Originál kolekce na Zoot.cz

Úvod » Fotbal » kvalifikace MS

Kvalifikace MS 2016 zahájena

publikováno 21.04.2015 (aktualizováno 24.04.2015)

Zápasy prvního kola byla zahájena kvalifikace MS 2016, které uspořádá v příštím roce Morava. Titul obhajuje Vanuatu a zbylých 16 mužstev si to ve čtyřčlenných skupinách rozdá o zbývajících šest postupových míst. Hned v 1. kole diváci viděli kvalitní souboje a došlo i k několika nečekaným výsledkům.

Ve skupině A přivezl cenné body z Bermud mírně favorizovaný tým Sikkimu, když musel obracet nepříznivý stav z prvního poločasu. To největší favorit skupiny a medailista z posledního MS Mauritius nedokázal zvítězit na půdě Malediv, ačkoliv měl většinu zápasu velkou převahu.

Ve skupině B vydřely Andamavy tři body v Maseru, když vyhrály v  bojovném zápase nejtěsnějším poměrem 1:0. Méně už se dařilo Svazijsku, které nestačilo na Guadeloupe. Svazijci sice po prvním poločase vedli, ale ve druhém se domácí nečekaně zvedli a třemi góly otočili výsledek.

Skupina C začala na Špicberkách arktickým derby. Dramatický souboj neměl vítěze, Aljaška zůstala v zahajovacím zápase neporažena. Asi nejslabší fotbal se hrál v Serravalle. Mírně favorizovaný Guam se ve druhé půli dostal do vedení, ale po chybách obrany o ně přišel a San Marino v závěru šťastným gólem získalo nečekané tři body.

Ve skupině D se zrodil nečekaný výsledek v barmském Falamu, kde domácí výběr po skvělém výkonu deklasoval Kiribati 5:0 a zdárně vykročil do bojů o Moravu. Také druhému zástupci Oceánie se nedařilo. V nepříznivých povětrnostních podmínkách v Thimbú domácí ještě v 70. minutě prohrávali s omlazeným výběrem Nauru, ale v závěru soupeři došly síly, a tak Bhútán k povinnému vítězství nakonec i přes komplikace dokráčel.

81. Balele-em ŽK

Maledivy: Pawsundra 7 - Amir 7, Balele-em 8, Ghaizad 7, Al Lamal-lok 6 (72. Vaiaahatahoo) - Paluhadhoo 6, Al Fasol-lol-ahmed 5, Fisher 7 - Madhoo-hadhoo 5, Lahoolahadhoo 5 (72. Mahlee), Susheel 6

Mauritius: Arnou 5 - Cocos 5, Tamba 6, Malais 5, Kwanu 6 (86. Sandri) - Timore 4 (46. Hurst 7), Nasri 7, Porto 6 - Tim Hitchcock 5 (74. Ngawarula), Mbobo 6, Calashnick 7

Rozhodčí Wahiri (Guam) /1/, 1395 diváků. Hráno 16. 4. v Male.

Navzdory velkému vedru, kdy ještě v podvečer ukazoval teploměr 33°C, začalo utkání ve vysokém tempu, o které se starali zejména domácí hráči. Ti se nezalekli zkušenějšího soupeře a nebojáně podnikali rychlé a nebezpečné útoky. Už ve 4. minutě obešel Paluhadhoo Cocose a hledal nabíhajícího Fishera, Arnou ale konečky prstů centr odvrátil. O pár minut později zazmatkoval Timore, když se pustil do zbytečného souboje se dvěma protihráči, míč ztratil a dvojice domácích postupovala na jediného obránce. Madhoo-hadhoo ale špatnou přihrávkou šanci zazdil. V 11. minutě prošel Fisher mezi trojicí bránících hráčů, zpětnou přihrávkou našel Ghaizada a ten trefil přesně k tyči - 1:0. Utkání dostalo nový náboj, Mauritijci zlepšili pohyb a postupně získávali mírnou převahu. Do vyložené šance se ale nedostali. Falšovaná střela Malaise z velké dálky skončila v místech, kde stál asistent rozhodčího a ani pokus Porta nebyl úspěšný - míč přelétl tribunu za brankou a skončil na pláži. To šance rychlého Fishera z 26. minuty na domácí straně volala po další brance. Mladému středopolaři se ale míč v poslední chvíli zamotal mezi nohama a z velké šance nic nebylo. Dvacetiletý Josh Fisher, který dostal přednost před mnohem zkušenějším Mahleem ale hrál s velkou chutí na velkém prostoru a dokázal hru tvořit i sám si připravit prostor pro střelu. V závěru poločasu Mauritijci zvýšili tlak a konečně přišly šance. V 37. minutě se prodral až před Paluhadhoo Nasri, ale domácí brankář včas vyběhl a šanci zlikvidoval. O chvíli později se zapotil při sérii rohových kopů, kdy dvakrát vyboxoval míč nad břevno a v 43.minutě mu pomohl udržet čisté konto Balele-em, který na brankové čáře ekvilibristicky vykopl z pod břevna Portův lob. Balele-em začínal se sportem sepaktakraw a zkušenosti z tohoto "nožního" volejbalu dokázal skvěle uplatnit v důležitém momentu první půle.

