SBL - Rumtek obhájil titul

publikováno 01.04.2015

36. ročník Sikkimské basketbalové ligy je minulostí. Favorizovaný Rumtek obhájil titul, i když to neměl snadné, jak v semifinále, tak ve finálové sérii potřeboval na úspěch tři zápasy.

Semifinále

Souboj Rumteku s Yuksomem přinesl v prvním utkání nečekanou porážku domácích a nepříjemnou komplikaci v boji o postup do finále. Oba týmy začaly hodně nervozně a trefit se do koše byl dlouho oboustranný problém. Ještě v 7. minutě svítil na ukazateli stav 3:2. Pak se ale domácí po rychlých protiútocích dostali do trháku a první čtvrtinu vyhráli 21:13. Druhá čtvrtina přinesla oboustranně ofenzivní basket a domácí šli do kabin za nadějného vedení o 11 bodů. Po změně stran ale Yuksom přitvrdil v obraně a dokázal stav nejen srovnat, ale v závěru i otočit. Vzhledem k tomu, že se play-off hraje na dva vítězné zápasy, stačilo Yuksomu v odvetném utkání na domácí půdě uspět. A dlouho to vypadalo, že Yuksom nečekaně postoupí, protože první čtvrtinu vyhrál o 12 bodů. Ve druhé části hry přibylo chyb i nervozity a Rumtek pomalu ztrátu umazával. Po změně stran se domácím úplně přestalo dařit a během sedmi minut prohrávali o 18 bodů. Rumtek v závěrečné čtvrtině ovládl hru a konečně předváděl to, co jej zdobilo celou soutěž - rychlou hru s přesnou střelbou. Výsledkem bylo vítězství o 35 bodů. Rozhodující zápas na hřišti v Rumteku se od počátku nesl v duchu druhého poločasu předchozího utkání. Domácí od úvodu stříleli velmi přesně, navíc velmi dobře bránili a po prvním poločase bylo rozhodnuto - výsledek 61:19 nedával hráčům Yuksomu žádnou naději na zvrat. A tak opět po roce Rumtek postoupil do finále. Jeho předností byl vyrovnaný kádr, v dresu soupeře táhla tým dvojice pivotů Kopchem - Bab, ale chyběla přesnější střelba z pole a také lepší bránění.

Rumtek - Yuksom  88:90 (21:13, 55:44, 68:66) /+1/ 5-4/

Roben a Tsepeling 16, Mashraq 15 - Bab 25, Kopchem 12, Bungore 11. Roben 3,5 - Bab 7,5. Celkem 29 (14:15), 900 diváků - vyprodáno.

Yuksom - Rumtek 60:95 (28:16, 36:32, 48:61) /5-5/

Kopchem 14, Bab 10, Mishra 9 - Sanuwari 18, Roben 13, Mashraq a J. Lepcha 12. Kopchem 3,5, Sanuwari 3. Celkem 23 (9,5:13,5), 880 diváků, vyprodáno.

Rumtek - Yuksom  113:55 (44:11, 61:19, 87:34) /+1/5-4/

Karma 22, Tsepeling 21, Roben 16 - Nasrat 13, Tiswari 9, Mishra 8. Tsepeling 4,5 - Nasrat 3,5. Celkem 25,5 (16:9,5), 900 diváků, vyprodáno.

Ve druhé semifinálové dvojici měl lepší výchozí pozici tým Legionares, který po základní části obsadil druhé místo, takže v případě rozhodujícího duelu by se hrálo na jeho půdě. Legionáři ale své fanoušky nepotěšili. V prvním zápase sice soupeře z Lingdongu jasně přehráli v úvodní čtvrtině, na konci druhé ale po sérii ztrát přišli o devatenáctibodové vedení a Lingdong ve třetí čtvrtině dokonal obrat, když zejména pod koši soupeře přehrával. Nakonec si z Threshing Floor Centra přivezl cenné vítězství. Odveta v domácím Castledomu ale Lingdongu nevyšla. Po třech minutách prohrávali domácí 0:11 a po celý zbytek zápasu pak marně doháněli ztrátu. Legionáři dobře organizovanou hrou a 27 bodovým přispěním Pratwina Singha vyrovnali stav série a k rozhodujícímu duelu se vrátili na domácí palubovku. Třetí zápas přinesl střelecké manévry, obě mužstva bránila dost laxně, rozdíl ale byl v přesnosti střelby. Ta tentokráte vycházela daleko lépe hráčům Lingdongu, kteří už do poločasu zaznamenali 74 bodů. A když po třetí čtvrtině na ukazateli skore svítilo 76:100, bylo jasné, že Legionáři se do finále nepodívají. Lingdong dohrál utkání v pohodě a sebevědomě a se 127 vstřelenými body si vytvořil sezonní rekord.

Legionares - Lingdong  90:99 (25:9, 47:39, 63:66) /5-5/

Zhamling 19, Pr. Singh 13, Sriwanrakane a Bhattarane 12 - Chepranje 18, Obqo 16, Bhutan 14. Zhamling 3,5 - Chepranje 4,5. Celkem 27,5 (12,5:15), 1280 diváků.

Lingdong - Legionares  92:102 (13:20, 48:52, 56:76) /6-6/

Bhutan 17, Khangyen 13, Paldup 12 - Pr. Singh 27, Pokel a Lhotspa 16. Khangyen 3,5 - Pr. Singh 5. Celkem 28,5 (13,5:15), 998 diváků.

