4. kolo ve skupině B

publikováno 15.12.2019

Po čtvrtém kole skupiny B je znám pouze jediný jistý postupující. Morava zvítězila i počtvrté, když přehrála Burkinu Faso, a obsadí ve skupině 1. místo. Další zápasy skupiny hodně zamotaly. Nečekala se porážka Bhútánu od Kuvajtu a v dalším klíčovém souboji Tahiťané udolali Zanzibar a výrazně se po dvou úvodních porážkách přihlásili do boje o čtvrtfinále.

Burkina Faso - Morava  93:106 (29:37, 43:55, 66:79) /5/

Morava už před zápasem s Burkinou Faso měla postup jistý, a tak trenér Orobinec nasadil do boje oba náhradníky Sysla a Nováčka, do zápasu nezasáhli Náserka s Netopýrem. Opět v základu nastoupil uzdravený Deblín, který měl výrazný podíl na výborném začátku Moravy, když už po pěti minutách měl na kontě 11 bodů a pět doskoků. Moravanům navíc vycházela střelba, naopak hráči Burkiny špatně bránili a brzy prohrávali dvojciferným rozdílem. uhlídat Deblína bylo těžké, nicméně ve druhé čtvrtiny Burkiňané zlepšili střelbu ze střední vzdálenosti a v 15. minutě snížili na pětibodový rozdíl Závěr poločasu ale patřil opět Moravě. Vedle Deblína se ve svém prvním zápase na MS rozehrál k výbornému výkonu Sysel, jehož průniky pod koš obrana soupeře nedokázala pokrývat. Sysel také výborně dirigoval hru a byl velmi platným hráčem. Po změně stran se obraz hry příliš neměnil, Moravané bez potíží náskok navyšovali až na 77:60 v 28. minutě a o výsledku bylo rozhodnuto. Čtvrtou čtvrtinu už trenér Orobinec Deblína šetřil a zbytek zápasu  odehráli hráči z lavičky. Burkiňané se sice opět mohli spolehnout na střelecky disponovaného Louise Sanoga, ale větší počet ztrát a slabší doskakování byly největší příčinou druhé porážky v řadě. Nepomohlo ani skvělé publikum v zaplněné hale, Burkina bude muset zabojovat v posledním utkání proti Kuvajtu.

Body: Louis Sanogo 21, Guira 16, Dabo 13 - Sysel 23, Deblín 17, Holasický 15. Nejlepší hráči: L. Sanogo 4,83 - Deblín 4,5. Celkem 29 (14:15), 2222 diváků.

Kuvajt - Bhútán 102:86 (22:17, 51:37, 78:57) /5/

Bhútánu by případné vítězství nad posledním Kuvajtem zajistilo postup, ale zápas himálájskému mužstvu nevyšel. V první půli dělali Bhútánci až příliš mnoho chyb, nevycházela jim střelba a tak Kuvajt brzy odskočil do osmibodového vedení. Dobrý výkon Al Ghasima pod košem a střelba Al Hamara byly asi největší zbraní mužstva, které po první půli vedlo o 14 bodů. Druhá půle byla vyrovnanější, Bhútánci sice zlepšili střelbu zejména zásluhou dvojice Letshen - Keshen, ale v doskakování zaostávali. Do závěrečného dějství vstupovali s více než dvacetibodovou ztrátou a bylo jasné, že o postup bude třeba zabojovat až v posledním zápase proti Zanzibaru. Kuriozitou je, že všech deset hráčů Bhútánu si zapsalo body za aktivitu, přesto to na vítězství nestačilo. Kuvajt tentokrát neměl problémy v koncovce a předvedl dobrý výkon podpořený skvělou střelbou křídla Al Thaleba a pivota Al Ghasima, který si připsal také 15 doskoků a zaznamenal double-double.. A protože bude rozhodovat i skóre, není ani Kuvajt bez šance na postup. Čeká jej však nevyzpytatelná Burkina Faso, která navíc hraje téměř v domácím prostředí.

Body: Al Thaleb 27, Al Ghasim 22, Al Hamar 17 - Keshen 19, Yakin 10, Chungcho a Letshen po 9. Nejlepší hráči: Al Thaleb 5,5 - Keshen 4,5. Celkem 28 (14,5 - 13,5), 1705 diváků.

Zanzibar - Tahiti  83:89 (31:18, 42:39, 59:71) /5/

Velmi důležité utkání začal výborně Zanzibar, který se brzy dostal do vedení 24:10. Bylo to zejména zásluhou dobrého doskakování a střelecké potence Yaksiho a Mamuttiho. Tahiťané se dostali do hry po 15 minutách hry, kdy několikrát dokázali ubránit útok soupeře a desetibodovou šňůrou se v 18. minutě dotáhli až na tříbodový rozdíl.Začátek 3. čtvrtiny byl ještě vyrovnaný, pak se ale dvakrát trefil za tři body Moha a nastartoval velký obrat. Když se přidal také Holubec s Laealahem, svítil na ukazateli skóre stav 71:59 pro Tahiti. Zanzibarci v tu chvíli nedokázali bránit rychlé kombinace soupeře, který byl také lepší v doskakování. Na začátku poslední čtvrtiny uteklo Tahiti až na osmnáctibodový rozdíl a vítězství už si nenechalo ujít, i když Zanzibar v závěru mocně dotahoval, o což se přičinil zejména Mbabi. Zanzibar i přes porážku stále může pomýšlet na postup, Tahiťané jsou blízko, ale budou čelit v posledním kole rozjeté Moravě.

Body: Mamutti 19, Mbabi 14, Tanganjiwi 12 - Moha 20, Holubec 16, Papaahaava 15, Apetaapaate 15. Nejlepší hráči: Mamutti 5,5 - Moha 4,5. Celkem 29 (13:16), 2094 diváků.