Do druhé poloviny utkání nahradil nevýrazného Timoreho Hurst a Mauritijci začali náporem. Hned ve 48. minutě nebezpečně střílel Nasri a Pawsundra se jen ohlédl za míčem, který olízl levou tyč. V 52. minutě ale domácí poprvé zaútočili, Porto si pomohl faulem a rozhodčí nařídil přímý kop ze vzdálenosti asi 30 metrů. Arnou v brance se ještě domlouval se spoluhráči, jestli postavit zeď, ale Balele-em na nic nečekal a lišácky poslal míč do sítě nepřipraveného Arnoua. Rozhodčí Wahiri branku uznal, což se mauritijským hráčům nelíbilo, nicméně ani protesty nepomohly, Wahiri pouze odměnil Porta žlutou kartou. Dvoubranková ztráta už představovala vážný problém pro favorita, který sice nadále útočil, ale narážel na výborně hrající domácí obranu, skvěle dirigovanou Balele-emem, kterému přestup na začátku sezóny do kiribatské Tarawy United zjevně prospěl. Domácí se soustředili na ubránění vedení, na hrotu zůstal osamocený Madhoo-hadhoo, který se ale k ničemu nedostal. Mauritijci měli možnost snížit v 75. minutě, kdy se k odraženému míči dostal Hurst, ale zblízka přestřelil. Hurst hru po přestávce hodně oživil, po pravé straně několikrát nebezpečně zahrozil centry, ale domácí v pokutovém území kralovali. V 80. minutě podklouzl Al Lamal-lok a střídající Ngawarula měl velkou šanci, jenže Pawsundra opět včas vyběhl střelu vyrazil na roh. Po něm nastal před brankou domácích velký závar, míč se několikrát odrážel od hlav a končetin hráčů, až se od Calashnickovy holeně odrazil do sítě domácích - 2:1. V posledních deseti minutách vsadili hosté všechny síly na vyrovnání skóre, ale v dusném večeru jim už chyběly síly a domácí vítězství uhájili.

Maledivy cenné vítězství vydřely zejména díky výborné obranné hře. Využili nápor v úvodu utkání a nepozornost soupeře při standardní situaci na začátku druhé půle ke vstřelení dvou branek, jinak měl více ze hry soupeř, který ale nedokázal převahu korunovat góly. Výborně zachytal Pawsundra, celá obranná čtveřice v čele s Balele-em zaslouží rovněž pochvalu, v první půli se líbil výkon Fishera, postupně ho však nebylo tolik vidět. V mauritijském dresu se nejvíce líbil Nasri spolu s Calashnickem, po změně stran také střídající Hurst. Dvojice útočníků Hitchcock-Nasri se prosadit nedokázala. Favorit tak hned v prvním utkání nečekaně klopýtl, ale kvalifikce bude ještě dlouhá, Mauritius nadále zůstává největším kandidátem na postup.

84. Lhendup 2:4

Bermudy: Jenkins 5  - Kelvin 5, Derrick 6, Charleston 4 (84. Pittkin), Black 4 - Kurtweil 5, Leslie 6, Davidson I. 4 (61. Watson 4) - Simpson 5, Roonie 6, Grappy 5

Sikkim: Mukerdjee 6 - Bhangutta 6 , Swaling 6, Sumatra 7, Lhendup 8 - Lompak 6 (82. Prakottri), Chcang 7, Linthi 7 (85. Lattam) - Naymal Khal 5 (70. Taipchung), T. Lepcha 6, Nangapar 6

Rozhodčí Moulin (Guadeloupe)  /0/, 1826 diváků. Hráno 18. 4. v Hamiltonu.

