Úvod » Fotbal » Pohár FIFAC 2019 - 2020

Boje o Pohár FIFAC odstartovaly

publikováno 10.09.2019 (aktualizováno 14.09.2019)

5. září byly zahájeny boje v novém ročníku Poháru FIFAC. V Západní zóně se hrálo sedm z jedenácti zápasů. V domácím prostředí se představily všechny týmy z Lesotha a vedly si se střídavými úspěchy. Druholigový FC Simpi podle očekávání nestačil na mistra Svazijska Batungu Mbuluzana a podlehl 0:4. Vzhledem k průběhu hry je výsledek pro domácí ještě milosrdný, hráči se jen bránili a za celý zápas se nedostali ani k jedné střele. Mistrovský FC Butha Buthe měl těžkého soupeře v podobě andamanského týmu Eleven Shooters. V bojovném, místy až divokém zápase se projevila větší kvalita Andamanců, kteří zvládli i hektický závěr a vezou si slušný výsledek 3:1. V prvním poločase domácí drželi se soupeřem krok, inkasovali z kopačky Hathiho až po půl hodině. Další góly začaly padat až v závěru. Na druhý gól Shooters v 74.  minutě domácí odpověděli v 81. minutě snížením na 1:2, ale v závěru se prosadil Shahanakokooty a Shooters si vezou domů dvoubrankový náskok. Třetí zástupce Lesotha FC Maseru získal cenný skalp sikkimského týmu Sherpa Club Gangtok. Domácí vedli ve druhé půli 2:0, soupeř snížil a vše se rozhodlo v 89. minutě, kdy Malunga chytře využil nekoncentrovanosti obrany Sherpy a důležitým gólem získal do odvety dvoubrankový náskok. Na domácí půdě se představili i dva zástupci Svazijska. Ngwanes si připsali cenné vítězství nad mautitijským Vacoas Boys v pěkném a dramatickém zápase. Hosté se ujali vedení v 15. minutě, ale v závěru poločasu po obléhání branky Vacoasu vyrovnal Bradley. Ve druhé půli tlak domácích pokračoval, Truss a Mgwam získali postupně dvoubrankové vedení, ale hosté se nevzdali. V 82. minutě Coudin snížil a závěr se odehrál na domácí polovině. Ngwanes i díky několika skvělým zákrokům brankáře Kaliby vedení udrželi. V odvetě na Mauritiu to však budou mít hodně těžké. Druhý zástupce Svazijska Hlatikulu FC měl těžkého soupeře v podobě andamanského týmu Sentinel Jets. Domácí se sice rychle dostali do vedení, ale pak se rozkoukali Andamanci, zvykli si na prostředí stadionu v Hlatikulu a ještě do poločasu výsledk otočili. Druhá půle pak byla ve znamení jejich dominance. Přidali další dva góly a vezou si pohodlný náskok 4:1. Zbývající zápasy se hrály v San Marinu. Cenné vítězství si připsali hráči Monte Giardina, kteří v zápase průměrné úrovně zvítězili nad barmským Shwebho Pyas 2:0. Od hostujícího týmu se čekalo víc, ale prakticky branku domácích neohrozil. Góy Paviarottiho v 29. a Pepiniho v 55. minutě rozhodly o domácí výhře. Hosté se prezentovali tvrdou hrou, ale kromě dvou žlutých karet jim nic podstatného nepřinesla. FC Acquaviva vydřela s Hatisarem remízu 2:2. Bhútánci v poločase vedli 2:0, ale domácí zabojovali a Svazijec Mosikone ve službách Acquavivy dvěma brankami vyrovnal. Také zde dostali hosté dvě žluté karty. Byly však spíše dílem příliš horlivého rozhodčího Collinse z Aljašky, než nadměrné tvrdosti Bhútánců, v obou případech fauly vyplynuly ze hry a nijak nevybočily z rámce obvyklé důrazné hry.

