Úvod » MS 2018 Andamany

3. kolo kvalifikace

publikováno 16.06.2017 (aktualizováno 10.07.2017)

Třetí kvalifikační kolo bylo doslova pohromou pro domácí mužstva - všech osm zápasů totiž  vyhráli hosté! Zrodily se tak i hodně nečekané výsledky: Ve skupině A Vanuatu po dvou prohrách nezvládlo ani další zápas, když v gólově bohatém utkání prohrálo s Bermudami a postup na MS už je prakticky ztracen. V souboji neporažených dokázal Mauritius vyhrát na Guadeloupu, když bravurně zvládl závěr zápasu. Ve skupině B se Morava na vítězství nad domácím Nauru pořádně nadřela, nakonec ale povinné tři body vydolovala. Nečekal se naopak výpadek Špicberk s výběrem Kiribati, který na severu Evropy domácí hráče dokonale zaskočil a veze si vysoké vítězství. Ve skupině C si San Marinci po debaklu na Guamu  chtěli napravit reputaci v utkání s papírově slabším Lesothem, ale po špatném prvním poločasu i přes zlepšení na první body nedosáhli. Šokem pro příznivce Malediv byl výkon a zejména výsledek v zápase s Guamem o vedení ve skupině. Maledivci zápas totálně nezvládli a připsali si krutou, ale zaslouženou porážku 0:8. Ve skupině D byla pozornost upřena na himálájské derby, ve kterém domácí Bhútán nestačil na Sikkim, Aljaška pak nestačila na Svazijsko a zůstává s jedním bodem na posledním místě.

86. Hurst (Crawley) 1:4

Rozhodčí Martins (ALA)  /1/,  1833 diváků. Hráno 15. 6. v Basse Terre.

Guadeloupe: Mognian 4 - Brennax 4, Balniérre 5, Potomac 5, Huachipata 4 (78. Ballon) - Merenguez 4, Marchand 5, Occana 6 (84. Chiron) - Lefebre 4, Jennais 5, Bartholomey 3 (46. Voix 5)

Mauritius: Parkinson 6 - Cocos 6, Bouvain 5, Kewele 5 (64. Davids), Ukmawi 6 - Crawley 8, Nasri 7, Porto 6 - Olomey 7 (86. Bonanga), Jawwan 8, Jaccob M´bubu 6 (73. Hurst)

84. Capadoc (Kelekele) 4:5

Rozhodčí Lingyam (SIK) /0/, 736 diváků. Hráno 16. 6. v Port Vila.

Vanuatu: Kapu 4 - Pivo 4 (85. Lourdes), Malisini 5, Kilili 5, Capadoc 5 - Kipalam 6, S. Martinez 6, Kalafuna 4 (60. Pepele 5) - W. Robson 7, G. Fuliha 6, Minister 6 (72. Kelekele)

Bermudy: Jenkins 5 - Kelvin 8, Charleston 5, Hopkirk 5, Pittkin 6 - Kurtweil 9, Shakesperry 5 (69. Devonish) , Davidson 6 - Bradley 6, Grappy 6 (82. Watson), Roonie 7 (88. Biggs)

V úvodních dvou zápasech kvalifikace nevstřelili Vanuaťané ani gól, a tak trenéři přemluvili Wince Robsona, který se po nevydařeném MS vzdal reprezentace, aby mužstvu pomohl. A byl to právě třicetiletý útočník, který už po pěti minutách protrhl střeleckou smůlu a Vanuatu poprvé v kvalifikaci vedlo. Hosté ale vzápětí kontrovali po rychlé akci, na jejímž konci byla geniální přihrávka Roonieho na Grappyho, který nemohl minout. Vanuatu ale brzy šlo znovu do vedení a opět to byl Wince Robson, který využil přesný centr Ministera. Když o chvíli později prostřelil Jenkinse i Malisini, zdálo se, že domácí kráčí k vítězství. Ke konci poločasu ale museli čelit náporu Bermud a dvě minuty před jeho koncem vstřelil Kurtweil z přímého kopu důležitý kontaktní gól. Druhý poločas měli překvapivě ve své režii hosté, kteří hráli běhavý fotbal, častěji měli míč na kopačkách a vytvářeli si také šance. Po jedné z nich hasil nebezpečí Kilili jen za cenu faulu a Kurtweil z trestného kopu zopakoval svůj kousek z konce poločasu - tentokrát za přispění brankáře Kapu, kterému propadl míč mezi prsty do sítě. A o chvíli později už Bermudy vedly, když s rozehrávkou na půli hřiště zaváhal Pivo a rychlou akci zakončoval nabíhající Hopkirk. Vanuaťané znervózněli a začali chybovat i v jednoduchých herních situacích. Po jedné z chyb se k míči dostal výborně hrající Kurtweil a přesnou ranou z třiceti metrů zaskočil Kapu, který byl až příliš daleko z branky. Naděje domácích ještě vykřesal Capadoc, když šest minut před koncem snížil, ale závěr utkání už Bermudy ubojovaly a připsaly si tak první tři body. Vanuatu tedy zatím nezískalo jediný bod a jeho krize je už vážná.

