Úvod » Mistrovství světa 2015 - Haiti

MS - 3. den

publikováno 11.12.2015

2. kolo ve skupině A přineslo opět divácky atraktivní basketbal s vysokým skóre - čtyři mužstva nastřílela více než 100 bodů. V dopoledním utkání San Marino nedokázalo zopakovat dobrý výkon z úvodního utkání a Fidži podlehlo o 37 bodů. Další dva zápasy byly mnohem vyrovnanější. Nejprve Nepál přehrál úřadujícího mistra Guadeloupe zejména díky excelentní střelecké desetiminutovce po změně stran - ve třetí čtvrtině Nepálci nasázeli soupeři nevídaných 41 bodů, a i když vysoký náskok Guadeloupe ze všech sil dotahoval, připsal si karibský tým nakonec první prohru. Ve večerním zápase Nauřané opět těsně prohráli, tentokrát po vyrovnaném průběhu s Lesothem.

Fidži - San Marino  99:62 (22:11, 51:28, 70:39) /+1/5-4/

San Marino sice po proměněné šestce Garoneho až do 3. minuty vedlo 1:0, ale pak sérií chyb a neproměněných akcí o ně přišlo. Fidži hrálo mnohem lépe pod koši, a když hráči z Oceánie zlepšili střelbu z perimetru, odcházeli do kabin se slušným náskokem. Druhá čtvrtina zpočátku přinesla nezáživnou podívanou, ale pak se v dresu Fidži rozstřílel Maquatawasu, ke kterému se přidal Kakalavosa spolu s Tikokoti a náskok favorita dále narůstal. Sanmarinci nestačili v obraně a střelba byla žalostná. Teprve v závěru, kdy už Fidžané tolik nebránili, poněkud svůj střelecký účet hráči z Evropy vylepšili, ale svý výkonem svoje fanoušky příliš nepotěšili.

Body: Maquatawasu 23, Kakalavosa 20, Tikokoti 16 - Scraponi a Trocatini po 13, Fuscavoni 10. Nejlepší hráči: Maquatawasu 4,83 - Trocatini 4. Celkem 26 (14:12). 2881 diváků.

Nepál - Guadeloupe  114:103 (32:35, 52:56, 93:72) /6-6/

Odpoledne se hrál o mnoho zajímavější zápas. Také divácká kulisa byla mnohem bouřlivější, neboť do Port-au-Prince dorazila další loď s fanoušky z Guadeloupu, takže více než dvě tisícovky příznivců Guadeloupu svému týmu připravily téměř domácí prostředí. V oboustranně hodně útočném utkání byli Guadeloupci o něco lepší v první polovině, kdy lépe doskakovali, ale také často chybovali v obraně. Zejména v závěru druhé čtvrtiny, kdy téměř přišli o desetibodové vedení. Třetí čtvrtina ale přinesla hotový střelecký uragán z nepálské strany. Během pěti minut získali Nepálci zejména díky přesné střelbě Gamukha a pivota Birandavathiho až patnáctibodový náskok, který do konce čtvrtiny navýšili až na 21 bodů. Guadeloupané vůbec nestíhali bránit rychlé útoky Nepálu a sami se střelecky trápili. V závěrečné čtvrtině Nepál polevil v tempu a chtěl utkání jen dohrát, jenže karibský tým se vzepjal k velkému náporu a v 35. minutě už na ukazateli skóre svítilo pouze 96:90 pro Nepál. V závěru však Guadeloupu došly síly, a když se vyfauloval nejlepší hráč a střelec utkání Chanoble, Nepál už utkání v poklidu dovedl do vítězného konce.

Body: Gamukh 18, Lantha 15, Shresthi 14 - Chanoble 29, Chancois 19, Degen 16. Nejlepší hráči: Nepali 3,5 - Chanoble 8. Celkem 29 (14:15). 6336 diváků.

Lesotho - Nauru  113:110 (38:23, 60:57, 88:79) /6-6/

Večerní utkání přineslo opět bodovou úrodu. V hodně divoké první čtvrtině si Lesoťané vybudovali díky neomylné střelbě patnáctibodový náskok, ale Nauřané se ve druhé čtvrtině zlepšili jak v obraně, tak v útočném doskakování a náskok soupeře skoro vymazali. Konečně se začali střelecky prosazovat i pivoti - Obqo s Hobartem zaznamenali po sedmi bodech, ale hlavní střeleckou zásluhu na zkorigování nepříznivého stavu mělo duo Oabyxasfeb a Deniwami. Druhý poločas byl velmi vyrovnaný, Lesotho neustále udržovalo těsný náskok a kromě 28. minuty, kdy Maion trojkou srovnal na 76:76, nepustilo soupeře ani jednou do vedení. Nauřanům se už tolik nedařilo pod útočným košem, ale vedle Deniwamiho se rozstřílel i Ematenang, a tak mužstvo trenéra Gmzm stále mělo soupeře na dostřel. Lesoťané ale stále drželi vysoké střelecké procento, a tak i když ubylo rychlých protiútoků, kombinační akce většinou končily úspěšně. Nauřané měli dobrý závěr, kdy stáhli sedmibodovou ztrátu na tři body, ale vymazat se ji už nepodařilo - střelecký pokus Daoteanawu z poloviny hřiště v poslední vteřině minul desku. Nauřané i podruhé těsně prohráli a v dalším zápase by už porážka mohla znamenat velké komplikace v boji o postup do čtvrtfunále.

Body: Mokhele 19, Marabe 17, Lebetsa 16 - Deniwami 29, Ematenang a Oabywasfeb po 14. Nejlepší hráči: Mokhele 4,5 - Deniwami 7,5. Celkem 29,5 (14,5:15). 4714 diváků.