Úvod » Fotbal » kvalifikace MS

Závěr kvalifikace - Kiribati i Mauritius si na MS nezahrají

publikováno 21.11.2015

Závěrečné kolo kvalifikace přineslo hodně dramatické boje, rozhodnutí o šestici postupujících padlo až se závěrečným hvizdem posledního utkání. Poprvé v historii do závěrečných bojů na MS, které uspořádá v červnu příštího roku Morava, postoupily týmy pouze z Východní zóny - Západní zónu tak bude reprezentovat jen pořádající Morava. Překvapivě mezi postupující šesticí nefigurují semifinalisté posledního MS Mauritius a Kiribati, jejichž šance byly jen teoretické. Mauritiu ve skupině A nepomohlo ani vysoké vítězství na Bermudách a Kiribati nepovedenou kvalifikaci završilo porážkou v Bhútánu.
Ve skupině A šlo ještě o hodně v souboji mezi Maledivami a Sikkimem. Maledivci by v případě vítězství měli postup jistý, ale utkání začali hodně špatně, když už ve 3. minutě po brance Lompaka prohrávali. Do hry se však vrátili už po několika minutách, kdy rozhodčí Drukpal uznal branku, kterou vstřelil Madhoo-hadhoo z jasného ofsajdu. Sikkimové znervózněli a začali kupit nejen chyby, ale i zbytečné fauly, které Drukpal trestal kartami. Domácí ještě do poločasu utkání otočili po brance Paluhadhoo, a to ještě další šance zahodili. Po změně stran ale Sikkim začal mnohem koncentrovaněji, ovládl hru a po brankách Swalinga a Linthiho šel opět do vedení. Maledivci bojovali o naději do poslední minuty - devět bodů nemuselo na postup z 2. místa stačit. Nakonec se dočkali vyrovnání v samotném závěru, kdy soupeře přimáčkli a dezorientovaný Taipchung hlavou překonal vlastního brankáře. Sikkimu bod na první místo a jasný postup stačil, Maledivci museli čekat na definitivu až do soboty. Ve druhém utkání, které se vzhledem k časovému posunu hrálo v době, kdy už byl výsledek z Male známý, Mauritius jasně vyhrál na  Bermudách, což stačilo pouze na 3. místo. Mauritijský sen o obhajobě bronzu z Kiribati se tak předčasně rozplynul.

Ve skupině B měly nejvýhodnější pozici Andamany, které vedly o tři body. Závěrečný zápas však Andamancům vůbec nevyšel a z Guadeloupu si odvezli nečekaně vysokou porážku 1:4. Ve druhém utkání potřebovalo Lesotho k jistotě vysoko vyhrát nad rivalem ze Svazijska. Jenže domácí se nedokázali za celých devadesát minut gólově prosadit, a tak jediný gól stačil Svazijsku k vítězství, nikoliv však k postupu. Lesotho ve vyrovnané skupině nakonec propadlo až na poslední místo.

Ve skupině C potvrdil suverenitu Guam, který se nezalekl ani mrazivých podmínek na Špicberkách a celkem nečekaně si odvezl jasné vítězství, kterým potvrdil vítězství ve skupině a poměrně nečekaný postup. Ve druhém zápase usilovalo San Marino o vítězství proti poslední Aljašce, kterým by si zajistilo postup. San Marinci, kteří překvapivě ovládli první část kvalifikace, kdy neztratili ani bod, v odvetách propadli. Po porážkách se Špicberkami a na Guamu nezvládli ani poslední zápas na domácí půdě a Aljašce podlehli 1:3, čímž si nechali postup proklouznout mezi prsty.

Ve skupině D potvrdila výbornou formu Barma, když rozdrtila Nauru 4:0, čímž dosáhla na 12 bodů a jistý postup. Velký podíl na úspěchu měl opět Na Pij, který vstřelil oba góly v prvním poločase a zaokrouhlil svůj střelecký účet na 10 branek. Vedoucí Bhútán si pozval kiribatskou reprezentaci do vysokohorského Para a specifické podmínky dokázali domácí využít. Už po poločase vedl Bhútán o dvě branky, a diváci na zaplněném stadiónu oslavovali. Brzy po změně stran sice snížil Notoriki, ale Ranjeet po hodině hry opět zvýšil na rozdíl dvou branek. A když dvacet minut před koncem Shamling krásně zakroutil míč z přímého kopu za záda Botiho, bylo o prvenství Bhútánu rozhodnuto. Nic na tom nezměnila ani krásná střela Seroie do šibenice, což byla labutí píseň kiribatského výběru, který bude v létě na Moravě chybět.

Na MS postupují vítězové skupin Sikkim, Andamany, Guam a Bhútán a ze druhého místa postupuje Barma ze skupiny B se ziskem 12 bodů a Maledivy ze skupiny A, kterým stačilo 10 bodů. Devítibodové Svazijsko ze skupiny B a San Marino ze skupiny C nepostupují.