Úvod » MS 2016 Morava

5. hrací den - Morava dovršila boje ve skupině bez ztráty, Bhútán přišel o postup tři minuty před koncem.

publikováno 19.06.2016 (aktualizováno 22.06.2016)

Závěrečné zápasy ve skupině A rozhodly o tom, že do semifinále se vedle suverénního domácího týmu probojovala  Barma, která o svém postupu rozhodla až těsně před koncem.

90. Rákosník vlastní 2:4

Rozhodčí Kanoor (Maledivy)  /2/, 2011 diváků. Hráno 18. 6. ve Vikanticích.

Sikkim: Mukerdjee 6 - Bhangutta 5, Sumatra 5, Raswin 6, Lhendup 6 - Prakottri 6, Lhotspa 4 (46. Ringdup 6), Linthi 5 - Naymal Khal 5 (77. Phuncchog), Rumbat 6, Nangapar 5 (68. Taipchung)

Morava: Svitávka 5 - Rákosník 4, Prášilík 7, Zemek 6, Zesírka 5 (82. K. Votruba) - Krasík  7 (73. Martin Kaňák), M. Aňátko 7, Zuzánek 5 - Masálek 5 (73. Šára), M. Kovařík 6, Brouzdal 6

Trenér Fettinger dal ve třetím vystoupení Moravy na šampionátu příležitost dalším hráčům z lavičky. V brance se objevil Svitávka, ve středové řadě si celý zápas zahrál Zuzánek a v útoku Kovařík. Hra byla hlavně zpočátku dost neurovnaná, bylo vidět, že hráči spolu příliš nehrají. Přesto z první větší šance Morava skorovala. Krasík se vydal na výlet k soupeřově brance, počkal si na nabíhajícího Prášilíka a Morava se dostala do vedení. Poté hra pokračovala dále v podobném duchu, jak na začátku. Z mírné převahy vytěžili hráči Moravy jen několik centrů do vápna, které však vesměs končily na hlavách vysokých zadáků Sikkimu. Samotný Sikkim se na polovinu Moravy dostával jen sporadicky. Naymal Khal se snažil prosadit, ale přes Zemka se nedostával. Jedinou nebezpečnější střelu vyslal na Svitávku Rumbat a Svitávka s obtížemi nadvakrát jeho pokus zlikvidoval. V závěru poločasu nachytal Mukerdjeeho aktivní Prášilík a z velké dálky jej přeloboval. Poločas tak vyhrála Morava o dvě branky.

Do druhé půle nevýrazného Lhotspu nahradil Ringdup a hra Sikkimu nabrala vyšší obrátky. Prakottri a Ringdup posílali na branku Moravy centry, z nichž se snažiil těžit zejména Rumbat a Naymal Khal. Nejstaršího hráče sikkimského výběru však dobře uhlídal Zemek a vše ostatní jistil neomylnně Prášilík. Převahu měl v této fázi zápasu Sikkim, Moravané se nedokázali dostat přes středovou řadu soupeře, dosud skvělý Krasík měl drobné zdravotní potíže a musel střídat. Navíc Lhendup po krásné přihrávce Prakottriho snížil na 1:2. Moravané se začali strachovat o vedení, ale všemu dal opět jiný směr Zemek. Postavil se k přímému kopu a krásnou střelou vymetl pavučiny v Mukerdjeeho brance. Branka poněkud otupila aktivitu Sikkimů a když přidal Marek Aňátko po nezištné přihrávce Miloše Kovaříka čtvrtý gól, bylo rozhodnuto. Konec dohrávali Moravané v poklidu, někdy až příliš bohorovném. A to vyvrcholilo v poslední minutě, kdy kombinaci před vlastní brankou zakončil Rákosník přihrávkou Svitávkovi, jenže do míst, kde zrovna brankář jaksi chyběl... I tak vítězství zajistilo Moravě prvenství ve skupině bez ztráty bodu, navíc s úctyhodným skore 17:5. Poslední zápas byl za strany Moravy asi nejslabší, ale to se vcelku dalo očekávat vzhledem k pozměněné sestavě. Sikkim se po nepovedeném dosavadním průběhu rozloučil se šampionátem důstojně. Byl Moravanům důstojným soupeřem a dá se říci, že na těchto a podobných výkonech se dá pro příští kvalifikaci stavět

88. Ringwe ŽK

Rozhodčí Uttrum (Andamany) /4/, 1507 diváků. Hráno 18. 6. v Potůčníku.

Bhútán: Ringwe 6 - Rao 7, Ranjeet 5, Gyaltchen 6, Wadzong 6 (87. Brihadeva) - Lapchong 7, Drondup 5, Samchuk 5 (69. Timche) - Linzian 6, Umchog 5 (77. Wangyak), Lapchuk 6

Barma: Ehm Su 6 - Po Khnya 6 (82. Sham Shul), Thou Swin 7, Hou Lu Mo Zin 6, Ha Shan 5 - Ma Do Kchan 7, Wu Hnja Ja 7, Swi Nya 5 (71. A Pham Dok) - Na Pij 5, Do Ho Wen 4 (46. Lap Top 7), Ma Kchwei 6

