Sikkimská liga na začátku jarní části

publikováno 18.03.2016

Letošní ročník je velmi vyrovnaný, po polovině soutěže se na čele usadily tři týmy se stejným počtem devíti bodů. Obhájce titulu FC Gangtok nezačal nejlépe, ale po vítězství v 5. kole na hřišti prvního Dikchu se probojoval na čelo tabulky právě před svého soupeře. V loňské sezóně trápící se Icemans začali rovněž špatně a po prvních dvou kolech po porážkách 0:5 s Himalayou a 1:5 s Dikchu to vypadalo, že špatná sezóna se bude opakovat, Icemans ale ve 3. kole v derby zdolali FC Gangtok, což je nastartovalo. V následujícím kole totiž dokázali vyhrát 4:1 v Geyzingu a podzim zakončili jednoznačným vítězstvím nad Sherpou, což znamenalo posun na 3. místo tabulky. Do formy se konečně dostal Šára, který se dokonce v 5. kole stal mužem kola. Sherpové po porážce opustili 2. místo a přezimovali na 4. místě, předposlední Geyzing ztrácel na čelo pouhé tři body. Loňský černý kůň soutěže Himalaya po dobrém vstupu do soutěže brzy začala ztrácet dech a třikrát po sobě vysoko prohrála. Což pro tým, který se mohl loni pyšnit nejlepší obranou, nebyla nejlepší vizitka. Nicméně nic nebylo ztraceno, rozdíl pěti bodů po polovině soutěže nebyl nepřekonatelný.
Jarní část ligy začala 16. března 2016 na hřišti Sherpy, kde hostovali Icemans. Po poločase to vypadalo, že Icemans opět jasně utkání ovládnou. Po půlhodině totiž vedli 3:0 a dominovali. Jenže domácí v závěru poločasu využili bohorovnosti soupeře a Danand gólem do šatny vykřesal naději. Po změně stran Sherpové začali velkým náporem, který korunoval v 52. minutě Shresti přesnou hlavičkou za Lamachheho záda a v 64. minutě dokonce Payokle po centru velmi dobře hrajícího Zemka vyrovnal. O minutu později nahrálo domácím vyloučení Prikhaleho po druhé žluté kartě, ale na výsledku už se nic nezměnilo, i proto, že Icemans se nezakopali před vlastní branku, naopak hráli aktivně až do konce. Remíza je nakonec spravedlivá.
Další dva zápasy pokračovaly o den později. V souboji mužstev ze dna tabulky viděli diváci v Geyzingu zajímavé utkání. Domácí sice už po šesti minutách prohrávali, když se za záda Devy trefil Chcang, ale Himalaya dlouho vedení neudržela. Nejprve Rumbat povedeným volejem vyrovnal a ve 32. minutě se nusel brankář Bhattri červenat, když pustil slabou střelu Gyorka. Po změně stran měla více ze hry Himalaya a nejlepší střelec soutěže Taipchung po hodině hry svým pátým gólem vyrovnal. Pak oba týmy ubraly na tempu a hrálo se většinou mezi oběma šestnáctkami. V závěru ale domácí ukázali větší vůli po vítězství, když si vytvořili tlak a střídající Ringla zajistil Geyzingu velmi důležité vítězství. Naopak Himalaya počtvrté za sebou nebodovala a její situace začíná být kritická.
Největší pozornost ale byla upřena na souboj vedoucích mužstev v Gangtoku, kde domácí FC před zaplněnými tribunami hostil Dikchu. Domácí příznivci si ale žádnou radost neužili, jejich tým podal nejslabší výkon ve stávajícím ročníku. Po dvaceti minutách aktivní hosté poprvé udeřili, když svou první branku v sezóně vstřelil Suresh Mandardanjan. Hráči FC od té doby tahali za kratší konec, v záloze nestíhali a často nechávali svého brankáře na holičkách. Mukerdjee dlouho svůj tým držel, když zabránil minimálně třem tutovkám, ale v závěru poločasu nestačil na dělovku Sumatry i na dorážku S. Mandardanjana těsně před koncem poločasu. Ve druhé půli pokračovali domácí v bezkrevném výkonu, sporadické pokusy spolehlivě odvracela obrana hostí a s jedinou přímou střelou na branku neměl Yatso problémy. Dikchu hrálo uvolněně a nadále hrozilo, Mukerdjee sice dokazoval reprezentační formu, ale po hodině hry neměl nárok na střelu Eldena Shariho, kterého domácí obrana nechala úplně volného. Debakl domácích završil šest minut před koncem svým třetím gólem a prvním hattrikem v kariéře nejlepší hráč na hřišti Mandardanjan. Mukerdjee, který za celý pozim inkasoval pouze šestkrát, tak musel pětkrát lovit míč ze sítě, a to ještě mnoho gólům zabránil. Dikchu vítězství nejen posunulo do čela tabulky, ale také hráčům patřičně zvedlo sebevědomí před odletem ke čtvrtfinále Poháru FIFAC do San Marina.

