z pátého místa na šesté. To ale Pekařovu nijak nevadilo. Jednak odstup předposledního Klepáčova narůstal a dvě kola před koncem bylo o obou sestupujících rozhodnuto. Klepáčov na jaře vyhrál jen jednou, když v zápase dvou posledních týmů deklasoval Temenici 7:1. Dvě remízy, s Ramzovou 1:1 a s Pekařovem 2:2 na záchranu nestačily. Poslední Temenice byla málo vídaným otloukánkem. Po jediné výhře ještě na podzim s Klepáčovem už nezískala ani jeden bod a skončila soutěž se třemi body a skore 21:59. Nejvyšší prohru inkasovala s přesposledním Klepáčovem 1:7 a mistrovskými Vernířovicemi 1:6.

8. Temenice 14 1 0 13 21:59 3

Střeleckou tabulku ovládl hráč Vernířovic Kwané z Mauritiu s obrovským náskokem. Ve 14 zápasech nastřílel 16 branek a přiblížil se k legendárvímu rekordu Vlčáka z Krásného, který dal dokonce 19 branek. Ale to už je dávná historie. Na druhém místě skončil rovněž hráč Vernířovic Verniřovský s 8 brankami. O třetí místo se podělili Urvalý a Pihávek se 7 brankami.

Ve druhé lize byl boj o postup mnohem dramatičtější. Po podzimu bylo pořadí na čele Nedvězí, Krásné, Cotkytle a Crhov. V prvním jarním kole se na druhé místo dostalo Dynamo Cotkytle, které zvítězilo v Krásném 2:1 a odsoudilo Kamenolom na 3. místo. Vedoucímu Baníku Nedvězí pak došly síly a v dalších kolech získal jen jeden bod. Do čela se dostalo Cotkytle, které mělo famózní závěr. Po remíze ve druhém jarním kole s Pobučím už neztratilo ani jeden bod a od 10. kola neopustilo vedoucí příčku. Šlo však ještě o druhého postupujícího. Po 11 kolech byl na druhém místě Kamenolom Krásné, na třetím Nedvězí a na čtvrtém Crhov. Ve 12. kole se střetli dva kandidáti na postup. Crhov porazil Krásné 4:1 a bodově se na svého soupeře dotáhl. Nedvězí jen remizovalo s Pobučím a kleslo na 4. místo, o bod za dvojicí Krásné, Crhov. V předposledním kole vyhrál Crhov v Pobučí 2:1 a posunul se na druhé místo. Kamenolom  jen remizoval se zachraňujícím se Přemyslovem 2:2 a opustil postupovou příčku. Baník Nedvězí porazil Bukovice 2:1. V tabulce kolo před koncem bylo pořadí 1. Cotkytle 29, 2. Crhov 23, 3. Nedvězí 22, 4. Krásné 21. V Cotkytli už mohli oslavovat postup, ale stále nebylo rozhodnuto o druhém postupujícím. Poslední kolo pak rozhodlo. Kamenolom se vyředil z boje nečekanou porážkou na Štolnavě 0:2, takže o všem rozhodl přímý souboj o druhé místo mezi Crhovem a Nedvězím. Crhov se brzy dostal do vedení, ale Baník ještě do poločasu vyrovnal a ve druhém se dostal do vedení. V 90. minutě ale Pažout vyrovnal a tímto gólem poslal do první ligy Crhov. V posledním kole se rozhodovalo i o tom, kdo doprovodí poslední Štolnavu do baráže. Blíže k záchraně byly Bukovice, které měly před Přemyslovem dvoubodový náskok. V posledním kole ale Bukovice podlehly doma Dynamu Cotkytle 1:4 a Přemyslov zdolal Pobučí po boji 2:1. Do baráže tedy kromě Štolnavy spadly Bukovice.

Baráž zvládly oba druholigové kluby a udržely se v soutěži i pro příští ročník. Lépe ji zvládly Bukovice. Poraztily doma Žárovou 3:0 a venku 3:1. Štolnava to měla daleko těžší. Po remíze v Rejhoticích 2:2 doma zvítězila 4:3 díky dvěma slepeným gólům v 66. a 67. minutě, kdy Hrotek a Květák změnili stav z 2:2 na 4:2. Hosté sice ještě snížili, ale Štolnava už vedení nepustila.

Finále poháru

Na hřišti v Žárové byla zakončena sezóna finálovým zápase Poháru Moravy. Hrálo se samozřejmě nejen o pohár, ale i o postup do Poháru FIFAC. 336 diváků vidělo dramatický souboj, který se rozhodl až v prodloužení. Mírně favorizovaný Potůčník si vítězstvím 4:2 zajistil účast v Poháru FIFAC pro sezónu 2021 - 2022.

Zpočátku byla hra opatrná, obě mužstva se snažila neudělat chybu. Ale přílišná opatrnost byla na škodu Ramzvským. Chybu Šavrdy potrestal Urvalý vedoucím gólem Potůčníku. Gól Ramzovou probudil. Začala hrát odvážněji a hned se bylo na co dívat. V závěru poločasu vyrovnal po krátkém sóle Mrnús a začalo se odznova. Druhou půli začali lépe hráči Potůčníku. už po minutě pálil nebezpečně Čapoun, ale Šerák se vyznamenal. Cagaš pak v dobré pozici přestřelil, ale vše si vynahradil v 57. minutě, kdy centr Cagaše poslal nekompromisně pod břevno. Vedení 2:1 pak Potůčník držel až do závěru, kontroloval hru a zdálo se, že mu vítězství neunikne. Ale v 89. minutě z ojedinělé akce Ramzové vyrovnal Ptáček a šlo se do prodloužení. V něm už Ramzové docházely síly. Udržela soupeře v první části prodloužení, ale po změně stran inkasovala z kopaček Hovadíka a Čadka.

Potůčník - Ramzová 4:2 (1:1, 2:2)

24. Urvalý 1:0