Oba týmy začaly hodně opatrně, v sázce bylo hodně, a tak oboustranně se hra nesla v duchu hlavně neudělat chybu. Lepší postavení měl před zápasem Bhútán, kterému stačila za jistých okolností na postup remíza, Barma potřebovala zvítězit a doufat, že Morava se Sikkimem neprohraje. První půlhodinu se moc zajímavých akcí neurodilo, obě mužstva se snažila kombinovat na své polovině, ale přechod do útoku byl problémem. Až ve 33. minutě se Bhútánu podařila rychlá kolmá akce, kdy Lapchuk potáhl míč až před pokutové území, krásnou přihrávkou našel nabíhajícího Lapchonga, který bombou pod břevno otevřel skóre. Branka zápasu pomohla, Barmánci museli hru více otevřít a najednou bylo na hřišti mnohem živěji. Probudili se i diváci a utkání tak dostalo nejen spád, ale i patřičnou atmosféru. Mírnou územní převahu ale hráči Barmy nedokázali zužitkovat, bhútánský tým pozorně bránil a soupeře nepouštěl do přímého ohrožení branky Ringweho, který poprvé dostal přednost před Tsheringem. Pokusy z uctivé vzdálenosti končily daleko vedle, naopak na druhé straně mohlo krátce před koncem poločasu udeřit, když se Bhútánci dostali do přečíslení, ale Drondup špatnou přihrávkou nadějnou akci zmařil.
Do druhé půle vystřídal neviditelného Do Ho Wena v útoku mladý Lap Top a Barma začala hodně ofenzivně. V 50. minutě si vypracovala první vážnou akci, když se ve skrumáži podařilo Lap Topovi prostrčit míč na zcela volného Na Pije, ale ten si na šampionát nevzal střelecké kopačky a trestuhodně zahodil. Bhútánci se moc dopředu netlačili, spíše volili uspávací taktiku, pomalu si přihrávali na své polovině a při pokusu o kolmou přihrávku dopředu většinou míč ztratili. A tak Barma měla daleko častěji míč na svých kopačkách, ale převaha to byla spíše platonická. V 67. minutě si ale seběhl Po Khnya z pravé strany obrany až na hrot, kde obral o míč nedůrazného Ranjeeta a chytrým obloučkem přes Ringweho srovnal skóre. Rozhodčí Uttrum ale přehlédl evidentní faul Na Pije na bránícího Lapchonga, navíc ještě ukázal žlutou Lapchongovi za protesty. Tím začala série Uttrumových nepřesných i podivných výroků, čímž jen andamanský rozhodčí spustil vlnu nervozity zejména na bhútánské straně. V 70. minutě Uttrum zastavil rozvíjející se slibnou šanci Barmy vymyšlenýn ofsajdem, vzápětí totéž převedl i na druhé straně. Poslední čtvrthodinu vypjatého utkání Bhútán pouze bránil remízu, která by v tuto chvíli stačila, neboť Sikkim už ve Vikanticích prohrával o tři branky. Hráči se stáhli do hlubokého bloku a ani se nepokoušeli o brejky. Trenéři Barmy posílili ofenzívu, když místo vyčerpaného Po Khnyi poslali do hry útočníka Sham Shula. Obléhání bhútánské branky dlouho neneslo ovoce, až v 85. minutě překonal Ringweho aktivně hrající Lap Top. Jenže branku Uttrum neuznal pro bránění ve hře, které snad viděl jen on. Barma se nakonec kýžené branky dočkala. Po sérii rohových kopů při velkém zmatku se střela Wu Hnja Ja odrazila od Ma Do Kchana za záda bezmocného Ringweho. Ma Do Kchan ale podle všeho stál v ofsajdové pozici, na což bhútánští hráči vehementně upozorňovali. Nastala strkanice a delší přerušení hry, výsledkem byly tři žluté karty. Když se konečně začalo hrát, po dvou minutách rozhodčí odpískal ke všeobecnému překvapení konec zápasu, protože zapomněl nastavit minimálně pět minut za přerušení hry. Před rozzlobenými hráči i trenéry Bhútánu  musela pak rozhodčí ochránit až pořadatelská služba. Nutno ovšem říci, že Barma si postup zasloužila zejména za aktivní výkon ve druhém poločase. Bhútán doplatil na přílišnou pasivitu a spoléhání se na ubránění remízy. K jeho oporám dnes patřili zejména Lapchong v záložní řadě a v dobré formě hrající obránce Rao, který zejména v první půli hýřil aktivitou. V dresu Barmy se po slabším úvodu rozehrála k velmi dobrému výkonu dvojice středopolařů Ma Do Kchan a Wu Hnja Ja, která se navíc postarala i o postupový gól. Velmi dobrým tahem se ukázalo nasazení Lap Topa do druhé půle. Mladý útočník přinesl do hry oživení, hodně se nabízel, chybělo jen zakončení. Barma se tak po letech stagnace vrací opět mezi silnou čtyřku, Bhútán historickou šanci na postup trestuhodně promarnil, přitom vstoupil do turnaje velmi dobře. Následující vysoká prohra od Moravy zřejmě zanechala stopy na bhútánském sebevědomí a mohla být jedním z faktorů neúspěchu.

1. Morava 3 3 0 0 17:5 9
2. Barma 3 1 1 1 5:9 4
3. Bhútán 3 1 0 2 6:8 3
4. Sikkim 3 0 1 2 3:9 1