Ve Východní zóně hostil dva zápasy Sikkim a dva Bhútán. Ani jedno domácí mužstvo neprohrálo, ale hosté až na jeden případ odjíždějí vesměs s nadějnými výsledky. Ze dvou sikkimských zástupců se lépe dařilo Geyzingu. Ten přivítal aktuálního lídra Moravské ligy Rejvíz a vyprodaný stadión viděl skvělý výkon svého mužstva. Geyzing zvládl zápas výborně takticky, už v první půli dokázal dvakrát skórovat, a i když Rejvíz nehrál špatně a vytvořil si několik náznaků šancí, domácí obranu nepřekonal. Krátce po změně stran přidal Chombey třetí gól, po kterém soupeř zvýšil aktivitu, ale pozornou obranu v čele se spolehlivým Yebalem nedokázal překonat ani v mohutném závěrečném náporu.
FC Gangtok narazil na tvrdě a usilovně hrající hráče sanmarinského Valdragone a zápas zdaleka neměl takovou úroveň, jako utkání v Geyzingu. Domácí šli sice brzy do vedení zásluhou Ongera, ale soupeř odpověděl přesnou střelou Bedaniho. Ve druhé půli poslal Sanmarince do vedení výborně hrající Ramzasharee a Valdragone bylo na koni. Domácím se nedařilo, kazili spoustu přihrávek, a tak více nebezpečí hrozilo před Biramiho brankou. V 65. minutě měl velkou příležitost Helerup, ale zblízka trefil jen nohu padajícího Biramiho. Sikkimové nakonec ale dokázali nepříznivý stav zvrátit, když se po ojedinělé akci a následném rohu trefil hlavou Lepkolakhyat. Lepší pozici do odvety má ale Valdragone.
V Bjakaru sehráli domácí Rangers proti favorizovanému mauritijskému Flacqu zápas o dvou rozdílných poločasech. V tom prvním byli Rangers jednoznačně lepší, soupeře přehrávali a vytvořili si spoustu šancí, z nichž pramenily dva góly po střelách reprezentantů Longrishi a Mireshe. Branek ale mohlo být mnohem víc, hosté špatně bránili a domácí do děravé obrany snadno pronikali. Sám  Longrisha ale spálil nejméně tři tutovky, Po změně stran se obraz hry úplně změnil. Hosté začali hrát mnohem důrazněji, povedlo se také poločasové střídání, kdy Chadri vtiskl hře řád a organizaci a domácí najednou museli mnohem víc bránit. Sundeep v brance několikrát mužstvo podržel, nestačil jen na střelu Davidse po přesném centru Hu. Nakonec Bjakar vedení udržel, ale odveta na Mauritiu bude těžká.
Také Phuenccholing narazil na mužstvo z výkonnostní skupiny A, kterým byl barmský Falam, a bylo vidět, že domácí dlouho na mezinárodním poli nehráli. Výkon v první půli byl ustrašený, a tak Falam celkem snadno po poločase vedl o dvě branky. Nástup do druhé půle ale domácím vyšel a Brihadeva dvěma slepenými góly vyrovnal. Ožili také diváci a v bouřlivé kulise se hrál najednou oboustranně rychlý kombinační fotbal. Oba týmy si vytvořily i šance, ale bez využití, více vůle po vítězství měl ale Phuenccholing a deset minut před koncem Drukpa po pěkné akci střídajícího Sharbula otočil utkání. Odveta bude otevřená, ale v horském Falamu to hráči Phuenccholingu nebudou mít vůbec snadné.

FC Simpi - Batunga Mbuluzana 0:4 (0:2) /-2/

31. Daguwagu (Mohloya) 0:1
  38. Gawangubula 0:2
  51. Hagalashi (Manyatsi) 0:3
  83. Siza Atsimani (Mohloya) 0:4

Rozhodčí Milenari (SMR) /0/, 955 diváků. Hráno 5. 9. v Simpi.

Simpi: Ngunda - Tomumbaso, T. Domadoma (83. Maile), Oshukali, Namisishahni - Yamisi (88. Ukelele), Kagwawa, Togungayali (69. Serumane)- Buthanyambasi, Malumalu, Nayalsilemru

Batunga: Waranga - Moloisane, Daguwagu, Mohloya, Manyatsi - Mbani (89. Olemsi), Sinhhasa (81. Sinhhasa), Batunga - Hagalashi (81. Siza Atsimani), Ntobo, Gawangubula

Mafutseni Ngwanes - Vacoas Boys 3:2 (1:1)