Úvod » Basketbal

3. den MS

publikováno 12.12.2019

V úterý 10. prosince byly na programu zápasy druhého kola skupiny A. Nejsledovanější a také nejkvalitnější zápas se hrál hned odpoledne, kdy Ghana nastoupila proti Nauru, Ghaňanům se podařil velký obrat a téměř ztracený zápas dovedli k vítězství. Aljaška si pak lehce poradila se Srí Lankou a po druhém hracím dnu skupiny A je jediným neporaženým mužstvem.  V posledním večerním zápase za velkého zájmu diváků Guadeloupe  nestačil na Fidži a oba týmy se zařadily mezi čtveřici týmů s jedním vítězstvím a jednou porážkou.

Po skončení posledního zápasu došlo v hale ve Wa k nepříjemné situaci. Prasklo vodovodní potrubí a část kabin i celé tiskové středisko se ocitlo v záplavě špinavé vody. Po celou středu se pracovníci z údržby snažili situaci napravit a nakonec se jim po velkém úsilí podařilo opravit aspoň kabiny. V tiskovém středisku se stále pilně pracuje. Proto výsledky byly dány na veřejnost se zpožděním a komentáře k zápasům druhého kola by měly vyjít nejpozději v pátek. Dobrou zprávou je, že všechny zápasy třetího kola se odehrály podle plánu, výsledky se zpracovávají.

Nauru - Ghana 84:91 (29:20, 50:40, 68:64)  /5-5/

Body: J. Oex 27, Narogomodu 22, Oabyxasfeb 12 - Adiyah 21, Baba 20, William 17. Nejlepší hráči: J. Oex 7,5 - Adiyah 4:5. Celkem 31 (15,5:15,5). 3786 diváků.

První minuty patřily Ghaně, která ve třetí minutě vedla 10:4 a v páté 16:8. Ale pak chytil přesnou mušku Narogomodu a hlavně jeho zásluhou se stav překlopil na stranu Nauru. Po první čtvrtině už byl stav 29:20 ve prospěch hráčů z Oceánie. A když přidal Oex několik úniků a košů s faulem, náskok Nauru vzrostl až na 21 bodů. Zásluhou dvojice Addy - Adiyah se podařilo Ghaňanům do poločasu zkorigovat na nadějný desetibodový rozdíl 50:40. Druhá půle začala opět lépe pro Nauru a po třech minutách byl rozdíl opět 15bodový. Dvojice Oex - Narogomodu kralovala pod oběma koši a zdálo se, že o osudu zápasu je rozhodnuto. Ale trenéři domácích prostřídali, na hřiště přišel Adedonkwu a Baba. Zejména druhý jmenovaný posílal z křídla přesné střely, které obrana Nauru nadokázala pokrýt. Stav se pomalu, ale jistě začal otáčet. Na začátku poslední čtvrtiny se poprvé od 5. minuty dostala do vedení Ghana a postupně začala vedení navyšovat. Čtyři minuty před koncem Ohorugu svým jediným košem zajistil Ghaně vedení o 16 bodů. Pak sice Nauřané ještě výsledek zkorigovali, ale Ghana si vedení pohlídala a po velkém obratu zvítězila. Zajímavostí zápasu je, že u obou mužstev byli dva hráči, kteří dosáhli 20 a více bodů. Nejvíce jich nasbíral Oex, celkem 27. Přidal i 11 asistencí a zasloužil se o double-double. Ghanu táhl v první půli Adiyah, ve druhé Baba, který se postaral o zvrat v zápase. Škoda, že musel tři minuty před koncem po pátém faulu střídat.

Aljaška - Srí Lanka 99:76 (30:23, 54:45, 79:60)  /6-6/

Body: Wahina 20, Whiteshark 16, Berry 15 - Shuttralyazan 18, Chayanansinhal 13, Varanasvanal 12. Nejlepší hráči: Wahina 6 - Shuttralyazan 6:5. Celkem 26,5 (14:12,5). 1895 diváků.

Ve druhém utkání byla mírným favoritem Aljaška a svou roli potvrdila. Začala lépe a brzy získala desetibodové vedení ( v 5. minutě 20:10). Pak se hra poněkud vyrovnala, ale po první čtvrtině vedla Aljaška 30:23 a držela pevně taktovku. Pak přišel menší výpadek a během dvou minut Srí Lanka ztrátu dohnala a dostala se do vedení. Hráči Aljašky vypadli z tempa, přestala se jim dařit střelba a několikrát nedokázali zakončit ani zpod koše v jasné šanci. Po oddechovém čase však favorit zabral a do poločasu získal opět vedení o devět bodů. Dařilo se dvojici Wahina - Jameson. Jameson se prosazoval na pivotu, Wahina přidal několik dalekonosných pokusů a Srí Lanka začala pomalu odpadat. Druhá půle byla už jasně ve znamení dominance Aljašky. Náskok postupně narůstal a pět minut před koncem dosáhl rozdíl 30 bodů. V závěru si zahráli i hráči, kteří dosud seděli na lavičce a Srí Lanka poněkud zkorigovala náskok soupeře. který ale i tak zůstal víc než dostatečný. Vítězství bylo kromě pasáže ve druhé čtvrtině jasné, Aljaška potvrdila dobrou formu, zatímco Srí Lanka zatím nemůže najít svou tvář. Aljaška tak zůstává bez porážky, Srí Lanka naopak bez vítězství.

Guadeloupe - Fidži 95:110 (31:32, 48:62, 62:82)  /6-6/

Body: Parin 23, Depardieux 15, Janéz 14 - Kakalavosa a Ch. Singh 23, Sisanana a Ratotula 14. Nejlepší hráči: Parin 5,5 - Kakalavosa 6. Celkem 30 (15,5:14,5). 3449 diváků.

Se zájeme očekávaný večerní souboj přinesl opět vynikající basketbal a velkou přestřelku. Začátek patřil Guadeloupu, který vedl po čtyřech minutách 17:8. Pak ale začala úřadovat dvojice Kakalavosa a Singh. Zejména druhý jmenovaný měl téměř neomylnou mušku a měl největší zásluhu na tom, že v poločase vedl tým Fidži o 14 bodů, 62:48. Singh dosáhl jen za poločas 19 bodů, Kakalavosa přidal 11 a výsledem byl na světě. Třetí čtvrtina byla opatrnější, přinesla zejména zlepšení obran na obou stranách. Přesto se Fidžané prosazovali o něco častěji, tuto část hry vyhráli 20:14.  To už bylo v podstatě rozhodnuto a poslední část zápasu byla opět ve znamení oboustranné časté a přesné střelby. V závěru se dařilo i hráčům, kteří toho dosud mnoho neodehráli. Zejména Sisanana a Sovasova zaznamenali důležité body a měli zásluhu na tom, že Fidži své vedení udrželo až do konce.. Guadeloupe sice v závěru snížil na rozdíl 9 bodů, ale víc už nestihl a Fidžané v samotném závěru náskok ještě pojistili. Oba týmy mají po jednom vítězství a jedné porážce, další zápasy budou jistě velmi zajímavé.