Úvod » Mistrovství světa 2015 - Haiti

MS - 6. den

publikováno 14.12.2015

Třetí kolo ve skupině B přineslo nečekané výsledky. Dosud neporažený tým Seychel utrpěl první porážku od Tahiti, a to ne ledajakou. Tahiťané uštědřili soupeři pořádný nářez a vyhráli o 37 bodů. Velkým překvapením byla dvě vítězství outsiderů Madagaskaru a Andorry. Andorra v dramatickém zápase zdolala Zanzibar a ještě vetší senzací byla porážka domácího Haiti s Madagaskarem v hodně bláznivém zápase. Po třech kolech je situace ve skupině B hodně zamotaná. Tři týmy mají po dvou vítězstvích a tři mají po jednom vítězství. Boj o postup do čtvrtfinále tak bude napínavý až do konce.

Andorra - Zanzibar 90:82 (21:27, 44:45, 64:64)  /-1/4-5/

Andorra se dostala v úvodu do vedení 1:0, když Llallas proměnil jednu ze dvou šestek. Zanzibar se dlouho nemohl dostat do tempa, koš jakoby byl pro hráče zakletý. Po 7 minutách vedla Andorra 20:12. Ještě do konce čtvrtiny však Mpanzawanza našel střeleckou mušku a postaral se velkou měrou o obrat v zápase. Ve druhé čtvrtině ale Juande Rodrigo a Pepe Guano rozebrali zónovou obranu soupeře a Andorra opěr vedla. Mužstva se pak střídala v těsném vedení až do poločasu. Podobně tomu bylo i ve třetí čtvrtině. Mírný náskok sice drželi Zanzibarci, ale na konci čtvrtiny byl stav vyrovnán. V dramatickém závěru se chleba začal lámat kolem 35. minuty. Na hřišti už nebyl Mpanzawanza, který měl čtyři fauly, čehož využili Andořané. Rodrigo s Basquetem z rychlých protiútoků získali desetibodové vedení pro Andorru. Ani návrat Mpanzawanzy už nepomohl, Andorra dovedla zajímavý a kvalitní zápas do vítězného konce.

Body: J. Rodrigo 19, Pepe Guano 18, Vivaldo 13 - Mpanzawanza 19, Benhalem 12, Mahdari a Hammani 11. Nejlepší hráči: J. Rodrigo 4,5 - Mpanzawanza 4,5. Celkem 28 (14,5:13,5), 2783 diváků.

Seychely - Tahiti 65:102 (12:16, 16:45, 41:74)  /5-5/

Zápas začal z obou stran dost opatrně. V úvodu se dařilo lépe Seychelanům, kteří vedli po pěti minutách 10:4. Ale pak jakoby se hráči zasekli, během příštích 11 minut dal jediný koš Yussuffi a po 16 minutách už vedli Tahiťané 32:12.Závěr poločasu vyzněl jednoznačně pro zástupce Oceánie, který vyhrál druhou čtvrtinu 29:4. Do druhé půle nastoupili Seychelané přece jen v lepší pohodě. Chytil se Bin Zassral, ale zůstal dlouho osamocen a Tahiťané své vedení i nadále navyšovali. Po třech čtvrtinách byl rozdíl už 33bodový a bylo rozhodnuto. Poslední část zápasu se odehrála ve volnějším tempu, příliš se nebránilo, a tak se dostali ke slovu i hráči z lavičky. Seychely podaly svůj nejslabší výkon  na šampionátu a zřejmě i za několik posledních let. Tahiťané se na vysokou výhru ani příliš nenadřeli. Ve druhé půli se zaskvěl J. Gauguin 23 body, dobře hrál i Teatuhime a Holubec.

Body: Bin Zassral 11, Muháfí 10, Kreyczir, Allani, Alziani, Namashi, Varmazi a Abdoulasmani po 7 - J. Gauguin 27, Teatuhime 17, Holubec 14. Nejlepší hráči: Bin Zassral 3,5 - J. Gauguin 5. Celkem 22,5 (8:14,5), 3210 diváků.

Madagaskar - Haiti 93:83 (17:14, 40:20, 87:59)  /-1/4-5/

Hodně bláznivý zápas viděli diváci, kterých se sešlo méně, než se čekalo, ve večerním utkání. Oboustranně nepřesný basketbal v prvních minutách znamenal jen pomalé přibývání skore. Připomenu, že po první minutě vedl Madagaskar 1:0, podobně, jako Andorra se Zanzibarem. Pak se dostali ke slovu i domácí, kteří po čtyřech minutách vedli 6:1. Ale pak dvakrát minul Vagan z dobré pozice, koš Guyota rozhodčí neuznali pro útočný faul, a nejednou Madagaskar vedl. Haiťané znervózněli a nebyli schopni trefit koš ani z dobrých pozic. Ve druhé čtvrtině to bylo ze strany Haiti ještě horší. Dlouhých šest minut nikdo neskoroval a Madagaskar vedení pozvolna zvyšoval. V poločase to bylo o 20 bodů a to jen díky tomu, že ani Madagaskarci neoplývali zrovna přesnou muškou. Ale přišel druhý poločas a to, co viděli diváci zejména ve třetí čtvrtině, mnohým bralo dech. Byla to doslova trojková smršť z obou stran. Lépe si v ní vedli překvapivě Madsagaskarci, kteří v této části zaznamenali neuvěřitelných dvanách trojek a čtvrtinu vyhráli poměrem 47:39! V poslední části Madagaskarci už hráli s hráči z lavičky a za tuto část dali pouhých šest bodů. Haiťané vehementně dotahovali, ale do konce už zbývalo příliš málo času a Madagaskar nečekané vítězství udržel. Na obou stranách bylo pět hráčů, kteří zaznamenali dvouciferný počet bodů, Madagaskarci však měli přece jen lepší procento střelby. Zůstávají tak ve hře o čtvrtfinále, zatímco Haiti bude muset ještě bojovat.

Vrátím se ke skore po první minutě. Stává se mi totiž poměrně často, že mužstvo, které vyhraje první minutu zápasu, vyhraje i celý zápas. Andorra vedla nad Zanzibarem po první minutě 1:0, stejně, jako Madagaskar nad Haiti. A v obou případech toto pravidlo vyšlo.

Body: Rabelamanandrabe 21, Ronwuanatsana 18, Umbatsirananaoa a Tomuabasi 13 - Treveille 16, Certain 15, Marvain a Marchand 12. Nejlepší hráči: Ronwuanatsana 3,5 - Treveille 4. Celkem 26,5 (14,5:12), 5236 diváků.