Úvod » Mistrovství světa 2015 - Haiti

MS - 10. den

publikováno 16.12.2015

Také ve skupimě B se již definitivně rozhodlo o konečném pořadí, takže jsou známy všechny čtvrtfinálové dvojice. V prvním utkání Seychely snadno zdolaly Andorru, která už se zřejmě šetřila na zápasy o 9. až 12. místo a zdaleka nehrála v plném nasazení. Maadagaskar ve druhém utkání měl ještě šanci poprat se o postup, ale favorizovaný Zanzibar brzy přesvědčil, že si postup nenechá ujít a bezpečně zvítězil. Na Madagaskar tak po slibném úvodu mistrovství zbude jen boj o 9. až 12. místo. Haiti v posledním zápase mohlo hrát už klidně, i vysoká porážka o 41 bodů ještě stačila na postup. Po vyrovnaném poločase domácí tým ve druhém odpadl a hladce podlehl týmu Tahiti, který si zajistil vítězství ve skupině s jedinou porážkou. Haiťané sice postupují, ale svým výkonem zklamali vyprodané hlediště a ve čtvrtfinále to nebudou mít lehké.

Seychely - Andorra 89:55 (19:12, 34:32, 53:45)  /+1/5-4/

Po ospalém úvodu, kdy Andorra vedla po pěti minutách 11:6, se Seychelané vzpamatovalli a ještě do konce čtvrtiny otočili průběh zápasu. I ve druhé čtvrtině byli lepším týmem, vedli 27:18, ale pak přestali trefovat koš a Andorra do poločasu stáhla rozdíl na pouhé dva body. Druhá půle začala dost rozpačitě. Na obou stranách bylo hodně ztrát, hráčil se často dopouštěli technických chyb a skore se opět na chvíli otočilo ve prospěch Andorry. Až v závěru čtvrtiny debutant v týmu Hagi zužitkoval několik přihrávek do brejku a skore se otočilo očekávaným směrem. Poslední část už Andorra zřejmě vypustila. Hrála druhá pětka, která často nestíhala, Seychelám se rozstřílel Kreyczir,  přidal se i Namashi a Varmazi, takže konečné skore vyznělo jasně pro favorita. Utkání mělo jen průměrnou úroveň, na ni vynikli snad jen chvílemi Kreyczir a Varmazi ne jedné straně a Oscar Ruíz na straně druhé.

Body: Kreyczir 19, Varmazi15, Hagi a Namashi 11 - Oscar Ruíz 15, Lllallas 13, Paco Martin 10. Nejlepší hráči: Kreyczir 5,5 - Oscar Ruíz 3,5. Celkem 22,5 (13:9,5), 3115 diváků.

Madagaskar - Zanzibar 77:103 (17:22, 37:50, 63:77)  /-1/5-6/

Favorizovaný Zanzibar se dostal rychle do vedení a to udržoval prakticky po celý zápas. Povní čtvrtina byla ještě celkem vyrovnaná, Zanzibar ji vyhrál rozdílem pěti bodů. Ve druhé se již projevila větší herní vyspělost Zanzibaru výrazněji, rozdíl narostl až na 16 bodů. V závěru poločasu, kdy odpočíval Hammani, se podařilo Madagaskaru poněkud snížit, ale do kabin se šlo za stavu 50:37 pro favorita. Ve druhém poločase přišel rychlý nástup Madagaskaru, který rychle stáhl ztrátu a dotáhl se na jediný bod. Až důrazná promluva zanzibarského trenéra v oddechovém čase mužstvo vzkřísila, hráči zpřesnili obranu a začali proměňovat šance v body. Po třech čtvrtinách vedl Zanzibar o 14 bodů a tím bylo prakticky rozhodnuto. V závěru už Zanzibar exceloval a své vedení dále navyšoval. A diváci se dočkali i stovky, když stý bod dal v poslední minutě výborně hrající Wagouma. Zanzibar tak poslal svého soupeře do bojů o 9. až 12. místo a zajistil si čtvrtfinále.

Body: Rabelamanandrabe 14, Tamataorinanave 13, Ronwuanatsana 12 - Wagouma 23, Hammani 18, Mwariwari 11. Nejlepší hráči: Rabelamanandrabe 3,5 - Wagouma 5. Celkem 26,5 (13:13,5), 3880 diváků.

Haiti - Tahiti 71:90 (21:20, 42:44, 55:63)  /5-5/

V posledním zápase už Haiťané věděli, že si mohou dovolit i porážku o 41 bodů a stále postupují. Proto začali zápas v poklidu, bez zbytečné nervozity. Brzy vedli 12:7, pak sice vedení ztratili, ale po deseti minutách stále vedli o bod. Do druhé čtvrtiny přišel Treveille, kterému se nejvíce dařilo zakončovat i z těžších pozic. Ne druhé straně se však projevila přece jen vyšší aktivita Tahiťanů a jejich důraznější osobní obrana, takže skore zůstávalo vyrovnané. V poločase vedli Tahiťané o dva body. Ve druhé půli přišel nástup Tahiti, který domácí nedokázali zachytit, první čtyři minuty prohráli 0:15, teprve pak debutant Leduc dokázal trojkou snížit. Vedení Tahiti však narůstalo a diváci ve vyprodané hale začali projevovat svou nespokojenost. Když v poslední čtvrtině zvýšili Tahiťané až na rozdíl 21 bodů, bylo v hlediště až neúměrně dusno. Diváci bouřili a na hřiště začaly padat kelímky od nápojů. Trenér domácích vymyslel geniální tah - vzal si dva tajmy za sebou. Ve dvou minutách se hlediště uklidnilo a zápas se v poklidu dohrál. Porážka odsunula Haiti na čtvrté místo, které ještě zaručuje postup, ale s výkony domácího týmu nemůže být spokojenost. Pouhé dvě výhry z pěti zápasů jsou málo a diváci to hráčům dali jasně najevo. Tahiťané si pojistili první místo ve skupině s jedinou porážkou.

Body: Vagan a Treveille 13, Guyot 12 - Teatuhime 24, Aratohaahana 15, J. Gauguin 12. Nejlepší hráči: Vagan 3,5 - Teatuhime 5,5. Celkem 27,5 (13,5:14), 6500 diváků - poprvé vyprodáno.

1. Tahiti 5  4  1 +80 9
2. Zanzibar 5  3  2 +26 8
3. Seychely 5  3  2 +15 8
4. Haiti 5  2  3 -2 7
5. Madagaskar 5  2  3 -25 7
6. Andorra 5  1  4 -94 6

Po středečním dni volna pokračuje šampionát ve čtvrtek v Les Cayes zápasy o 9. až 12. místo. Střetne se Nauru s Andorrou a Madagaskar se San Marinem. Všechny čtvtfinálové zápasy se budou v Port-au Prince hrát v pátek. Nejprve Nepál vyzve Haiti, pak Fidži Seychely, navečer Tahiti - Guadeloupe a Zanzibar - Lesotho. Ihned po čtvrtfinále se poražené týmy přesunou letecky do Les Cayes, kde už v sobotu rozehrají zápasy o 5. až 8. místo. Semifinále připadne na neděli a finále na úterý 22. prosince.