5. den MS

publikováno 12.12.2017

Ve 3. kole skupiny A si jako jediný tým urželo neporazitelnost Haiti, které ve vyrovnaném utkání zdolalo nevyzpytatelný Guam. Haiťané jsou tak blízko čtvrtfinále, stačí jim porazit v příštím kole Srí Lanku. Ta potřetí prohrála a je na hraně vyřazení. K radosti domácích fanoušků se o její porážku postaralo San Marino, které podalo koncentrovaný výkon a zaslouženě si připsalo velmi důležité vítězství. Z ddrtivé porážky od Haiti se oklepal Nepál a po dosud nejlepším výkonu přesvědčivě zdolal Ghanu, která poprvé prohrála, ale díky horšímu skóre klesla na 3. místo.

Srí Lanka - San Marino  69:85 (28:25, 43:47, 63:59) /5-5/

Srí Lanka podruhé za sebou ztratila dobře rozehrané utkání. Úvod byl oboustranně hodně střelecky produktivní, Srílančané měli výbornou první pětiminutovku, kdy proměnili prakticky každý střelecký pokus a šli do vedení 23:14. Pak ale přišly slabší momenty, dobré doskakování domácích a po první čtvrtině San Marino ztrátu stáhlo. V polovině druhé čtvrtiny šli domácí poprvé do vedení, kdy se jim podařilo ubránit několik akcí soupeře a zásluhou Schiazziho a Pomelloniho si vytvořili až sedmibodový náskok. Srí Lanku držela přesná střelba Sarawamahary, který dokázal proměnit pokusy i z těžkých pozic, ale do kabin se šlo přece jen za těsného vedení domácích. Ve 3. čtvrtině se San Marinu přestala dařit střelba ze střední vzdálenosti a soupeř toho využil opět k obratu. Domácí ale bojovali, a když v 34. minutě Lorenzo Fanfaroni trojkou otočil skóre na 66:65, hala byla ve varu. Střelecky se začalo dařit Pollenovi, jemuž sekundoval Poli a domácí mířili k úspěchu. Závěr Srí Lanka opět nezvládla, posledních šest minut nedokázala vstřelit koš z pole a San Marino nakonec celkem snadno dokráčelo pro první vítězství.

Body: Sarawamahara 27, Mashshahanendra 10, Premadasan 10 - Polleno 19, Poli 13, V. Fanfaroni 11. Nejlepší hráči: Sarawamahara 6,5 - Polleno 4. Celkem 27 (14:13). 3957 diváků.

Nepál - Ghana  109:76 (29:19, 47:38, 78:53) /6-6/

Nepálci se po výprasku od Ghany otřepaly a od začátku hráli koncentrovaně, dobře kombinačně a dařila se i střelba, takže už po první čtvrtině si vytvořili slušný náskok. Druhá čtvrtina byla vyrovnaná, Ghaňané se zlepšili v obraně, ale střelecká produktivita byla slabá. Jediný Adiyah držel střelecký prapor svého týmu, a to bylo málo. Druhý poločas už byl jednoznačnou záležitostí pro Nepál. Hráči nepolevili ani v závěru, kdy už bylo o vítězi rozhodnuto, každý koš může v konečném účtování hrát roli. Skvělý den měl mladý rozehrávač Bishral, který dostal příležitost v základu a svými 32 body přispěl k vysokému vítězství. Více prostoru dostal poprvé také nejstarší hráč turnaje Birandavathi, který pod košem zejména ve druhé půli předvedl, že ani v 36 letech nepatří do důchodu. Ghana si vybrala slabší den, hráči se nedokázali prosadit proti výborné soupeřově obraně a také doskakování nebylo nejsilnější stránkou Afričanů. Výsledek tak plně odpovídá dění na hřišti.

Body: Bishral 32, Birandavathi 20, Ringchap 14 - Adiyah 16, Inkom 10, Addy 10. Nejlepší hráči: Bishral 8,5 - Adiyah 3,5. Celkem 28,5 (16:12,5). 3552 diváků.

Guam - Haiti  88:90 (19:28, 55:43, 63:68) /5-5/

Nejlepší utkání dne. Oba týmy hrály s nasazením, na obou stranách bylo vidět spoustu pohledných akcí. Pro diváky bylo utkání o to atraktivnější, že se skóre přelévalo neustále z jedné na druhou stranu. První čtvrtinu ovládlo Haiti, které se opíralo o výbornou střelbu, druhá čtvrtina naopak patřila Guamu. který po pěti minutách srovnal skóre a pak vedení neustále navyšoval. Velký podíl na obratu měl navrátilec do sestavy Fuha, který po zranění v prvním kole absentoval a druhý zápas nebyl ani na soupisce. odpočinek mu prospěl a Fuha ve druhé čtvrtině nasázel pět trojek za sebou a výrazně přiblížil Guam k vítězství. Jenže po dvou minutách druhé půle Fuha musel opět na lavičku, když špatně došlápl a obnovil si zranění. Pro Guam to byla citelná ztráta, najednou chyběl střelec a náskok se začal zmenšovat. V 27. minutě Brice po dlouhé době poslal Haiti do vedení, které tým z Karibiku držel až do závěru. Guamci ale zabojovali a zásluhou střídajícího Bergera se dokonce dostali minutu před koncem do vedení. V samotné koncovce rozhodly zkušenosti Haiťanů, kteří v poslední minutě skóre otočili a taktickým výkonem vedení udrželi.

Body: Fuha 23, Topper 14, Marchall 14 - Marchand 20, Brice 19, Vagan 17. Nejlepší hráči: Fuha 5 - Brice 4,5. Celkem 29 (14,5:14,5). 3701 diváků.