6. kolo:

Sherpa Club Gangtok - Gangtok Icemans  3:3 (1:3)

Branky: 6. Lhotspa 0:1, 25. Chettri 0:2, 29. Šára 0:3, 41. Danand 1:3, 52. Shresti (Answari) 2:3, 64. Payokle (Zemek) 3:3. Rozhodčí Lingyam /0/, ŽK Lamyen, Prikhale, Phuncchog, Lmachhe, Majubhar, ČK Prikhale (všichni ICE), 996 diváků.

Geyzing Glaciers - Himalaya Gangtok  3:2 (2:1)

Branky: 6. Chcang (Lapaling) 0:1, 20. Rumbat 1:1, 32. Gyorko 2:1, 63. Taipchung 2:2, 83. Ringla 3:2. Rozhodčí Rajangiri /0/, ŽK Lattey a Polen (HIM), 842 diváků.

FC Gangtok - Dikchu Athletics  0:5 (0:3)

Branky: 19. S. Mandardanjan 0:1, 38. Sumatra 0:2, 44. S. Mandardanjan (Tripuri) 0:3, 60. E. Shari (Lattey) 0:4, 84. S. Mandardanjan 0:5. Rozhodčí Rasang /1/, ŽK Ratnakulay (FCG)

4 - Lattey (DIK), Danand (SHE)

3 - Lompak (FCG), Phuncchog, Šára (ICE), Lhendup, S. Mandardanjan (DIK), Surman, Shutra (GEY).

2. liga

Druhá liga má za sebou polovinu soutěže a zcela suverénně si počíná jeden z adeptů na barážový boj o postup Namchi. To ještě neztratilo ani bod a před svými pronásledovateli má náskok šesti bodů. Nedaří se loňskému vítězi Singtamu, který se zatím marně pokouší nakouknout mezi elitu a zřejmě se mu to nepodaří ani letos. Po polovině ztrácejí Wilds už devět bodů a šance jsou minimální. Kolísavé výkony předvádí Mangan, který zpočátku vypadal jako vážný konkurent Namchi, ale v posledním kole v severském derby nečekaně podlehl Lachenu a po druhé porážce ztrácí už příliš.

POHÁR

Jarní sezóna odstartovala 2. kolem Sikkimského poháru. Už v prvním kole se nečekaně se soutěží rozloučili Icemans, kteří překvapivě nestačili na Pemayangtse. To dokázalo ve druhém kole potrápit i Himalayu, když v odvetě po poločasu vedlo postupovým skóre 2:0, Himalaya nakonec blamáž dvěma góly odvrátila a postupuje do semifinále. Naopak bez problémů jde dál Dikchu, které už v prvním zápase smetlo Singtam na jeho hřišti a i v odvetě se sestavou plnou náhradníků slavilo vítězství. Jediným prvoligovým duelem bylo derby mezi FC a Sherpou, v dvouzápase dominovali hráči FC a oba zápasy vyhráli stejným skóre 3:1. Největší překvapení tak všem připravil druholigový Lachen. Ten v prvním zápase prohrál v Geyzingu 1:4 a zdálo se, že odveta bude formalitou. Ale vysokohorské prostředí, mlha a chlad hráčům Geyzingu nevoněly a už po první půli bylo skóre srovnané. Ve druhé půli Lachen přidal rozhodující gól a nečekaně se probojoval mezi elitní čtveřici.

Himalaya - Pemayangtse 1:0 (1:0) /+1/, Pemayangtse - Himalaya 2:2 (2:0), postupuje Himalaya.

Singtam - Dikchu 0:5 (0:3) /-1/, Dikchu - Singtam 3:2 (2:0) /+2/, postupuje Dikchu.

Sherpa - FC Gangtok 1:3 (1:2, FC Gangtok - Sherpa 3:1 (2:1), postupuje FC Gangtok.

Geyzing - Lachen 4:1 (2:0) /+1/, Lachen - Geyzing  5:1 (4:1), postupuje Lachen.