27. Arabsko - himalajské mistrovství

publikováno 02.12.2018 (aktualizováno 07.12.2018)

První prosincocou sobotu vyvrcholilo závěrečnými zápasy letošní AHM, které uspořádal sikkimský Gangtok. Pro domácí fanoušky se už bohužel vyvrcholení šampionátu netýkalo sikkimského týmu, kterému turnaj nevyšel a nečekaně vypadl už ve čtvrtfinále. O prvenství se přesto utkaly týmy z himalájské části federace - Nepál a Bhútán. Nadvláda himalajských basketbalistů tak pokračuje, poslední arabský vítěz je z roku 2000, kdy slavil triumf Kuvajt.

V Gangtoku se hrálo tradičně ve dvou šestičlenných skupinách a už v základní části nebylo o překvapení nouze.
Ve skupině A na sebe hned v prvním hracím dnu narazili dva favorité - obhájce titulu Nepál si s Bhútánem poradil až po zlepšeném výkonu ve druhém poločase 98:72. Oba týmy pak poměrně lehce zvládly zápasy 2. kola - Nepál si poradil se Svobodným Kašmírem 104:85 a Bhútán zdolal v nervózním utkání až po obratu ve druhé půli Kuvajt 80:67. V dalším kole ale přišlo první překvapení, to když Bhútán nestačil na Svobodný Kašmír a podlehl 78:87. Kašmířané přijeli na šampionát v dobré formě a ve skupině kromě porážky s Nepálem zvládli všechny ostatní zápasy. Zato Bhútán se trápil. Ve 4. kole narazil na outsidera skupiny SAE a v dramatickém zápase vyhrál až díky lepší koncovce 102:100. To Nepálci nezaváhali a potvrzovali roli favorita celého mistrovství. Ve 3. kole sice přehráli SAE jen 115:100, ale ve 4. kole už nedali šanci Tibetu a přejeli ho 114:68. Až v posledním zápase ve skupině Nepál ukončil svou dlouhou šestnáctizápasovou sérii vítězství na AHM, když poprvé po čtyřech letech prohrál. Postaral se o to Kuvajt, který po vynikajícím výkonu zvítězil 115:97, čímž si zajistil postup do čtvrtfinále. O postup se naopak bál Bhútán, kterému v posledním utkání proti Tibetu stačila i porážka o 13 bodů. Tibet ale bojoval a po prohraném poločase otočil skóre. Nakonec vítězství 103:96 Tibetu nestačilo a z posledního místa přece jen postoupil Bhútán.

1. Nepál 5 4 1 +88 9
2. Svobodný Kašmír 5 4 1 +29 9
3. Kuvajt 5 3 2 +17 8
4. Bhútán 5 2 3 -27 7
5. Tibet 5 2 3 -34 7
6. SAE 5 0 5 -73 5

Ve skupině B, která vypadala papírově slabší, šokoval hned v úvodní hrací den Jemen, který porazil domácí reprezentaci 88:84. A to Sikkim s přehledem ovládl prvnípoločas 43:29. Pak ovšem začal omlazený tým kupit zbytečné chyby, soupeř se chytil a připsal si velmi nečekané vítězství. Hned v dalším kole Sikkim hrál proti oblíbenému soupeři Ománu, kterému v posledních letech vždy naděloval. A i tentokrát to po prvním poločase, který domácí vyhráli 65:42, vypadalo na jednoznačnou záležitost. Po změně stran ale Sikkim opět začal ztrácet a málem o náskok přišel, nakonec byli domácí fanoušci rádi za výhru 97:88. Teprve ve třetím zápase se Sikkim představil v dobrém světle, kdy snadno porazil Katar 119:80. Jenže ve čtvrtém zápase přišla další sprcha v podobě porážky s Bahrajnem 69:76. Bahrajn na Sikkim umí, což potvrdil i v loňské kvalifikaci na MS, kdy rovněž v Gangtoku vyhrál dokonce o 20 bodů.V posledním kole Sikkim potřeboval zdolat doposud suverénní Mongolce, kteří vyhráli všechny předchozí zápasy a postup z 1. místa měli jistý. Možná, že se podvědomě šetřili na čtvrtfinále s Bhútánem neboť proti Sikkimu podali podprůměrný výkon a podlehli domácím vysoko 53:121. Sikkim si tak zajistil 2. místo o skóre před Bahrajnem,  který zdolal Jemen 84:67. Ani Bahrajnci se ale nevyvarovali výpadkům, když ve 2. kole nečekaně podlehli Kataru vysoko 80:106 a hned v dalším kole i Mongolsku 76:93. Vítězství nad domácím Sikkimem tak bylo pro účastníka loňského MS klíčové. Postupující čtveřici pak doplnil Omán, kterému velmi pmohla vysoká výha nad Jemenem ve 3. kole 128:66, po následující prohře s Mongolskem 77:84 pak potřebovali Ománci porazit Katar, což se s vypětím všech sil nakonec podařilo, přestože Katar vedl v průběhu hry až o dvacet bodů. Nakonec v dramatickém závěru Omán zvítězil 83:79 a mohl se těšit na čtvrtfinále proti obhájci Nepálu.

