Sikkimská liga 9. kolo

publikováno 04.05.2020

9. kolo bylo pohromou pro domácí týmy - všechny body si odvezli soupeři. Rozhodlo se už o držiteli mistrovského titulu, jímž se stal po pěti letech FC Gangtok. Druhý nejúspěšnější sikkimský klub slaví jubilejní 10. ligové prvenství poté, co zvítězil na hřišti nováčka Singtamu bezpečně 3:0. Hráči FC podali snad nejlepší jarní výkon, soustřeně šli za svým cílem a soupeři nedali šanci. Důležitý byl první gól na konci první půle, který domácí, kteří do té doby odolávali tlaku soupeře, srazil do kolen. Po změně stran hráči FC dominovali a přidali další dvě branky a po závěrečném hvizdu rozhodčího Chopyala mohli začít slavit. Naopak Singtam zůstal namočený v boji o záchranu.
2. místo v tabulce udržel Geyzing zásluhou těsného vítězství na hřišti Dikchu. Geyzing měl výborný úvod, už v 6. minutě vedl, kdy skóroval Birandra, jehož lehkou střelu Pretheep Kashi nechytil. Geyzing byl aktivnější a soupeře tlačil, Kashi se ale po chybě rozchytal a další branku pustil až na konci poločasu, kdy nestačil na dorážku Sandipa Landipa. Bylo vidět, že Dikchu hodně chyběl vykartovaný dirigent hry Swinshahshahan. Ve druhé půli domácí i zásluhou dvou sřídání ožili a zejména díky příchozímu Lapalingovi, který rozhýbal zálohu a rázem bylopřed Yebalem rušno. Sám Lapaling snížil a domácí nebyli daleko od vyrovnání. Ale obrana Geyzingu odolala a pět minut před koncem nejlepší hráč zápasu Birandra, ač pravý obránce, po rychlém brejku vstřelil třetí gól Geyzingu. Domácí ještě zdramatizovali utkání, když snižoval osmnáctiletý Ratan, ale vyrovnat už nestihli.
Existenční utkání v boji o záchranu nezvládli Icemans. V derby se Sherpou nedokázali zopakovat nadějné výkony z posledních dvou kol a odešli poraženi. Domácí sice začali nadějně a po čtvrthodině šli do vedení po pěkné střele obránce Lamyena. Sherpové ale brzy hru vyrovnali a po půlhodině hry také skóre. Postaral se o to Ranival, který ještě loni nosil dres Icemans, když využil přesné přenesení míče od Langlanga a prudkou ranou bez přípravy prostřelil špatně postaveného Ganchhenga, ještě loni brankáře Sherpy. Icemans branka dost otřásla a hráči začali dělat zbytečné chyby. Pět minut před koncem poločasu Nyima Phandup zbytečnou kličkou v nebezpečném prostoru ztratil míč a Ranival chytře přeloboval vyběhnutého Ganchhenga. Druhá půle přinesla zoufalou snahu Icemans o obrat ve skóre, ale chyběla přesnost a klid. Sherpové kvůli vykartování obou stoperů nasadili do obrany dvojici Aranavantang - Martam, ale ani nesehranost v zadních řadách soupeře domácím nepomohla. Spousta míčů končila v zámezí nebo na kopačkách soupeře, který ale také nebyl schopen nic vymyslet, takže utkání moc ke koukání nebylo. Icemans se prohrou dostali do velmi prekérní situace, protože v posledním kole budou muset vyhrát na hřišti už jistého mistra FC Gangtok.

Singtam Wilds - FC Gangtok  0:3 (0:1)

14. Lingtsum 0:1, 59. Tsh. Lepcha (Onger) 0:2, Chotto (Arunavarun) 0:3. Rozhodčí Chopyal /1/, Oval Ground, 702 diváků.

Dikchu Athletics - Geyzing Glaciers  2:3 (0:2)

6. Birandra (Raswin) 0:1, 43. S. Landip (Pupook) 0:2, 59. Lapaling (Gyampo) 1:2, 85. Birandra (Lazuluk) 1:3, 88. Ratan 2:3. Rozhodčí Payokle /2/, ŽK Champal, Ghosh - Raswin, Nyinchol, Yebal. Teesta Stadium, 333 diváků.

Gangtok Icemans - Sherpa Club Gangtok 1:2 (1:2)

16 .Lamyen 1:0, 27. Ranival (Langlang) 1:1, 43. Ranival 1:2. Rozhodčí Khambe /1/, ŽK Loyobuani, Mizoram, Nyima Phandup, Ganchheng (ICE)

5 - Onger (FCG), Birandra (GEY)

4 - Lepkolakhyat, Lingtsum (FCG), Ugyen Subba (SIN), Loyobuani (ICE)

Poslední kolo:

Ve hře je boj o 2. místo zaručující Pohár FIFAC. Vzhledem k lepšímu skóre je na tom lépe Geyzing, který hostí ohrožený Singtam. Sherpa potřebuje porazit Dikchu výrazným rozdílem. Těžký úkol mají před sebou Icemans, kterým ani vítězství na hřišti čerstvého místa nemusí zaručit únik z baráže.

FC Gangtok - Icemans /+2/
Sherpa - Dikchu
Geyzing - Singtam /+1/

2. liga

Velmi dramatické bude poslední kolo. O účast v baráži budou bojovat hned tři rýmy, které se po devátém kole bodově srovnaly. V magnetu kola zdolal Mangan na jaře neporažené Namchi a opět se důrazně vrátil do boje o vítězství v lize. Domácí Real výborně zvládl první půli, kdy Pupkal a Sujit Singh  překonali Mukerdjeeho v brance Namchi. Po změně stran se hrál výborný fotbal. Nejprve snížil Dzondup, ale po hodině hry zvýšil na 3:1 obránce Kamel. Namchi ale zápas nezabalilo a domácí přitlačilo. Výsledkem byl gól nejlepšího střelce soutěže Penama čtvrt hodiny před koncem. V závěru domácí i s velkým přispěním štěstí a výborného Mashalinga v brance vedení udrželi a dotáhli se bodově soupeři. Díky lepšímu podílu dokonce poskočili před Namchi na 1. místo.
Lachen podruhé za sebou prohrál s outsiderem a zdá se, že o postup do ligy ztratil zájem. Alespoň to tak vypadalo podle výkonu, který seveřané předvedli na stadiónu poslední Himalayi. Mladíci v domácím dresu byli pohyblivější a dravější a soupeře nečekaně snadno přehráli. Lachen bude muset v severském derby s Manganem vyhrát a spoléhat na výpadek Namchi, které hostí Black Hats.
V utkání mužstev ze spodní části tabulky nedokázali v Rumteku domácí Black Hats porazit mnichy z Pemayangtse.

Real Mangan - Namchi Storm  3:2 (2:0)

2. Pupkal 1:0, 38. S. Singh 2:0, 52. Dzondup 2:1, 60. Kamel 3:1, 74. Penam 3:2

Himalaya Gangtok - FC Lachen  3:1 (2:0)

14. Orgyen Subhata 1:0, 34. Sutree 2:0, 56. Gunkh 2:1, 66. Watana 3:1

Black Hats - Pemayangtse Red Monks  2:2 (1:2)

24. Tepal 1:0, 28. Karma Lepcha 1:1, 41. Ushawanji 1:2, 81. Drukpal 2:2

1. Real Mangan 9 5 2 2 17:10 17
2. Namchi Storm 9 5 2 2 21:14 17