Skupina B

Lesotho - Andamany 0:1 (0:0)

70. Hwogh 0:1

Lesotho: Turukwe 6 - Tupakosi 5, Babulca 6, Kushunga 6, Debacle 5 - Tungura 5, Siladze 4, Kakungele 6 - Buthanyambasi 5, Togungayali 4 (55. Meshuge 5), Lowu 5 (80. Ukundele)

Andamany: Prdivadira 7 - Kottamalupattna 6, Utnaprasiknarane 6, Srawasidorakwe 5 (74. Mukeshwan), Hwogh 6 - Swinshahshahan 5, Prattriwanayanachayamali 5 (83. Tirupachchundraswaram), Sidjananthya 4 - Onger 4, Biraneshtra 5, Jaraberu 3 (61. Uppatlaney 4)

Rozhodčí Kong (Mauritius)  /1/, 1348 diváků. Hráno 17. 4. v Maseru.

77. Zulu ŽK

Guadeloupe: Mognian 5 - Brennax 5, Balniérre 6, Potomac 3 (46. Huachipata 5), Ballon 6 -Merenguez 6 (86. Mogni), Marchand 5, Occana 5 - Lefebre 7, Jennais 6, Gerverec 6 (87. Chiron)

Svazijsko: Tunguragu 6 - Balimwi 5, Mhlagu 6, Bebele 5, Abele 5(65. Mazibuko) - Dewedo 6, Tse-tse 4, Zulu 5 (77. Thromasi) - Tomas 5, Koku 5, Moshushu 4 (65. Mgwam)

Rozhodčí Uwaha (Aljaška) /2/, 933 diváků. Hráno 17. 4. v Basse Terre.

Skupina C

Špicberky - Aljaška 2:2 (2:1)

20. Whitebear 0:1
27. Berglin (Helerup) 1:1
42. Berglund (Berglin) 2:1
  52. Whitebear (Redman) 2:2

Špicberky: Skansen 5 - Berglund 6, Berglin 6, Sveinsen 5 (69. Byggdoy), Kuohukko 5 - Skardal 5 (63. Davyděnko), Jacobsen 6, Hjalmarsen 5 - Svålbeige 5, Tomasen 4, Helerup 6

Aljaška: Waymont 6 - Rilby 5, Catchman 5, Harley 6, Davidson II. 6 - Littlebison 6 (82. Chapman), Mahawatak 5, Yellowdog 6 (75. Bigbird) - Whitebear 8, Warwick 6, Redman 6 (59. Perry 5)

Rozhodčí Třéska /Morava)  /0/, 853 diváků. Hráno 16. 4. v Longyaerbjoenu.

San Marino - Guam 2:1 (0:0)

56. Cecilio (Ronaldo) 0:1
78. Rossini (Marinelli) 1:1
88. Giletti (Paradella) 2:1

San Marino: Castelloni 5 - Occati 4 (73. Sapi), Roseti 5, Bernardini 5, Talare 4 - Baricelli 4 (72. Rossini), Giletti 5, Solferini 4 - Paradella 5, Mandraleza 5, Marinelli 6 (85. Caserta)

Guam: Voda 6 - Abenate 5, Dickinson 5, Harris 5, Murray 5 - Obalemi 3, (46. Loyobuani 4), Odény 5, Buyam 5 - Olyfutum 4, Cecilio 6 (78. Omuri), Ronaldo 6 (82. Samuel)

Rozhodčí Mortensen (Špicberky)  /0/, 645 diváků. Hráno 16. 4. v Serravalle.

80. Na Pij 5:0

Barma: Ehm Su 6 - Po Khnya 7, Ohn Pok 6, Thou Swin 7, Ha Shan 6 - Ma Do Kchan 7, Po Tok 8 (86. Han), Swi Nya 6 - Na Pij 9 (81. Shan Mlok), Do Ho Wen 8 (76. Kham Pak), Ma Kchwei 7

Kiribati: Otongo 6 - Seroi 6, Kabutaro 3 (73. Trapatani), Kiribatani 5, Morawa 4 - Mafuriare 5 (59. Motomoto 4), Matemakiti 5, Riberi 6 - Krkbrk 4, Natinimate 4 (46. Rakwa 4), Rakotofarupukiti 5

Rozhodčí Lingyam (Sikkim) /1/, 1568 diváků. Hráno 16. 4. ve Falamu.

