Závěr skupiny A

publikováno 17.12.2019

V posledních zápasech skupiny A se hrálo nejdůležitější utkání mezi dvěma týmy z Oceánie. Šlo o přímý postup do čtvrtfinále mezi týmy Nauru a Fidži. Nauřané po dobrém výkonu zvítězili o 13 bodů a odsoudili Fidži jen do zápasu o 9. místo. O dost šlo i Ghaně, která byla sice favoritem proti Srí Lance, ale šlo o umístění na prvním místě, které znamenalo, že Ghana odehraje čtvrtfinále ve Wa. Poslední zápas - karibské derby Aljaška - Guadeloupe pak stanovilo konečné pořadí ve skupině. Ghana obhájila první místo a ve čtvrtfinále si zahraje proti Tahiti. Na druhé místo postoupilo Nauru, které bude hrát s Bhútánem. Třetí místo si vybojovala Aljaška, kterou čeká v Ga nebezpečný tým Burkiny Faso. Čtvrtým postupujícím je Guadeloupe, který se střetne rovněž v Ga s vítězem skupiny B Moravou.

Srí Lanka - Ghana 99:109 (23:30, 50:54, 76:81)  /6-6/

Body: Gunasinghe 18, Thangeswaran 14, Shuttralyazan 13 - Adiyah 34, Adedonkwu 16, Asare 15. Nejlepší hráči: Gunasinghe 5 - Adiyah 6,5. Celkem 28 (13,5:14,5). 4442 diváků.

Domácí před vyprodaným hledištěm začali lépe a už po třech minutách dosáhli na dvouciferný rozdíl ve skore (5:16). Ale Srí Lanka, která už měla jisté poslední místo, zápas rozhodně nezabalila. Hrála sympatický basketbal a postarala se o vyrovnaný průběh až do konce zápasu. První čtvrtina skončila rozdílem sedmi bodů, ve druhé Srílančané drželi krok a několikrát dotáhli na tři nebo čtyři body. Tak skončila i první polovina utkání. V ní byl dominantní postavou Adiyah z týmu Ghany. Byl u všeho důležitého, přesně střílel, měl i několik útočných doskoků, které proměnil v body. V poločase měl na kontě úctyhodných 25 bodů. Ve druhé půli už více odpočíval a dal příležitost i spoluhráčům. Nejlépe se dařilo Adebovi, který za druhou půli dal 13 bodů. Skore se pohybovalo v rozpětí dvou až desetibodového náskoku Ghany. Jedině ve třetí minutě druhé půle se na chvíli dostala do vedení Srí Lanka. Pak však zaúřadoval opět Adiyah a rázem Ghana opět vedla. Mírné vedení pak Ghana držela až do konce, kdy v 19. minutě rozhodující body přidal Adeba a bylo rozhodnuto. Ghana mohla oslavit vítězství ve skupině.

Nauru - Fidži 111:98 (23:26, 52:55, 85:72)  /6-6/

Body: Roben 20, Obqo 15, Narogomodu a Oabyxasfeb 14 - Ratotula 21, Sisanana 15, Tikokoti 14. Nejlepší hráči: Roben 4,5 - Ratotula 5,5. Celkem 27,5 (14:13,5). 2230 diváků.

Přímý souboj o čtvrté postupové místo sledovala jen z poloviny zaplněná hala, přece jen z Oceánie přijelo do Ghany jen málo fanoušků. Zápas to nebyl špatný. Začátek patřil týmu Fidži, po dvou minutách vedlo 12:1. To byl ale také největší náskok Fidži v celém zápase. Pak už postupně začali hráči Nauru dotahovat ztrátu. V závěru čtvrtiny Narogomodu dvěma zisky míče a úniky přes půl hřiště snížil ztrátu na rozdíl tří bodů (23:26). Druhá čtvrtina byla hodně vyrovnaná, Fidžané si stále udržoval těsné vedení. Minutu před koncem poločasu se stav vyrovnal na 51:51. Kakalavosa pak poslal Fidži do vedení, na druhé straně měl možnost srovnat Obqo, ale proměnil jen jeden trestný hod. A se sirénou Kakalavosa ještě stihl uniknout a zakončit, takže Fidži v poločase vedlo 55:52. Ve druhé půli ve 24. minutě poprvé poslal do vedení Nauřany Ematenang a od té doby se začali Nauřané prosazovat. Vedení už neztratili a postupně je navyšovali. Třetí čtvrtinu vyhráli 33:17 a prakticky bylo rozhodnuto. A protože Nauřané věděli, že každý bod může v celkovém skore pomoci k lepšímu umístění, hráli naplno i nadále. Krátce před koncem vedli už o 19 bodů a nebýt ztráty míče dvakrát po sobě v poslední minutě, mohli vyhrát ještě výrazněji. Ale později se ukázalo, že i 13bodový rozdíl nakonec stačil na druhé místo a možnost hrát čtvrtfinále ve Wa.

Aljaška - Guadeloupe 103:96 (30:24, 53:49, 86:69)  /6-6/

Body: Jameson a Fullogh 14, Wahina 13 - Degen 19, Bouvard 17, Senguin 13. Nejlepší hráči: Jameson 3,5 - Degen 3,5. Celkem 27 (13:14). 3998 diváků.

V posledním zápase se rozhodovalo o tom, kdo skončí ve skupině druhý. Aljaška potřebovala vyhrát o 13 bodů, Guadeloupe o 22. Nepodařilo se to ani jednomu týmu, takže druhé místo připadlo Nauru. Zápas byl zpočátku vyrovnaný, ve 4. minutě se Aljaška dostala do vedení 14:9. Mírný náskok pak drželi seveřané po celý první poločas. Dařilo se zejména Greenovi, který dal za poločas 10 bodů. Ve druhé půli náskok Aljašky rostl postupně až na rozdíl 17 bodů. Příchod Jamesona byl tím stimulem, který nakopl tým. Jameson svými 12 body za poločas a několika chytrými asistencemi pomohl k rozhodujícímu vedení. Zdálo se, že Aljaška druhé místo ve skupině vybojuje, také díky tomu, že Guadeloupe jakoby už rezignoval a spokojil se se čtvrtým místem. V závěru však rozhodčí odpískali Jamesonovi dva diskutabilní fauly, po nichž musel odstoupit. A týmem to překvapivě zamávalo. Hráči v posledních dvou minutách bezradně přihlíželi střelbě soupeře, který snížil na konečný rozdíl sedmi bodů, což posunulo na druhé místo Nauru, Aljaška se musela spokojit s třetím a Guadeloupe se čtvrtým místem ve skupině. A také se silnými soupeři v menší hale v Ga.