3. kolo ve skupině B

publikováno 14.12.2019

Po třetím kole zůstala ve skupině B bez porážky už jen Morava. Ta nastoupila opět v 13 hodin proti Zanzibaru a utkání přineslo vynikající basket s dramatickou koncovkou. V základní sestavě Moravy se poprvé objevil uzdravený Práskal, zato jen na lavičce seděly opory Deblín s Jeřábkem, které trápily stejné potíže jako před tím Práskala. Také na zanzibarské straně nenastoupil od začátku Hammani. Moravané začali lépe a brzy vedli 11:3. Zanzibarci ale brzy skóre srovnali a lepší střelbou se postupně dostali do vedení. Konečně se rozstřílel Yaksi a když se přidal i Warwanza a Darsalam, tři minuty před koncem poločasu narostl náskok Afričanů na 15 bodů. Moravě citelně chyběly body Deblína, také v obraně byla znát neúčast jeho 118 kg. Výborný Práskal sice zařídil 15 bodů, ale stačilo to jen na 12 bodovou ztrátu po druhé čtvrtině. Úvod třetí čtvrtiny nenasvědčoval zvratu, v 25. minutě po střele Mbabiho vedl Zanzibar už 71:48. Zejména pod oběma koši kralovali Zanzibarci - na hřišti se objevil Hammani se zatejpovaným kotníkem, který dělal obraně Moravy velké potíže. Pak ale přišel útlum, kdy čtyři minuty Zanzibarci nedali ani bod, naopak trio Holasický - Ruprecht - Netopýr bylo u jedenáctibodové šňůry Moravy, a když Smejk trojkou na konci třetí čtvrtiny snížil na 71:78, šel se rozcvičit Deblín. Od trenéra Orobince to byl sice riskantní tah, když hrozilo, že se vysoký pivot posere, ale vyšel náramně, Immodium zabralo, Moravané jakoby s příchodem své opory ožili a poslední čtvrtinu podali skvělý výkon. Sám Deblín přispěl deseti body, střelecky zářil výborný Ruprecht a nečekaně i náhradník Holasický, který podal svůj nejlepší výkon na MS. Zanzibar držel vynikající Hammani, po jehož smeči Morava prohrávala v 38. minutě 96:100. Pak se prosadil Ruprecht a snížil na dva body. V poslední minutě nejprve neproměnil svůj pokus Yaksi a následně po proměněných šestkách srovnal Deblín. Zanzibarci měli ještě více než půl minuty na zakončení útoku a snažili se hrát na 24 vteřin, Moravané ale skvěle útok ubránili a neúspěšnou střelu Mahdariho doskočil Ruprecht. Ten skvěle našel sprintujícího Deblína, který smečí poslal Moravu do vedení. Zanzibarci závěrečný útok už nedotáhli a po dvou letech opět Moravě podlehli. Utkání však mělo dosud nejvyšší úroveň ve skupině B.
Podvečerní utkání o naději mezi Tahiti a Kuvajtem se neslo nečekaně ve znamení oboustranně útočného basketu, Tahiťané opět neoplývali dobrou obranou, ale vycházely jim útočné akce a střelba, také Kuvajťané se zaměřili spíše na střelbu, a tak skóre rychle narůstalo. Přece jen méně chyb udělali Tahiťané, kteří šli do kabin s tříbodovým náskokem. Druhá půle byla zajímavější. V úvodu třetí čtvrtiny Kuvajťané soupeře zaskočili mnohem tvrdší obranou a po sedmi minutách vedli jedenáctibodovým rozdílem. Závěr zápasu ale patřil Tahiťanům, kterým zbylo více sil a kteří závěrečnou čtvrtinu odehráli konečně tak, jak asi chtěli hrát celý turnaj - rychlé kombinace, přesná střelba a dobrá hra pod košem. Kuvajťané nestačili a slibně rozehraný zápas nakonec ztratili a s ním možná i postupové šance.
Na večerní zápas Bhútánu s Burkinou se hala opět zaplnila do posledního místa, což zaregistroval i pokladník a poprvé bylo oficiálně vyprodáno. Rozvášněné publikum převážně z Burkiny Faso své hráče doslova vybláznilo a po třech minutách svítilo na ukazateli skóre 18:9. Trenér Bhútánu Wangkekg si vzal time a nabádal své hráče k trpělivosti, věděl, že Burkiňané nemohou nasazené tempo dlouho udržet. Nicméně střelba Afričanům až neuvěřitelně vycházela, když se činil zejména Louis Sanogo, ale Bhútánci dokázali využívat okénka v obraně soupeře a divokou první čtvrtinu prohráli jen o čtyři body. Ve druhé čtvrtině tempo zákonitě odpadlo, trpělivá hra Bhútánu nakonec znamenala zvrat ve skóre. Skvělý Yashaling zářil pod košem a byl největším strůjcem obratu i po změně stran. Hráčům Burkiny po skvělé první půli totálně odešla střelba, ve třetí čtvrtině zaznamenali jen deset bodů a Bhútánci zvýšili vedení až na deset bodů. V závěrečném dějství pokračovala překvapivá dominance Bhútánu, který po efektní smeči Letshena vedl v 34. minutě už o devatenáct bodů. To už dostali prostor i hráči z lavičky a Burkiňané snížili, na vítězství ale tentokrát neměli a poprvé na MS prohráli.

Morava - Zanzibar 102:100 (24:32, 42:54, 71:78) /6/

Body: Ruprecht 21, J. Práskal 20, Holasický 15 - Hammani 20, Yaksi 19, Mbabi 15. Nejlepší hráči: Ruprecht 5,5 - Hammani 5. Celkem 31 (16:15). 1871 diváků.

Tahiti - Kuvajt  118:103 (29:31, 54:51, 77:84) /6/

Body: Papaahaava 24, Ukuafaopata 23, Laealahe 18 - Al Yussuf 27, Al Thaleb 19, Al Bishal 16. Nejlepší hráči: Papaahaava 6 - Al Yussuf 7. Celkem 32,5 (15,5: 17), 1931 diváků.

Bhútán - Burkina Faso 93:82 (34:38, 55:54, 74:64) /5/

Body: Yashaling 29, Letshen 13, Chungcho 12 - Louis Sanogo 23, Bayala 18, Guira 12. Nejlepší hráči: Yashling 7 - L. Sanogo 6,5. Celkem 28 (14:14), 2222 diváků.