Úvod » MS 2018 Andamany

6. kolo kvalifikace

publikováno 19.11.2017 (aktualizováno 21.11.2017)

Závěrečné kolo rozhodlo o šestici postupujících na MS 2018. Oproti minulé kvalifikaci, kdy se na MS kvalifikovalii pouze zástupci Východní zóny, se tentokrát více dařilo reprezentacím ze západu, když si postup zajistil Mauritius a Guadeloupe ze skupiny A a Morava a Svazijsko jako vítězové skupiny B respektive D. Pořádající Andamany a obhájce Barmu doplní z Východní zóny pouze Guam a Maledivy, které společně postupují ze skupiny C.
Velmi sledovaný duel se hrál na Bermudách, kde hostoval Guadeloupe. Výhra Bermud by byla pomohla nejen Maledivám a Guamu ve skupině C, ale rovněž týmům ze skupiny D. Guadeloupe ale žádné drama nepřipustil a po výhře 2:0 si zajistil postup ze 2. místa. Ve druhém utkání už jistý vítěz Mauritius hostoval na hřišti posledního Vanuatu a bylo znát, že výsledek už umístění obou týmů ovlivnit nemůže. Vanuatu nakonec získalo první body po vítězství 2:1, ale na jeho sestupu do výkonnostního koše C to už nic nezměnilo. Týmy Kiribati i Nauru už šanci na postup ztratily, přesto se nečekalo, že Kiribati svého rivala vyprovodí osmibrankovým přídělem. Ve skupině C oba vedoucí týmy potřebovaly k jistotě postupu alespoň remízy na hřištích soupeřů a jak Maledivy v Lesothu, tak Guam v San Marinu dosáhly přesně toho, co potřebovaly, a tak oba postupují. Ve skupině D po vítězství Guadeloupu na Bermudách bylo jasné, že postoupí pouze vítěz. V přímém souboji se v Thimphu utkal domácí Bhútán se Svazijskem a utkání nezvládl. Svazijci zejména zásluhou fenomenálního výkonu Tomase jasně zvítězili a postupují na úkor obou himálájských týmů. Sikkim proti Aljašce nasadil několik nováčků a po kostrbatém výkonu nakonec urval v závěru těsné vítězství a druhé místo v tabulce, které je však vzhledem k nepostupu neúspěchem.

Skupina A

Bermudy - Guadeloupe

Vanuatu - Mauritius  2:1 (1:0)

34. Martinez 1:0
71. Kipalam (G. Fuliha) 2:0
  83. Hurst (př. kop) 2:1

Rozhodčí Gibson (NAU) /2/. Hráno 17. 11. v Ouru, 313 diváků.

Vanuatu: Leovani 7 - Olema 6, A. Fuliha 5, Capadoc 6, Pivo 5 (70. Malisini) - Kipalam 7 (75. Pepele), Lebo 5, Kalafuna 5 - W. Robson 5, Minister 4 (70. G. Fuliha), S. Martinez 6

Mauritius: Parkinson 5 - Aywarsturba 5, Bouvain 5, Kewele 6, Ukmawi 5 - Ceawley 6, Joseph M´bubu 4 (68. Porto), Hurst 6 - Bonanga 5, Jawwan 5 (46. Maliha 4), Jacob M´bubu 5 (78. Nasri)

První půlhodinu byla hra oboustranně hodně rozháraná s minimem šancí. Pak se po samostatné akci prosadil domácí Martinez a Vanuatu ožilo. Ve druhé půli bylo lepší a v 71. minutě zaslouženě zvýšilo náskok po přesné střele Kipalama. Teprve pak začali hrát i hosté, kteří si vytvořili několik příležitostí. Využili jednu, když se prosadil z přímého kopu Hurst. Závěr měl Mauritius drtivý a k vyrovnání nebylo daleko. Domácí ale podržel brankář Leovani, když zlikvidoval nejméně dvě vyložené šance a domácí těsné vítězství udrželi.

85. Morawa 8:0

Rozhodčí Khambe (SIK) /0/. Hráno 17. 11. v Bonriki, 749 diváků.

Kiribati: Boti 6 - Rowewa 8, Kabutaro 6, Trapatani 7, Morawa 7 - Ekameni 7, Motomoto 6, Rakotofarupukiti 6 (73. Kukeearea) - Krkbrk 6 (87. Borabababuara), Riberi 6 (76. Totewa), Natinimate 7

Nauru: Bobbut 3 - Moluk 3, Garibawu 3, Abyiam 2 (46. Peleme 5), Kuriwasiwa 2 - Nuru 3 (46. Deniawu 4), Mayayo 2, Berril 5 - Pamuwagir 4, B. Plinegh 3 (62. Owanagadi), J. Plinegh 2

Kiribati podalo nejlepší výkon v kvalifikaci, Nauřané naopak nejslabší. Od začátku nedokázali čelit kombinační hře domácích, všude byli pozdě, a tak před Bobbutem často hořelo. Už po půlhodině bylo o vítězi rozhodnuto, a to ještě domácí spálili hodně vyložených šancí. Nauřané zklamali, nepomohla ani střídání v poločase, za celý zápas nevystřelili na branku a nakonec mohli být rádi, že skóre nebylo dvouciferné. Kiribaťané opravdu zahazovali i nemožné, samotný Krkbrk dvakrát netrefil prázdnou branku.

