Sikkimská liga 10. kolo

publikováno 23.05.2018

Poslední kolo nabídlo utkání mezi mužstvy sousedící v tabulce, podle očekávání ale už nedošlo k žádným změnám v celkovém pořadí. Po roční pauze opět usedl na trůn nejúspěšnější tým historie Gangtok Icemans, který vybojoval už 17. mistrovský titul. O nadvládě Icemans v sikkimském fotbalu svědčí také to, že druhý nejúspěšnější klub FC Gangtok nasbíral titulů pouze devět.

V posledním kole nastoupili Icemans na stadiónu Sherpy, která potřebovala vyhrát minimálně o pět branek. Vyprodaný Sherpa Stadium viděl snahu domácích, ale také hodně pasivní hru soupeře, který přijel s defenzivní taktikou ve snaze dostat co nejméně gólů, což nebylo příliš sympatické. Ale účel světil prostředky, takže první půle přinesla marnou snahu domácích dobýt Lamachheho svatyni. Obrana Icemans hrála spolehlivě a celou hodinu odolávala. Teprve v 61. minutě využil okénka v obraně aktivně hrající Zemek, když si naběhl na Prandholingův centr a hlavou svým už šestým gólem v sezóně překonal Lamachheho. Domácí ještě více přitlačili a výsledkem byl druhý gól po skluzu Nangapara, který dotlačil míč za Lamachheho, jemuž nepomohly ani protesty, že byl faulován. Lamachhe se ale brzy zkoncentroval a držel své mužstvo. Další branku už nepustil, protože Sherpové v závěru pochopili, že tři góly už nevstřelí a smířili se s druhým místem. Icemans pak převzali pohár pro vítěze, ale svým výkonem moc sympatií nevzbudili.

Do boje o 2. místo ještě mohlo zasáhnout i Namchi, které zavítalo na Sichey Ground, domovský stadión FC Gangtok. Namchi potřebovalo vyhrát co nejvyšším rozdílem a začalo výborně, když už po deseti minutách vstřelil mladý obránce Bashunthapi první branku. Hrál se hodně otevřený fotbal se šancemi na obou stranách, ale ujala se až střela Bhangutty, který trefil přesně levý dolní roh branky a nedal svému bývalému spoluhráči Mukerdjeemu žádnou šanci. Po půlhodině hry ale unikl Phuncchog a opět poslal Namchi do vedení. Ještě do poločasu pak Namchi skórovalo potřetí, když domácí obrana neuhlídala nejlepšího střelce sezóny Timbochheho, který opět prokázal čich na góly, když využil zmatku po rohovém kopu a zblízka zavěsil. Do druhé půle ale vtrhli domácí ve velkém stylu, zaskočili soupeře aktivním napadáním a za osm minut stihli vyrovnat. Namchi se ale dokázalo oklepat a opět se hrálo před oběma brankami. V závěru přidal další gól výborný Timbochhe a chvíli po něm zaskočil Bhattriho skákavou dělovkou Nyagmo a uzavřel skóre. Namchi se tak bodově dotáhlo na Icemans i Sherpu, ale kvůli horšímu obsadilo až třetí místo.

V Dikchu se hrál souboj dvou nejslabších mužstev letošního ročníku. Domácí Athletics po celkem slušném podzimu na jaře hráli prachmizerně, nevyhráli jediné utkání a dostávali slušné příděly. A ani poslední zápas nebyl výjimkou. Geyzing přijel už jako jistý účastník baráže, ale v mnohem lepší formě. Na hřišti jednoznačně dominoval a soupeři nakonec nastřílel půltucet gólů. Opět se dvakrát prosadil Pupook, který v posledních třech zápasech nastřílel osm gólů. Geyzing tak může mrzet těsná porážka v předposledním kole od Sherpy, jediný bod nakonec chyběl k záchraně. Dikchu naopak musí být rádo za náskok z podzimu, protože bilance pěti jarních porážek se skóre 3:24 hovoří za vše.

Výsledky posledního kola:

Sherpa  Club Gangtok - Gangtok Icemans  2:0 (0:0)

61. Zemek (Prandholing) 1:0, 69. Nangapar (Solopholok) 2:0. Rozhodčí Chopyal /2/, ŽK Šára a Lamachhe (ICE), Sherpa Stadium, 1280 diváků - vyprodáno.

FC Gangtok - Namchi Storm  3:5 (1:3)

9. Bashunthapi (Pakhrmla) 0:1, 23. Bhangutta 1:1, 30. Phuncchog 1:2, 44. Timbochhe 1:3, 48. Kilili (Lingtsum) 2:3, 53. Tshering Lepcha (Chombey) 3:3, 82. Timbochhe (Lu Shin Shin) 3:4, 85. Nyagmo 3:5. Rozhodčí Khumbochhe /2/, ŽK Saikuri, Lepkolakhyat (FCG), Sichey Ground, 1506 diváků.

Dikchu Athletics - Geyzing Glaciers  0:6 (0:3)

14. Pupook 0:1, 25. Lingey (př. kop) 0:2, 33. Gyorko (Bharati) 0:3, 54. Pupook (Chungpok) 0:4, 58. Gyorko 0:5, 89. Chakragurung 0:6. Rozhodčí Payokle /3/. Dikchu, Teesta Stadium, 669 diváků.

