Úvod » Mistrovství světa 2015 - Haiti

MS - 8. den

publikováno 15.12.2015

Čtvrté kolo ve skupině B stále nedalo odpověď na to, kdo bude postupovat do čtvrtfinále. Zatím je jistým postupujícím pouze Tahiti. Je na čele tabulky se 7 body. Za ním je čtveřice týmů se 6 body, poslední Andorra s 5 body má již osud zpečetěn. Haiťané v úvodním zápase nedělního programu po zlepšeném výkonu porazili Andorru a postup mají na dosah. Roli favorita splnilo i Tahiti výhrou nad Madagaskarem. Ten sice v závěru mocně dotahoval, ale výhru si favorit nenechal ujít. V závěrečném zápase dne porazil Zanzibar Seychely v pěkném zápase a k postupu mu chybí jen vítězství nad Madagaskarem.

Haiti - Andorra 103:76 (31:18, 56:29, 85:48)  /+1/6-5/

Haiťané tentokrát nic nenechali náhodě a od prvních sekund se pustili do soupeře naplno. Po dvou minutách vedli 6:0 a všichni věřili, že "komplex první minuty" je zažehnán. Zejména Guyot a znovuzrozený Haputo řádili pod košem Andorry a postarali se o vedení o 13 bodů už po první čtvvrtině. Druhá část zápasu probíhala v podobném duchu, Andořané nestíhali bránit rychlé kombinace domácích hráčů a skore narůstalo. Pohoda v týmu domácích byla vidět i ve třetí čtvrtině. Nezastavielný Haputo přidal dalších 13 bodů a s 28 body vytvořil rekord skupiny B v počtu bodů na zápas. Ve čtvrté čtvrtině už Haputo i někteří další hráči odpočívali a Andoře se podařilo aspoň částečně skore zkorigovat. Výrazná výhra o 27 bodů tak dává Haiťanům velkou naději na postup do čtvrtfinále. Andorra už ví, že se bude po skončení skupiny stěhovat do Les Cayes k zápasům o 9. - 12. místo.

Body: Haputo 28, Marvain 15, Guyot, Marchand a Brice 12 - Esquartin 16, Basquet 14, Guarras 12. Nejlepší hráči: Haputo 8 - Basquet 3,5. Celkem 28,5 (15:13,5), 6318 diváků.

Tahiti - Madagaskar 89:79 (26:16, 47:28, 73:50)  /+1/6-5/

Tahiťané už mají postup do čtvrtfinále jistý. Rozhodli o tom v zápase s Madagaskarem, ve kterém splnili roli favorita. Už od začátku bylo jasné, že favorit se nenechá zaskočit. Po třech minutách bylo na ukazateli skore 15:1 a vše vypadalo zcela jasně. Tahiťany držel zejména Ataroaahana, který zaznamenal jen v první čtvrtině 11 bodů. Také Holubec zaznamenal důležité body, které zaručovaly po deseti minutách desetibodové vedení Tahiti a v poločase 19bodové. Madagaskarci se tentokrát nestačili prosazovat přes pohyblivou zónu soupeře a navíc se jim nedařila ani střelba a útočné doskoky, za poločas zaznamenali pouhý jeden. Ve druhém poločase se hra poněkud vyrovnala i díky tomu, že trenéři Tahiti častěji rotovali se sestavou, zahráli si všichni hráči. Rozdíl ve skore se i přesto mírně navýšil. Až v závěrečné čtvrtině Madagaskar začal důrazně presovat a když se vyfauloval Holubec, rozdíl se povážlivě začal snižovat. Minutu před koncem se podařilo Madagaskaru snížit na rozdíl pouhých čtyř bodů. Taktické fauly však přinesly proměněné šestky Teatuhimeho, na druhé straně Ronwuanatsana proměnil ze čtyř pouze jednu. V poslední sekundě stanovil konečný desetibodový rozdíl Teatuhime trojkou téměř z poloviny hřiště a Tahiťané se mohou radovat.

Body: Ataroaahana 22, Holubec19, Teatuhime 13 - Rabinanandrabe 16, Rakotondrabe 12, Rayamantsinanave 10. Nejlepší hráči: Holubec 4,5 - Rabinanandrabe 4,5. Celkem 26,5 (14:12,5), 4089 diváků.

Zanzibar - Seychely 92:79 (18:7, 42:32, 69:55) /5-5/

Důležitý zápas dvou kandidátů na postup vyzněl lépe pro vicemistra světa ze Zanzibaru. Po poněkud nervozním začátku, kdy diváci na první body čekali až do třetí minuty, se začal Zanzibar prosazovat pod oběma koši. V útoku se dařilo zakončovat Mahdarimu a Wagoumovi, kteří si připsali i několik obranných doskoků a bloků. Seychelané se přes obranu soupeře prosazovali jen těžce, za první čtvrtinu dosáhli pouhých sedmi bodů. V závěru prvního poločasu se však přece jen začali prosazovat i střelecky. Kreyczir a Muháfí dokázali snížit až na 36:32, závěr poločasu však opět patřil Zanzibaru a dvěma trojkám Babacara. Ve druhém poločase Zanzibar zvýšil své vedení až na 20bodový rozdíl (60:40), pak Kreyczir s Muháfím opět rozdíl snížili. V závěru si Zanzibar hlídal vedení a podařilo se mu za druhý poločas dosáhnout 50 bodů. Zápas měl vcelku dobrou úroveň, diváci, kteří vydrželi až do konce, mohli být spokojeni.

Body: Hammani 18, Mpanzawanza 17, Wagouma 16 - Muháfí 23, Kreyczir 20, Allani 10. Nejlepší hráči: Hammani 5 - Muháfí 6. Celkem 28 (14:14), 3122 diváků.