Ve Falamu přálo fotbalu počasí. Od rána svítilo slunce a v době, kdy rozhodčí přiváděli na plochu oba týmy, ukazoval teploměr 25 stupnů. Domácí tým zahájil utkání ve vysokém tempu a soupeře tím hodně zaskočil. Hned z prvního útoku se dostal do zakončení Na Pij, ale mířil nepřesně. Hráči z Oceánie se v úvodu museli zaměřit hlavně na obranu. Udržet míč a rozehrát kloudnou akci jim díky důrazné hře a důslednému napadání domácích dělalo značné potíže. Tlak Barmy vyústil v 11. minutě ve vedoucí branku, když po spolupráci s Do Ho Wenem překonal Otonga Ma Kchwei přesně mířenou střelou k levé tyči. Domácí po vedoucí brance ubrali z vražedného tempa a ke slovu se konečně dostali i hosté. V 23. minutě se probil až do velkého čtverce Riberi, ale jeho centr zablokoval Thou Swin. O chvíli později si na roh naskočil Kiribatani, ale poslal míč nad branku Ehm Su. Na druhé straně si pohrál s obránci Swi Nya a krásně našel Ma Do Kchana, který ještě prodlužoval na Na Pije. Ten ale ani tentokrát na Otonga nevyzrál. Na Pij ale hrál velmi aktivně, byl u všech nebezpečných akcí, obrana soupeře měla vždy plné nohy i ruce práce, aby šikovného útočníka ubránila. V 32. minutě zahrozili opět hosté, kdy z dálky napřáhl s chutí hrající Riberi, ale těsně minul. Riberi byl také u akce z 36 minuty, kdy v souboji s Po Khnya teatrálně upadl ve snaze vymodlit si penaltu. Sikkimský rozhodčí Lingyam ale jeho kousek prohlédl a ocenil žlutou kartou. V závěru poločasu oboustranně výborné utkání gradovalo, nejprve mohli vyrovnat hosté, ale Krkbrk ve své jediné šanci v utkání prováhal příležitost a o míč přišel tak, že si jej sám ukopl. Na druhé straně udeřilo minutu před koncem poločasu. Po Tok poslal přesný pas za obranu a Na Pij už nezaváhal a podél Otonga poslal míč podruhé do sítě. Hráči Kiribati se hodně zlobili kvůli údajnému ofsajdu, ale podle záznamu Na Pij přebíral míč v souladu s pravidly a rozhodčí Lingyam musel Kiribataniho i Rakotofarupukitiho umravnit žlutými kartami.

Po změně stran už domácí utkání zcela ovládli. Byli jasně lepší v kombinaci i ve hře ve vzduchu a soupeř prostě neměl nárok. S obrovskou chutí hrající Na Pij byl k neudržení a v 66. minutě krásně připravil třetí branku, kdy posunul míč k nabíhajícímu Ma Do Kchanovi, který ranou pod břevno definitivně poslal soupeře do kolen. Hned o tři minuty později přišla další velká chvíle Na Pije, který při napadání obral o míč váhajícího Motomota, obešel tři obránce, udělal kličku i Otongovi a do prázdné branky za nadšeného aplausu tribun zasunul míč. Frustrovaní hráči Kiribati se zmohli jen na několik hrubých faulů, které Lingyam odmítl tolerovat a zejména Motomoto mohl být rád, že po zákroku na Po Toka odešel pouze se žlutým napomenutím. Hráči z Pacifiku se ve druhém poločasu vůbec nedostali do hry, soupeř jim prostě nic nedovolil. Jediná střela, která mířila na branku, byla vypálena z uctivé vzdálenosti a Ehm Su ji zlikvidoval poměrně riskatním, ale efektním chycením míče mezi koleny. Excelentní výkon Barmy vyvrcholil v 80. minutě, kdy opět po zmatcích v obraně předvedl další parádní kousek Na Pij, když si povodil dva obránce, vytáhl Otonga z branky a lobem dovršil svůj hattrick. Když o minutu později opouštěl hřiště, dostalo se mu zasloužených ovací, a to i přesto, že je hráčem konkurenčního Akyabu. Závěr utkání už se pouze dohrával za neustálého potlesku slušně zaplněných tribun, které tak ocenily skvělé představení domácího týmu.

