Úvod » MS 2020 Mauritius

5. kolo kvalifikace

publikováno 05.10.2019 (aktualizováno 08.10.2019)

Ve Východní zóně se hrály tři zápasy, všchny vyhrály domácí týmy, ale utkání vesměs přinesla vyrovnané a tuhé boje.
 Ve skupině A hostil Sikkim ve velmi důležitém utkání San Marino a od začátku bylo vidět, že jde o hodně. Hra byla oboustranně dost nervózní, postupně ale překvapivě získali převahu hráči San Marina a po půlhodině šli zaslouženě do vedení. Paolo de Roma našel přesně Francesconiho, který se ze vzduchu prosadil. Domácí probral až inkasovaný gól, setřásli nervozitu a rázem bylo rušno i před Pirim. V 37. minutě utekl po levé straně Nyinchol a zpěnou přihrávkou našel nabíhajícího Pratneshe, který nedal Pirimu šanci. Sikkim dokázal ještě do konce poločasu vývoj utkání obrátit, když Rumbat nepříliš prudkou střelou nachytal Piriho, kterému míč přeskočil prsty a zapadl za tyč. Po změně stran to byl spíš boj, Sanmarinci sice měli o něco více ze hry, ale do vážnějších šancí se nedostávali, Sikkimové nakonec spíš i díky velké bojovnosti než fotbalovosti vítězství uhájili a zůstali tak v boji o postup.
Ve skupině C se favorizovaný Bhútán hodně natrápil s Vanuatu. V divokém zápase domácí dlouho nevěděli, jak na rychlonohé  hráče soupeře, kteří byli hodně nebezpeční zejména z rychlých protiútoků. Bhútánci sice měli více šancí, ale chyběl klid a disciplinovanost, v čemž vynikal zejména Longrisha, který chtěl všechno brát na sebe a po půl hodině už mu trenér pohrozil vystřídáním. Naopak hráči z Pacifiku dvakrát nečekaně udeřili a ještě osm minut před koncem poločasu vedli o dva góly. Pak si Longrisha vysloužil odpustek dvěma akcemi, kterými se postaral o vyrovnání. Nejprve nečekaně nahrál dobře postavenému debutantovi Langlangovi, který prostřelil Leovaniho, a na konci poločasu Longrisha vystihl špatnou přihrávku vanuatské obrany a po sólu vyrovnal. Po změně stran ale Vanuaťané opět po rychlé akci strhli vedení na svou stranu a domácí dlouhé minuty nevěděli, jak odpovědět. Vyšlo až střídání, kdy unaveného Langlanga nahradil třetí útočník Brihadeva, který hned svým prvním dotykem s míčem vyrovnal. Bhútán v závěru měl více sil, Vanuaťané fyzicky nestačili, pouze odkopávali a zdržovali hru, za což byli potrestáni, když tři minuty před koncem opět po chybě obrany Brihadeva přidal svůj druhý a s největší pravděpodobností i postupový gól.
Uspělo i Kiribati, které v Bonriki zásluhou dobrého prvního poločasu udolalo Maledivy. Domácí ve druhé půli už hráli co potřebovali, soupeř dokázal snížit až před koncem, a také Kiribati už má prakticky jistotu postupu.

V Západní zóně se dařilo více hostím, vyhráli tři z pěti zápasů. Ve skupině A si Andamanci dokázali poradit nejen se soupeřem z Aljašky, ale i s nepříjemným umělým povrchem v hale v Barrow. V první půli se spíš seznamovali s nezvyklými podmínkami a dvakrát přišli o vedení. Po změně stran už ale dominovali a odvezli si z dalekého severu očekávané tři body.

Ve skupině B vítězili favorité. Guadeloupe si poradil se slabým a odevzdaným týmem z Nauru hladce 4:0. Rozhodlo se prakticky už v prvním poločase, kdy skoroval dvakrát Balniérre a jednou Marchand. Po změně stran už tempo poněkud pokleslo, jediný gól přidal Lefebre, který krátce před tím vystřídal Rennyho. Nauřané toho mnoho nepředvedli a nebýt Bobbuta v brance, schytali by pravděpodobně ještě vyšší příděl.

Očekávaný zápas Moravy o naději s týmem Bermud přinesl ve Vikanticích nervózní fotbal. Moravané se sice brzy dostali do vedení, ale pak se jim přestalo dařit a soupeř často podnikal nebezpečné protiútoky. Naštěstí se Bermuďanům nedařilo zakončení, takže nepříliš jistý Lišejník v brance vyvázl po půli s čistým kontem. Ve druhé půli se přece jen hra Moravy zlepšila, což přineslo další dva góly do sítě Bennedyho. Ale po prostřídání upadla hra opět do nepřesností a Bermudy byly stále častěji před brankou Lišejníka. Snížení naštěstí pro Moravu přišlo až v 84. minutě a na zvrat už hosté neměli čas. Morava se posunula na druhé místo a v listopadu bude muset bezpodmínečně vyhrát na Nauru a čekat na ostatní zápasy. 12 bodů na druhém místě zřejmě bude na postup stačit, ale ve skupině mohou mít 12 bodů tři týmy a bude rozhodovat skore. Dodatečné propočty ale potvrdily, že vítězství na Nauru bude Moravě v každém případě na postup stačit.

Ve skupině D si odvezl Guam cennou výhru ze Špicberků. Za poněkud mrazivého, ale vcelku příjemného počasí na skvěle připraveném trávníku se hosté brzy ujali vedení, když Ronaldo využil centr Aberdewa. Hosté si i nadále udržovali mírnou převahu, ale v závěru poločasu vyrobil chybu  u postranní čáry Gakarisu a Budakov po krátkém sólu vyrovnal. Druhá půle přinesla svižný fotbal s nadějnými akcemi na obou stranách. Více štěstí měli hosté. V 84. minutě Aberdew převzal dlouhý pas Murrayho a po nškolika krocích napálil míč nekompromisně pod břevno Skansenovy branky.

Největší zájem byl o zápas Lesotha se Svazijskem. V Maseru se prodalo všech 3450 vstupenek a ještě se na všechny nedostalo. Ti sledovali zápas na velkoplošné obrazovce před stadionem. Samotný zápas měl všechny znaky boje o všechno. Zabezpečená obrana, souboje o každý míč, nekompromisní zákroky zadáků, na druhé straně jen málo střeleckých pokusů. Svazijci se uklidnili dříve. Na přelomu půlhodiny se jim podařilo dvakrát překonat Bayulu v brance Lesotha a vedení si udržeil do poločasu i přes tlak domácích. Ten ale vedl jen k několika rohům, které obrana Svazijska odvrátila. Druhý poločas už neměl patřičnou úroveň, Svazijci se zaměřili na udržení vedení a Lesotho se prakticky nedostalo k pořádnému ohrožení branky, Jedinou střelu mezi tyče vyslal Mege, ale Tunguragu si s ní bez problémů poradil. Svazijci si udrželi vedení ve skupině, Lesotho je už bez šancí.