ME - Morava zatím bez porážky

publikováno 15.11.2020

V albánském Skadaru skončila první fáze mistrovství Evropy v basketbale a prvními zápasy byla zahájena finálová skupina.

Ve skupině A si suverénně pro prvenství dokráčel výběr Moravy, který ani v posledním zápase nezaváhal a také Gibraltaru nadělil stovku. V přímém souboji o postup nedalo Rakousko v alpském derby šanci Lichtenštejnsku a zvítězilo suverénně o 38 bodů, když už bylo po dvou čtvrtinách o vítězi jasno - Rakušané je vyhráli o 32 bodů.

Ve skupině B nevyužila domácího prostředí Albánie, která prakticky ztratila naděje na postup už ve druhém zápase, ve kterém podlehla San Marinu vysoko 54:105. Favorizovaná Andorra si druhé vítězství připsala v zápase proti Nizozemsku, který po nepřesvědčivém výkonu vyhrála o deset bodů. V závěrečném kole se hrálo o body do finálové skupiny a v dramatickém zápase San Marino podlehlo Nizozemcům až v samotném závěru o tři body. Albánci už prakticky bez naděje na postup se utkali s Andorrou a podlehli o šestnáct bodů. Zahrají si tak stejně jako na předchozím šampionátu pouze o 7. místo.

4. Albánie 3 0 3 226:295 3

V zápase o 7. místo se domácí Albánie se šampionátem rozloučila vítězstvím, když zdolala dlouhodobě nejslabší tým Lichtenštejnsko. Domácí příznivci ale očekávali rozhodně víc, nicméně pokles od ME 2016 v Nizozemsku, kde Albánie prohrála až ve finále s Moravou, se zjevně zastavit nepodařilo.

o 7. místo:

Lichtenštejnsko - Albánie 84:92 (34:45) /5-5/

Finálová skupina, ve které se mužstvům započítávají výsledky ze skupiny, zahájila vesměs velmi dramatickými zápasy, ve kterých se rozhodovalo až v koncovce. Suverénní vítěz skupiny A Morava se hned po poledni utkal se San Marinem a hráčům Moravy zjevně časný začátek utkání nesedl. Se San Marinem Moravané neustále dotahovali, ve třetí čtvrtině prohrávali až o deset bodů. V koncovce ale favorit zapnul a v závěru nakonec dvěma šestkami Ruprechta otočil skóre. V závěrečném útoku San Marina Lorenzo Fanfaroni trefil jen obroučku a po doskoku Netopýra už Moravané těsné vítězství udrželi.
V odpoledním zápase došlo k překvapení, když Gibraltar zdolal Andorru. Ve vyrovnaném zápase se rozhodlo až v poslední minutě, kdy na Collonelovu trojku za vyrovnaného stavu Andořřané už odpovědět nedokázali a připsali si první porážku.
Napínavou koncovku měl i zápas mezi Rakouskem a Nizozemskem. Rakušané ještě dvě minuty před koncem vedli o 8 bodů, ale Nizozemci se vzepjali k velkému závěru a zápas ještě dokázali zvrátit a uchovali si tak stále naději na účast ve finále.

Morava - San Marino 88:87 (40:41) /+1/6-5/
Gibraltar - Andorra 75:72 (37:38) /-1/4-5/
Rakousko - Nizozemsko 92:93 (44:42) /5-5/