Úvod » Mistrovství světa 2015 - Haiti

MS - 1. den

publikováno 06.12.2015

Na svatého Mikuláše byl v haitském Port-au-Prince zahájeno 27. MS v basketbalu. Už dopoledne se utkaly výběry San Marina a Lesotha. Sanmarinci dokázali držet se soupeřem krok tři čtvrtiny, kdy dokázali smazat jedenáctibodové manko a zásluhou podkošových hráčů Schiazziho a Fuscavoniho na konci třetí čtvrtiny vedli. Pak jim ale došly síly a závěrečnou část ovládlo Lesotho. O obrat se zasloužil zejména náhradník Kouletleli, který přesnou střelbou ničil soupeře. Během osmi minut Lesotho odskočilo na 19 bodů, v závěru sice Schiazzi snížil na 14 bodový rozdíl, ale více soupeř už nedovolil. Přesto San Marino podalo sympatický výkon.

V 16. hodin proběhlo slavnostní zahájení, které se neslo ve znamení kreolských písní a tanců, nechyběly ani ukázky z Vodou rituálů. Pořadatelé také působivou choreografií připomněli 5. prosinec, den objevení ostrova Hispaniola Kryštofem Kolumbem. Škoda jen, že hala byla zaplněna pouze ze dvou třetin, vysoké vstupné zřejmě vykonalo své.

V 17. hodin na palubovku nastoupila druhá dvojice, souboj mistra AHM Nepálu a mistra Oceánie Nauru sliboval vyrovnaný boj. To se potvrdilo v úvodní čtvrtině, kdy se hrál oboustranně pěkný basket, ve druhé čtvrtině ale Nepál zejména zásluhou dvojice Lantha - Gamukh odskočil na deset bodů a do kabin se odcházelo za stavu 58:50. Ve druhé polovině utkání oba týmy podstatně zlepšily obranu a body už tak nepřibývaly. Nepál udržoval náskok, ale pak se rozestřílel mladý nauruský rozehrávač Ematenang a dvěma trojkami krátce po sobě snížil ztrátu na konci třetí čtvrtiny na tři body. Nepálci ale v závěrečné části opět odskočili a tři minuty před koncem vedli opět o 13 bodů. Nauru ale předvedlo výborný závěr, vycházely jim střely z dálky, výborná Ematenang dokonce v poslední minutě snížil na tři body, ale koncovku Nepál pohlídal a připsal si důležité první vítězství.

Na večerní zápas Guadeloupu s Fidži se hala konečně zaplnila, do hlediště našlo cestu více než 6000 diváků, z nichž více než tisícovka přijela z Guadeloupu a vytvořila bouřlivé prostředí. Hráči Fidži se ale nezalekli a v první polovině předvedli výtečnou střelbu, kterou soupeře ničili a do kabin odcházeli s 15 bodovým náskokem. Třetí čtvrtina ale přinesla zvrat, Guadeloupe přitvrdil v obraně, zrychlil kombinaci a přechod do útoku a na konci třetí čtvrtiny hráči z Karibiku ztráceli už jen tři body. Fidži ještě do hry v úvodu závěrečné části vrátil Maquatawasu, který dvěma úspěšnými pokusy v krátké době opět svůj tým posunul do šestibodového vedení, ale Guadeloupe hrál díky častým střídáním stále ve vysokém tempu a unaveného soupeře v závěru přehrál. Pět minut před koncem šli karibští hráči po střele Touty poprvé do vedení, které udrželi až do konce. Fidži ale zaslouží pochvalu, mezinárodně nezkušený tým proti jednomu z velkých favoritů předvedl kvalitní výkon a naznačil, že bude bojovat minimálně o čtvrtfinále.

San Marino - Lesotho  91:105 (25:27, 41:49, 74:72) /-1/5-6

Body: Schiazzi 20, poli 14, L. Fanfaroni 12 - Kouletleli 19, Mokhele 16, Thetsane 14. Nejlepší hráči: Schiazzi 4,5 - Kouletleli 4,5. Celkem 28,5 (14:14,5). 2799 diváků.

Nauru - Nepál  93:96 (26:24, 50:58, 68:71) /6-6/

Body: Ematenang 28, Maion 21, Daoteanawu 12 - Gamukh 19, Lantha 17, Bishral a Birandavathi po 12. Nejlepší hráči: Ematenang 6 - Gamukh 5,5. Celkem 28,5 (15,5:13). 4788 diváků.

Guadeloupe - Fidži  108:104 (29:30, 47:62, 82:84) /6-6/

Body: Senguin 22, Chancois 20, Marec 16 - Maquatawasi 23, Naikatalasi 20, Karai a Singh po 12. Nejlepší hráči: Senguin 4,5 - Maquatawasi 6. 6042 diváků.