Čtvrtfinále

V prvním zápase opět Nepál nastoupil na vítěznou vlnu a po přesvědčivém výkonu zejména ve druhé půli zdolal Omán rozdílem pětadvaceti bodů. Vyrovnaný souboj se dal očekávat v duelu mezi Svobodným Kašmírem a Bahrajnem, ale už po první polovině utkání bylo rozhodnuto. Kašmíru se zápas vůbec nevydařil, chyběla střelba a zejména obrana měla spoustu okének, a tak Bahrajn nakonec zvítězil zcela jednoznačně o 26 bodů a potřetí za sebou se probojoval do semifinále.
Třetí čtvrtfinálový zápas neměl výrazného favorita, i když Bhútán nijak ve skupině nepřesvědčil, naopak Mongolci kromě výpadku v posledním kole prošli skupinou suverénně. Bhútán ale přistoupil k zápasu velmi koncentrovaně a i když obrana měla okénka, dařilo se zejména v první půli střelcům, což znamenalo jedenáctibodový náskok. Po změně stran oba týmy zlepšily bránění, ale Bhútán dokázal náskok držet. V závěru už bylo jasné, že Mongolci na zvrat nemají, a tak Bhútán nakonec vybojoval semifinále poměrně jednoznačným výsledkem.. V posledním čtvrtfinálovém utkání se zrodilo další překvapení na úkor domácího Sikkimu. Ten byl proti Kuvajtu jednoznačným favoritem, ale první poločas domácím vůbec nevyšel. Kazili spoustu přihrávek, dělali chyby i v obraně a výsledkem byla patnáctibodová ztráta. Po změně stran Sikkim podstatně přitvrdil v obraně a ztrátu postupně snižoval. Jenže nepřesná střelba a nervozita způsobily, že se utkání rozhodovalo až v samotné koncovce. V ní byli úspěšnější Kuvajťané, kteří v poslední minutě dokázali udržet jednobodové vedení a překvapivě tak postoupili na úkor domácích do semifinále.

Nepál - Omán  106:81 (44:37) /+1/6-5/

Svobodný Kašmír - Bahrajn 74:100 (30:63) /5-5/

Mongolsko - Bhútán  82:101 (47:58) /-1/5-6/

Sikkim - Kuvajt  82:83 (40:55) /+1/6-5/

V bojích o umístění na 5. až 8. místě už Sikkim nezaváhal. Nejprve podruhé výrazně přestřílel Mongolsko a v zápase o konečné 5. místo zdolal zejména díky velmi dobré obranné hře Svobodný Kašmír. Mongolci, kteří měli šampionát skvěle rozehraný, nakonec na sérii čtyř vítězství navázali sérií čtyř porážek a domů si vezou až osmé místo. Rozhodla o tom těsná prohra s Ománem.

Semifinále

Oba duely o postup do finále jednoznačně ovládli zástupci himalájské podzóny. Nejprve se v repríze minulého semifinále AHM téměř zopakoval výsledek: Nepál proti Bahrajnu opět zaznamenal 104 bodů, jen soupeři dovolil skórovat o deset bodů méně než minule. Ještě jednoznačnější byl druhý zápas, ve kterém Bhútán potvrdil zlepšení formy a už po poločase zásluhou výborné střelby vedl nad Kuvajtem o 23 bodů. Druhá půle už neměla ze strany Bhútánu takové tempo, přesto o výsledku nebylo pochyb.

Nepál - Bahrajn  104:81 (52:41) /+1/6-5/

Bhútán - Kuvajt  103:62 (59:36) /+1/5-4/

o 3. místo

BAHRAJN - KUVAJT 88:115 (54:77) /6-6/

V souboji dvou arabských zástupců došlo k nevídané přestřelce. Oba týmy hrály v obraně dost lehkovážně, ale co předvedli střelci Kuvajtu se málokdy vidí - za první poločas zaznamenali úctyhodných 77 bodů. Ve druhé půli už sice zvládli jen polovinu, ale zaslouženě si Kuvajt vybojoval bronzové medaile. Bahrajn tedy ani letos na medaile nedosáhl, ze tří semifinále po sobě tak získal jediný bronz v roce 2014.

Finále

NEPÁL - BHÚTÁN  92:93 (49:43) /5-5/

Repríza posledního boje o zlato přinesla tentokrát mnohem dramatičtější zápas. Zatímco před dvěma lety v Kuvajtu Nepál zvítězil 120:53, tentokrát narazil na soupeře mnohem lépe zkoncentrovaného a odhodlaného nedat favorizovanému soupeři, který usiloval o zlatá hattrick, nic zadarmo. Hrál se od začátku velmi kvalitní basketbal a vyprodaná hala několikrát aplaudovala pěkným akcím na obou stranách. Nepálci po vyrovnané první čtvrtině v závěru druhé několikrát dobře doskočili a na konci poločasu šli do šestibodového vedení. Po změně stran ale Bhútán přidal na důrazu, zrychlil hru a začali se prosazovat střelci z perimetru. Během třetí čtvrtiny se skóre otočilo a do závěrečné části šel Bhútán s desetibodovým náskokem. Zkušený soupeř ale dokázal postupně ztrátu srovnat a rozhodovalo se až nakonci dramatického zápasu. O těsném vítězství Bhútánu nakonec rozhodly až dvě proměněné šestky Wanglingem čtyři vteřiny před koncem. Střela Gamukha v poslední sekundě skončila jen na obroučce, a tak se Bhútánci mohli po dlouhých 33 letech radovat z druhého zlata na AHM.