Fotbalová liga v Barmě - Falam se vrací na trůn

publikováno 08.05.2016 (aktualizováno 11.05.2016)

Před posledním kolem je jisté, že Falam Tigres se po roční odmlce opět vrací na post barmského fotbalového krále. Rozhodlo o tom 9. kolo, ve kterém zdolali Tygři úřadujícího mistra Laputtu 4:0, a protože jediný pronásledovatel Yenangyaung padl na hřišti Tararingapatamu, mohli slavit hráči i fanoušci nejlepšího barmského týmu posledních pěti let další mistrovský titul. Tentokrát to nebylo až tak snadné, mužstvu se nedařilo střelecky, ale důležité zápasy dokázalo vyhrávat nejtěsnějším rozdílem. Výborně si naopak vedla defenzíva v čele s andamanským reprezentačním brankářem Prdivadirou, který ve své první sezóně v barmské lize inkasoval pouze šestkrát a čtyřikrát vychytal čisté konto. Po odchodu Na Pije do Hatisaru se hráči dokázali srovnat s odchodem kanonýra a branky si rozdělili rovnoměrněji, nejvíce se paradoxně střelecky prosazovala obranná řada, kdy Hou Lu Mo Zin i Ha Shan skórovali třikrát a k nim se se stejnou porcí přidal i útočník Shan Mlok.
Po polovině soutěže se zdálo, že hlavním pronásledovatelem Falamu budou Námořníci z Akyabu, kteří ztráceli jediný bod. Jaro ale Akyabu nevychází. Po porážce na hřišti Falamu v 6. kole vybojoval Akyab jedinou remízu v domácím souboji s Tararingapatamem, další dvě porážky pak srazily ambice týmu až na dno, vrcholem pak byla prohra 0:3 se Shwebem na domácím hřišti. Přesto ještě Akyab může pomýšlet na 2. místo a jistotu účasti v Poháru FIFAC, pokud ovšem v posledním kole vyhraje na hřišti Yenangyaungu. Ten je příjemným překvapením jarních kol. V 6. kole sice pouze remizoval s poslední Laputtou, ale pak přišla nečekaná výhra ve Falamu a vysoké vítězství nad Shwebem a rázem ztráceli Myan Myins na Falam pouhé dva body. V 9. kole však marně bušili na vrata dvaačtyřicetiletého veterána U v brance Tararingapatamu, který vychytal čisté konto a zmařil naděje Yenangyaungu na titul.
Šanci na pohárovou účast má i nenápadné Shwebo, které dění na špici tabulky sleduje poněkud z povzdálí, ale poslední výhra na hřišti Akyabu vyšvihla Pyas už na 3. místo, které bude klub ze severu hájit v souboji s čerstvým mistrem Falamem.
Po mistrovské sezóně přišlo rozčarování  - Laputta si prošla mistrovskou kocovinou a je pouze stínem mužstva z loňské sezóny. Ani jeden hráč dosud nevstřelil více než jeden gól, útočná dvojice Olyfutum - Ho Won se nedokázala prosadit a s celkově pouhými šesti vstřelenými góly Laputta suverénně okupuje poslední místo. Zdá se, že mužstvo, které má ve svém středu devět třicátníků, bude potřebovat generační obměnu.

Falam - Yenangyaung  1:2 (0:1)

19. Gyampo 0:1, 68. Ha Shan 1:1, 77. Kochichundry 1:2.

Akyab - Tararingapatam  1:1 (1:0) /+1/

33. Lap Top 1:0, 62. Lan Doh 1:1

Shwebo - Laputta  3:0 (2:0)

17. Su Hyat 1:0, 45. Ahn Sehn 2:0, 80. Su Wan 3:0

Yenangyaung - Shwebo  4:2 (2:1)

1. Su Wan 0:1, 31. Gyampo 1:1, 37. Wa Pyak Do 2:1, 61. Gyampo 3:1, 70. Kilili 3:2, 90. Gyampo 4:2.

Laputta - Akyab  2:1 (0:0)

46. Min Chol  1:0, 80. Ahn Seok 1:1, 85. Olyfutum 2:1

Tararingapatam - Falam  1:1 (1:1)

10. Shan Mlok 0:1, 17. Su Mrong 1:1

Tararingapatam - Yenangyaung  1:0 (1:0)

31. Pele-mali 1:0

Falam - Laputta  4:0 (0:0)  /+2/

49. Ha Shan 1:0, 60. Hou Lu Mo Zin 2:0, 70. Onger 3:0, 86. Ha Shan 4:0

Akyab - Shwebo  0:3 (0:3)

12. Sham Shul 0:1, 16. Kilili 0:2, 24. Kilili 0:3

1. Falam Tigres 9 6 1 2 13:6 19
2. Yenangyaung Myan Myins 9 4 2 3 13:11 14
3. Shwebo Pyas 9 3 3 3 16:12 12
4. Akyab Sailors 9 3 3 3 13:14 12
5. FC Tararingapatam 9 2 5 2 11:12 11
6. Ywei Laputta 9 1 2 6 6:17 5

Střelci:

Letošní ročník je skoupý na góly, průměr činí pouhé 2,66 branky na zápas, ani jedno z mužstev nedokázalo v průměru pokořit dvougólovou hranici. Není tedy divu, že na vedení v tabulce střelců stačí pět vstřelených branek. Tohoto čísla dosáhli dva hráči, oba jsou krajánci. A protože další střelci ztrácejí dvě branky, je pravděpodobné, že se o králi střelců rozhodne mezi těmito dvěma: Díky hattricku v 8. kole se posunul na čelo skkimský útočník hájící barvy Yenangyaungu Gyampo, druhým je zcela nečekaně vanuatský mistr světa Kilili, hrající na postu stopera za Shwebo. Ten se v minulosti nijak zvlášť střelecky neprezentoval, letošní sezóna je pro něj výjímečná a Kilili pravděpodobně nebude chybět v nominaci Vanuatu na MS.

5 - Gyampo (YEN), Kilili (SHW)

3 - Hou Lu Mo Zin, Ha Shan, Shan Mlok (FAL), Su Wan, Sham Shul (SHW), Jo Thaut, Lap Top (AKY), Lan Doh (TAR).

Poslední kolo:

Yenangyaung - Akyab