87. Nyagmo (Prakottri) 4:3

Rozhodčí U Wai Su (BIR) /1/. Hráno 18. 11. v Geyzingu, 776 diváků.

Sikkim: Mukerdjee 4 - Lattam 4, Majubhar 5 (57. Lepkolakhyat 5), Nyingtam 6, Shresti 5 (65. Baburajee) - Nyagmo 6, Mallingh 5 (84. Prakottri), Dhurbu 7 - Pratnesh 5, Rumbat 7, Choklay 7

Aljaška: Cana 5 - Wahimanac 4, Catchman 6, Wahina 7, Davidson II. 6 - Littlebison 4, Tikirak 6, Yellowdog 5 (88. Powelly) - Perry 5, Blackfox 4 (71. Bigbird), Chapman 6 (71. Warwick)

Domácí už neměli šanci na postup, a tak trenér Sakkil ve svém posledním vystoupení na lavičce reprezentačního týmu dal příležitost mladým hráčům. Premiéru si tak odbyl teprve osmnáctiletý záložník Icemans Mikesh Mallingh i Choklay z Namchi. Nové složení středové řady zákonitě přineslo také chyby pramenící z nesehranosti, které dokázali hosté potrestat. Za stavu 1:0 pro domácí chyboval v rozehrávce Shresti a pronikajícího Perryho musel zastavit Nyingtam jen za cenu faulu za žlutou kartu. Tikirak pak z přímého kopu vyrovnal. Zbytek poločasu se nesl ve znamení spousty nepřesností na obou stranách, stav se ale neměnil. Do druhé půle vstoupili lépe hosté a Davidson po zaváhání Mukerdjeeho poslal Aljašku do vedení. Za domácí odpověděl po hodině hry pěknou střelou Choklay, který svůj výborný výkon v prvním reprezentačním startu korunoval hned gólem. Když po několika minutách poslal za obranu krásný pas střídající Baburajee a Rumbat pohotově překonal Canu, zdálo se, že domácí dokráčí k vítězství. Ale další hrubka znamenala opět vyrovnání. Sikkim bojoval až do konce, vytvořil si velkou převahu, kterou tři minuty před koncem korunoval vítězným gólem Nyagmo. K postupu z druhého místa pak nakonec nechybělo mnoho, nicméně Sikkim po dobré první polovině kvalifikace připravila o postup už zbytečná domácí porážka s Bhútánem.

77. Gyatchen 1:5

Rozhodčí Jayavanandrinathi (ANM) /2/. Hráno 18. 11. v Thimphu, 2886 diváků.

Bhútán: Ringwe 5 - Rao 6, Badrinath 3, Gyatchen 5, Lhomccho 4 - Samchuk 5, Drondup 3 (43. Lapchuk 5), Timche 2 - Timbochhe 4 (74. Wadzong), Umchog 2, Jigme 4 (46. Linzian 4)

Svazijsko: Tunguragu 6 - Balimwi 7, Bwluwi 6, Bebele 6, Dubleyt 6 - Titlah 7 (75. Modloweni), Tse-tse 7, Okwolo 6 - Tomas 10, Mbweha 6 (80. Bwalungwuya), Churandy 8 (85. Zulu)

Přímý souboj o postup měl nečekaně jednostranný průběh. Svazijcům pomohl rychlý vedoucí gól, který Titlahovi připravil chytrou narážečkou Tomas. Domácí znervózněli a nedařil se jim přechod do útoku. Také proto, že velmi dobře organizovaný soupeř výborně napadal a domácím nedával příliš prostoru na kombinace. Nakopávání míčů na útočné hroty nemělo šanci, obrana Svazijska byla bezchybná a Timbochhe ani Umchog se příliš často k míči nedostali. Rozhodující momenty celého zápasu přišly v závěru poločasu, kdy se dvakrát prosadil Tomas. Nervózní domácí dokázali odpovědět pouze zvýšenou tvrdostí, kterou však andamanský rozhodčí nekompromisně trestal kartami. V úvodu druhého poločasu se zdálo, že by Bhútánci mohli ještě pozlobit soupeře, ale jejich převaha byla jen platonická. Svazijci dobře bránili a hrozili z brejků. Domácí obrana si vůbec nedokázala poradit s fantasticky hrajícím Tomasem, který byl neudržitelný a v 68. a 73. minutě přidal další branky do sítě zoufalého Ringweho. Gyatchenova povedená střela, která zaskočila Tunguragu, tak byla jediným světlým momentem pro domácí, pomineme-li vysokou návštěvu. Bhútán tak nezopakuje účast na MS, postup Svazijska je mírným překvapením.

1. Svazijsko 6 4 1 1 17:10 13
2. Sikkim 6 3 1 2 15:13 10
3. Bhútán 6 3 0 3 13:14 9
4. Aljaška 6 0 2 4 9:17 2