6. Geyzing Glaciers 10 2 0 8 22:31 6

V tabulce střelců jednoznačně dominovali zahraniční hráči. Zaskvěla se dvojice Timbochhe - Pupook, která dokázala po šesti letech opět překonat průměr gólu na zápas, což se naposledy povedlo, a to hned čtyřikrát za sebou, současnému trenéru Namchi Naymal Khalovi. Signál reprezentačním trenérům Moravy vyslali oba moravští legionáři, kteří patřili k nejlepším hráčům svých mužstev. Šára i Zemek se podělili v tabulce střelců o 3. místo. Z domácích střelců se nikdo výrazně neprosadil, což může být jedním z důvodů neúspěchu Sikkimu v kvalifikaci MS. Nejlepší střelci z řad útočníků Pratnesh a Tshering Lepcha skórovali pouze pětkrát.
Mimořádná sezóna čtyřiadvacetiletého bhútánského reprezentanta Timbochheho se promítla i v sikkimském bodování, kde se sčítají branky a asistence, když zaznamenal s 18 body druhý nejlepší výsledek historie ligy a za výkonem Naymal Khala ze sezóny 2010/11 zaostal o jediný bod. Mimochodem stejný výsledek 18 bodů dosáhl ještě moravský snajpr František Bubák v sezóně 1998/99, kdy působil v dresu Manganu.

Branky celkem  147 / průměr 4,90. Diváci 36566 / 1218,86

13 - Timbochhe (NAM)

11 - Pupook (GEY)

6 - Šára (ICE), Zemek (SHE)

5 - Nangapar, Pratnesh (SHE), Tshering Lepcha, Bhangutta (FCG)

Sikkimské bodování:

18 - Timbochhe, 11 - Pupook, 9 - Pratnesh, 8 - Šára, 7 - Zemek, Chungwal (ICE).

Každým rokem se vyhlašuje také nejlepší jedenáctka podle zařazení do sestav kola. Podle tohoto kritéria byli nejúspěšnější oba nejlepší střelci, kteří se pětkrát vešli do sestavy kola, ovšem Timbochhe byl navíc třikrát zvolen Mužem kola, zatímco Pupook jen dvakrát. Pět záznamů má na kontě rovněž brankář Icemans Lamachhe.

Jedenáctka sezóny podle sestav kola:

Lamachhe (ICE) 5 - Bhangutta (FCG) 3/1, Majubhar (ICE) 3, Zemek (SHE) 3/1, Norgay (ICE) 2 - Nangapar (SHE) 3, Ratnakulay (FCG) 2, Ranival (ICE) 4, Choklay (NAM) 4 - Timbochhe (NAM) 5/3, Pupook (GEY) 5/2

Timbochhe ovládl také individuální bodové hodnocení, kde hráč musí nasbírat body v nejméně šesti zápasech. Boduje se tradičně body od 1 do 10 a na konci se vypočítá průměr. Timbochhe letos získall 6,8 bodů a vyhrál suverénně.

Nejlepší hráči:

6,8 - Timbochhe

6,5 - Lamachhe, Lamyen oba (ICE), Nangapar (SHE)

6,4 - Majubhar, Ranival (oba ICE), Zemek (SHE)

6,33 - Chettri (ICE), Lu Shin Shin (NAM), Pupook (GEY)

6,3 - Chungwal (ICE), Mukerdjee (NAM), Kilili (FCG)

2. liga

Poslední kolo už nemohlo nic změnit na postupu Himalaye do baráže, přesto se vítěz 2. ligy neprezentoval v takové formě jako jeho barážový soupeř Geyzing. Himalaya hostila druhý celek tabulky Black Hats a zápas hodně podcenila. Po bezbrankovém poločase hráči Black Hats pochopili, že se s letošním suverénem dá hrát a nastříleli mu na cestu do baráže tři branky, zároveň si mužstvo sídlící v Rumteku upevnilo 2. místo v tabulce. Na 3. místo tak klasl Lachen, který prohrál v tradičním severském derby na hřišti Manganu. Ten se v závěru sezóny prezentuje v solidní formě, o čemž svědčí nejen zisk devíti jarních bodů, ale i účast v semifinále Sikkimského poháru, kde Mangan ještě čeká odveta na půdě čerstvého mistra. Přes vítězství v posledním kole ale Mangan zůstal na předposledním místě. Až na samé dno klesl Singtam, který byl zvyklý bojovat o horní příčky v tabulce. V posledním zápase Singtam neuspěl na hřišti Pemayangtse, které ho tak přeskočilo.

Pemayangtse - Singtam  4:2 (2:2)

11. Chokadri 1:0, 13. Chokadri 2:0, 19. Pema Lodro 2:1, 35. Pema Lodro 2:2, 47. Nyamgali 3:2, 52. Panday 4:2

Himalaya - Black Hats  0:3 (0:0)

49. Shusholing 0:1, 67. Dhorbuling 0:2, 79. Rajwani 0:3

Mangan - Lachen  3:1 (2:1)

1. Sujit Singh 1:0, 32. Gunkh 1:1, 41. Rasoi 2:1, 82. Pakor 3:1