9. den MS

publikováno 17.12.2017 (aktualizováno 19.12.2017)

V pátém kole se rozhodlo, že domácí San Marino si zahraje čtvrtfinále. V přímém souboji o postup totiž zdolalo po nadšeném výkonu Guam, který pak musel čekat na poslední zápas, ve kterém už jistý postupující Haiti hrálo s Ghanou. V případě vítězství Haiti by Guam postoupil, jenže Haiťané zápas doslova odchodili, darovali Ghaně vítězství s razítkem postupu, a tak na sympatický tým Guamu zbylo jen utkání o 9. místo. První místo patří Nepálu, který v odpoledním utkání rozdrtil Srí Lanku 63 bodovým rozdílem a díky nejlepšímu skóre při bodové shodě čtyř týmů skupinu vyhrál.

Nepál - Srí Lanka  119:56 (33:25, 63:34, 103:46) /5-5/

Hráči Srí Lanky povzbuzeni předchozím úspěchem proti Haiti začali výborně a do koše jim první čtyři minuty padlo všechno. Opět to byl zejména Premadasan, který brzy zaznamenal osm bodů. Pak ale Nepál přitvrdil v obraně a soupeř začal chybovat. Přestalo se dařit střelecky, Premadasana doslova vymazal dobře bránící Birandavathi, naopak Nepálci se chytli střelecky a první čtvrtinu vyhráli o osm bodů. Druhá čtvrtina už byla zcela v moci Nepálu, který především střelecky disponovaného Pratheepa neustále náskok navyšoval a o poločase bylo o vítězi prakticky rozhodnuto. Ve druhé půli se obraz hry nezměnil, srílančanům evidentně došly síly, a když se nedokázaly prosadit ani tradiční opory - vedle Premadasana Shuttralyazzan a Thangeswaram, skóre rychle narůstalo v neprospěch ostrovanů. Nepál v závěru šetřil opory, přesto nakonec snadno dokráčel k rekordnímu vítězství.

Body: Pratheep 26, Devandhar 20, Pradeshi a Shresthi 17 - Premadasan 13, Gunasinghe 11, Mashshahanandra 10. Nejlepší hráči: Pratheep 5 - Gunasinghe 3,5. Celkem 25 (15,5:9,5). 2915 diváků.

Guam - San Marino  98:109 (27:28, 46:62, 69:91) /5-5/

V atraktivním zápase San Marino potřetí za sebou vyhrálo a zajistilo si postup k radosti téměř vyprodané haly. hrál se oboustranně útočný basketbal, který se divákům musel líbit, zvlášť, když po vyrovnané úvodní čtvrtině domácí rychle zásluhou výborné střelby a zlepšeného obranného doskakování odskočili až na rozdíl 25 bodů. Guam sice zabral v závěrečné pětiminutovce, ale do kabin šli domácí stále s výrazným náskokem. Ten ještě narostl v úvodu třetí čtvrtiny, kdy se rozstřílel Marcipani a trefoval jeden koš za druhým. Pod košem odvedl hodně práce i Trocatini a na začátku poslední části už domácí vedli o 36 bodů 107:76. Guamu se nedařilo, vůbec se tentokrát neprosadil Bukowski, jediným, kdo držel střelecký prapor, byl výborný Guamananga, ale to bylo málo. Bylo rozhodnuto, na palubovku přišli náhradníci a San Marino od 34. minuty nedalo ani jeden koš ze hry, naopak Guam v závěru ztrátu mohutně stahoval, když posledních sedm minut vyhrál 27:2, ale rozhodlo se už mnohem dříve.

Body: Guamananga 22, Berger a Hoover 16 - Marcipani 23, Viscitore 19, Trocatini 17. Nejlepší hráči: Guamananga 7 - Marcipani 5. Celkem 29,5 (14:15,5). 4770 diváků.

Haiti - Ghana  62:78 (14:28, 27:36, 44:61) /5-5/

Večerní zápas ještě mohl posunout Guam do čtvrtfinále, ale výběr Ghany byl proti. Haiťané ovšem nijak nezářili, zřejmě se už podvědomě šetřili na čtvrtfinále. První čtvrtinu odehráli v útlumu a Ghana celkem sbadno získala čtrnáctibodové vedení. Ve druhé čtvrtině hra sklouzla oboustranně do podprůměru, střelba na obou stranách byla tristní, nicméně Ghana neustále udržovala dostatečný náskok. O ten brzy přišla v úvodu druhého poločasu, kdy po sérii ztrát dovolila soupeři snížit na rozdíl dvou bodů, když se prosadil Leduc,ale to bylo ze strany Haiti vše. V dresu Afričanů se rozstřílel Adyiah, hráči začali lépe doskakovat a brzy opět získala Ghana dvojciferné vedení. Haiťané sice v závěru ztrátu snížili, ale to už Ghana nehrála s plným nasazením.

Body: Leduc 17, Vagan 12, Marchand 9 - Adiyah 15, Wiliam 12, Wawanga 11. Nejlepší hráči: Leduc 3,5 - Adiyah 4,5. Celkem 23 (9,5:13,5). 4309 diváků.