67. Krkbrk 0:4

Rozhodčí Mubadze (MRI)  /0/,  915 diváků. Hráno 15. 6. v Longyearbyenu.

Špicberky: Skansen 3 - Baerlund 4, Berglin 2 (63. Moen), Leonidsen 3, Byggdoy 4 - Skardal 4, Jacobsen 5, Hjalmarsen 4 (46.Simondsen 3) - Svålbeige 3, Ybde 4 (79. Somerstad), Helerup 4

Kiribati: Boti 6 - Rowewa 7, Bateriki 5 (74. Kabutaro), Trapatani 6, Morawa 6 - Mafuriare 5 (74. Kukeearea), Motomoto 5, Rakotofarupukiti 6 - Krkbrk 9, Natinimate 7, Riberi 8 (83. Totewa)

84. Krasík 1:3

Rozhodčí Binini (VAN) /0/, 1356 diváků. Hráno 16. 6. v Anabaru.

Nauru: Bobbut 6 - Moluk 6, Garibawu 5 (87. Abyiam), Peleme 6, Kuriwasiwa 5 (81. Gwarunayawa) - Nuru 6, Mayayo 6, J. Plinegh 5 (67. Papayo) - Pamuwagir 6, Parasty 6, Berril 7

Morava: Medvídek 7 - Rákosník 5, Prášilík 6, Zemek 7, Zesírka 6 - Krasík 6, H. Aňátko 5, Zuzánek 5 - Šára 7 (87. Masálek), Skočdorži 5, Brouzdal 5 (67. M. Aňátko, 88. Hovadík)

O osudu utkání rozhodla první čtvrthodina, kdy Moravané získali rozhodující náskok. Domácí začali s až příliš velkým respektem k favoritovi a v nervozitě zbytečně ztráceli míče, nedokázali si přihrát a hosté dvakrát jejich nedůraz poptrestali, když se střelecky prosadili oba sikkimští krajánci. Teprve od druhé poloviny první půle se Nauřané osmělili, přidali na důrazu a zlepšili přesnost a byli Moravanům více než vyrovnaným soupeřem. V závěru první půle měli po gólu Pamuwagira další šance na vyrovnání, ale Moravu podržel Medvídek, který v brance poprvé dostal přednost před Svitávkou. Ve druhé půli měli domácí více ze hry, ale jejich snaha většinou končila na dobře zformované obraně Moravy, výborně dirigované Zemkem, který na jaře hraje ve skvělé formě. Přesto mohlo Nauru v 75. minutě vyrovnat, ale Parasty po centru Berrila trefil jen břevno. Moravané hrozili jen z ojedinělých protiútoků, ale branku Bobbuta vážněji neohrozili. V závěru, kdy domácí vsadili vše na ofenzívu, utekl Krasík a pojistil vítězství Moravy. Bylo to ale vítězství vydřené, ani ve třetím zápase Morava nijak herně nepřesvědčila, přesto zůstává nadále nejvážnějším kandidátem na postup ze skupiny, zvláště, když Špicberky nezvládly svůj domácí souboj s Kiribati. Nauru potvrdilo zlepšení formy a po výhře nad Kiribati nebylo daleko od bodového zisku i v dalším domácím utkání.

72. Roseti (Rossini) 1:3

Rozhodčí: Harding (BER)  /0/,  520 diváků. Hráno 16. 6. v Serravalle.

90. Pupook - vlastní gól 0:8

Rozhodčí Jayavanandrinathi (ANM) /0/, 1358 diváků. Hráno 16. 6. v Male.