Na Pij byl pochopitelně zvolen hráčem zápasu, ale je třeba vyzdvihnout i výborný výkon jeho kolegy z útoku Do Ho Wena, který dokázal na sebe vázat obránce soupeře a připravovat prostor pro Na Pije. V záloze odvedl poctivý a kreativní výkon Po Tok, hodně aktivní byl Ma Kchwei a obrana zahrála zejména v první půli bezchybně.Celkově se dá říct, že tak dobře Barma už dlouho nehrála. Z týmu hostí zaujal zejména v první půli Riberi, který projevoval nejvíce snahy něco s ještě ne tolik nepříznivým výsledkem udělat. Dost toho pochytal i Otongo, za obdržené branky nemohl. Ve druhé půli šel výkon mužstva zejména po třetí brance rapidně dolů a poslední půlhodinu to už bylo na ručník.

84. Umchog (Myangre) 4:2

Bhútán: Ringwe 5 - Rao 5, Shamling 5, Ranjeet 6, Myangre 6 - Lapchong 6 (82. Orgyen), Samsung 5, Wangyak 6 - Drukpa 4 (58. Linzian 7), Umchog 7, Lapchuk 8

Nauru: Cchi 5 - Moluk 5, Peleme 5, Meline 5, Freedom 4 (85. Mayayo) - Pizzaro 6, Bourne 4 (68. Nuru), Drytt 5 - Pamuwagir 6, Parasty 6, Berril 6 (80. Dagogo)

Rozhodčí Kanoor (Maledivy) /0/, 849 diváků. Hráno 17. 4. v Thimbú.

Nečekané potíže s počasím museli řešit bhútánští pořadatelé. Utkání se mělo odehrát v Paru, ale tam díky vytrvalým deštům nebyli schopni připravit hřiště tak, aby se na něm dalo hrát, a tak se zápas nakonec přesunul do Thimbú. Ani tam nebyly podmínky příznivé - v době zahájení utkání pršelo a v pouhých sedm stupních se na tribuně choulilo jen něco přes osm stovek diváků, tedy mnohem méně, než se očekávalo. A domácím hráčům jakoby podpora zaplněného hlediště scházela. Začali hodně vlažně a překvapivě za soupeřem zaostávali v pohybu i v nasazení. Nauřané si ze zimy nic nedělali a běhali celkem čiperně po mokrém pažitu a od počátku se častěji hrálo před domácí brankou. Šance ale nepřicházely, ve finální fázi chyběla přesnost. Přesto se hosté po dvaceti minutách dostali do vedení, když se po nenápadné akci a nedorozumění domácí obrany zčista jasna zjevil před Ringwem Pamuwagir a hráč andamanské Garacharamy celkem snadno otevřel skore. Hráči Bhútánu pak hru vyrovnali, protože Nauřané se zatáhli a pozorně bránili. Domácím se ale nadále nedařila kombinace a branku Cchiho prakticky neohrozili, na druhé straně osamocený Pamuwagir na hrotu se k míči vůbec nedostal, a tak diváci sledovali dost nezáživnou hru. Ke konci poločasu domácí přitlačili a konečně si vytvořili i slibné šance, jenže jak Drukpa, tak Umchog branku netrefili.

Druhý poločas začali domácí tlakem, ale hned v 49. minutě přišel šok. Berril vyslal dlouhou přihrávku, na kterou si naběhl Parasty, ten přesprintoval oba obránce, kteří jej strážili, a prudkou střelou k tyči, která ještě na kluzkém trávníku získala rychlost, podruhé překonal Ringweho. Pak už se hra odbývala výhradně na polovině Nauru, které pouze bránilo. Pro domácí ale bylo hodně složité proniknout do obranného valu soupeře a dlouho to vypadalo, že Nauřané vítězství udrží. Ale v 71. minutě přišla velká chyba Freedoma, který úplně nesmyslně posílal křížnou přihrávku na Pizzara, míč však vystihl Lapchuk a zkušeně překonal Cchiho. Branka byla velkým impulsem pro domácí, výborný Lapchuk burcoval spoluhráče a sám byl u většiny akcí. V 75. minutě krásně prostrčil míč na hraně ofsajdu číhajícímu Umchogovi a mladý útočník na hraně vyrovnal. Naurská hra se poté sesypala jako domeček z karet, hráči nestačili důsledně bránit a po dvou minutách domácí díky skvěle zahranému rohovému kopu otočili skore zásluhou hlavičky Ranjeeta. Tečku za utkáním pak přidal s chutí hrající Umchog, který proměnil přesný centr Myangreho. Nauřané už neměli síly na zvrat a nakonec byli rádi, že výborný rozhodčí Kanoor odpískal konec.