Maledivy: Pawsundra 5 - Hasan-shal 4, Vadha 3 (46. Balele-em 5), Ghaizad 4, Al Lamal-lok 3 - Paluhadhoo 2, Al Fasol-lol-ahmed 5, Susheel 3 - Madhoo-hadhoo 3 (80. Pupook), Riti 2, Fisher 2 (46. Meshilhash 4)

Guam: Voda 6 - Abenate 6, Dorong 8, Harris 7, Gakarisu 6 - Obalemi 7 (85. Mohawaha), A. Buyam 8, Loyobuani 7 - Cecilio 6 (67. Aberdew) , Omuri 8, Ronaldo 8 (77. Odény)

V utkání neporažených mužstev skupiny C asi nikdo nečekal takový jednoznačný zápas. Guam ale vyhrál naprosto zaslouženě, protože podal opravdu výborný výkon a i za rozhodnutého stavu hráči nic nevypustili. Maledivci začali špatně, brzy po chybě inkasovali, a když během dvou minut na konci první dvacetiminutovky dvakrát inkasovali, zbytek zápasu doslova vypustili. Chyběla bojovnost, dokonce i opory mužstva jako Paluhadhoo, Madhoo-hadhoo nebo Fisher zápas doslova odflákly. Talentovaný Fisher vůbec hrál s takovým nezájmem, že jej trenéři už do druhé půle ani nepostavili. Po prvním poločase bylo rozhodnuto a i když po změně stran přece jen domácí trochu zlepšili herní projev, na rozjeté Guamce neměli nárok. Korunu všemu nasadil v poslední minutě střídající Pupook, který poslal nečekanou dlouhou malou domů tak nešikovně, že zapadla za záda překvapeného Pawsundry. Maledivy si hodně poškodily reputaci a v odvetě na podzim budou mít co napravovat. Guam potvrdil skvělou střeleckou formu, s gólovým průměrem šesti branek na zápas je jasně nejlépe střílejícím mužstvem celé kvalifikace.

89. Dubleyt 2:4 (pokutový kop)

Rozhodčí Mortensen (SPI)  /2/,  484 diváků. Hráno 16. 6. v Barrow (Arctic Stadium)

Bhútán - Sikkim  1:4 (1:1)

14. Taipchung (Lattam) 0:1
42. Gyatchen (Rao) 1:1
  48. Taipchung 1:2
  66. Linthi (Dhurbu) 1:3
  88. Majubhar 1:4

Rozhodčí Min Hya (BIR) /0/, 1879 diváků. Hráno 17. 6. v Paru.

Bhútán: Ringwe 5 - Rao 6, Badrinath 4, Gyatchen5, Lhomccho 5 - Samchuk 7, Drondup 5, Jigme 5 (79. Dikpo) - Nemo 4 (46. Umchog 5), Linzian 6, Lapchuk 5 (72. Timche)

Sikkim: Lamachhe 8 - Lattam 7, Majubhar 7 (89. Raswin), Nyingtam 6, Shresti 5 - Nyagmo 6, Linthi 6 (68. Lhotspa), Dhurbu 7 - Taipchung 8, Hathi 5 (75. Tripuri), Baburajee 6

Derby začalo oboustranně hodně opatrně a první čtvrthodinu se nic zajímavého na hřišti nedělo. Pak však zničehonic udeřilo, když Lattam pronikl po pravé straně a jeho centr přesně našel Taipchunga. Velezkušený kanonýr si dokázal najít prostor mezi obránci a přesnou hlavičkou nedal Ringwemu šanci. Branka byla impulsem k zvětšené aktivitě zejména domácích hráčů. Bhútán postupně získával převahu ve středu hřiště a také se několikrát dostal do dobrých příležitostí. Sikkimská obrana ale dokázala odolávat, navíc mužstvo několikrát podržel brankář Lamachhe, který dostal tentokrát přednost před Mukerdjeem a patřil k strůjcům úspěchu.  Teprve v závěru poločasu nestačil na přesnou přízemní střelu Gyatchena, a tak do kabin se šlo za nerozhodného stavu. Krátce po začátku druhé půle ale domácí obrana opět neuhlidala Taipchunga a Sikkim šel opět do vedení. Bhútán už odpověď nenašel. Sikkim přebral iniciativu a vytvořil si převahu. Ovšem v 60. minutě po rychlém kontru domácích měl obrovskou šanci na vyrovnání Linzian, když se ocitl sám před brankou, ale Lamachhe vytasil zákrok dne a střelu vyrazil.  Sikkim byl efektivnější a v 66. minutě Linthi po rychlé a přesné kombinaci přidal třetí gól. V závěru už domácí na zvrat neměli, Sikkimci kontrolovali hru a soupeře už k ničemu nepustili, naopak v závěru ještě pojistil vítězství skákavou střelou Majubhar.