Legionares - Lingdong  99:127 (25:43, 55:74, 76:100) /6-6/

Baburajee 23, Pr. Singh 16, Zhamling 14 - Bhutan 24, Rajamani 21, Chepranje 18. Baburajee 4,83 - Bhutan 5,5. Celkem 30,5 (15:15,5). 1184 diváků.

o 3. místo

V souboji o bronz celkem jasně dominovali Legionares. V prvním utkání na domácí půdě sice začali ve stylu semifinálových proher a po poločase ztráceli, jenže ve druhé půli už to bylo o něčem jiném. Především se neuvěřitelně rozstřílel Bhattarane, zapůjčený na play-off z Himalaye, který vytvořil poločasový rekord soutěže, když nasázel 33 bodů a velmi tak přispěl k vítězství domácích. Naopak v dresu Yuksomu se přestalo dařit do té doby výbornému Babovi a v závěru zápasu Legionáři odskočili a poměrně s přehledem získali první vítězství. V odvetě si Legionáři vytvořili rozhodující náskok už na začátku druhé čtvrtiny, domácím pak nepomohl ani mimořádný střelecký výkon dvojice Bab - Kopchem. Na druhé straně totiž kontroval nejlepší střelec základní části Lhotspa a jeho mužstvo nakonec zápas i celou sérii ovládlo a obhájilo bronz.

Legionares - Yuksom 95:77 (13:12, 37:40, 65:61) /5-5/

Bhattarane 38, Pokel 13, Sriwanrakane 11 - Bab 16, Kalingtep, Bungore a Nasrat 10. Bhattarane 5 - Bab 4,5. Celkem 25,5 (14,5:11). 894 diváků.

Yuksom - Legionares  93:111 (17:25, 36:44, 66:75) /6-6/

Kopchem 35, Bab 20 - Lhotspa 21, Baburajee 15, Pikao a Pr. Singh 14. Kopchem 7,5 - Lhotspa 5. Celkem 27,5 (13:14,5). 782 diváků.

Finále

V repríze minulého finále začali lépe obhájci z Rumteku. Na domácí půdě soupeře smetli opět díky skvělému střeleckému výkonu - pět hráčů nastřílelo více než 14 bodů. Překvapivé nasazení 19 letého Saronga, který v základní části nedal ani bod, se ukázalo být skvělým tahem. Mladý 206 cm vysoký hráč odvedl velmi dobrý výkon a přispěl 19 body k jasnému vítězství svého týmu a nahradil skvěle Robena, který odehrál kvůli nespecifikovanému zranění jen pár minut. Na druhé straně se příliš neprosadil jeho kolega z reprezentace Nauru Obqo, a tak do odvety šli hráči Rumteku ve výhodě. V odvetě hrané v Lingdongu už Obqo opět patřil k oporám svého týmu a velkou měrou přispěl k vítězství Lingdongu. Zraněný Roben opět strávil na palubovce jen pár minut, Sarong se tentokrát neprosadil a střelbu ze střední vzdálenosti dokázal obstarat pouze Masraq s Jambem Lepchou, kteří se ale po změně stran vytratili, a tak Lingdong poměrně snadno stav srovnal. Do rozhodujícího duelu ve vyprodaném Templebarn Stadiu vstoupili domácí hráči znovu ve velkém stylu. K výborné střelbě přidali i tvrdou a pohyblivou obranu, která dělala soupeři velké potíže. Hráči Lingdongu až příliš často ztráceli míče a pod košem se jim rovněž nedařilo. Ve dvanácté minutě tak domácí vedli už 40:19 a i když Lingdong ještě do konce druhé čtvrtiny ztrátu snížil, ve druhé půli už domácí nikam nespěchali a taktickou hrou dokráčeli k zisku dalšího titulu. Nutno říct, že naprosto zaslouženě, mužstvo předvádělo atraktivní rychlý basketbal a i přes občasné výpadky byl Rumtek nejlepším týmem soutěže.

Rumtek - Lingdong  113:78 (31:24, 72:48, 96:65) /5-5/

Sarong 19, Karma 18, Mashraq 17 - Santoshi 18, Obqo a Rajamani 11. Sarong 4 - Santoshi 3. Celkem 24,5 (14,5:10). 900 diváků, vyprodáno.

Lingdong - Rumtek 85:70 (22:23, 45:36, 63:52) /5-5/

Obqo a Bhutan 16, Chepranje 15 - Mashraq 13, J. Lepcha a Karma 11. Obqo 3,5 - Mashraq 3. Celkem 27 (14:13). 1033 diváků.

Rumtek - Lingdong  86:68 (33:19, 55:34, 72:55) /5-5/

J. Lepcha 14, Mashraq 13, Roben 12 - Paldup 16, Palden 9, Bhutan 8. Roben 3,5 - Paldup 3,5. Celkem 26 (13,5:12,5). 900 diváků, vyprodáno.

V individuálních statistikách kralovali reprezentanti Nauru. Roben byl vyhlášen nejlepším hráčem, pivot Lingdongu Obqo pak kraloval v tabulce střelců. Pozoruhodný úspěch nováčků - cizinců v SBL pak potvrdil  Mashraq z Bahrajnu, když se rovněž dostal do All Stars a současně se stal nejlepším střelcem play-off. Prapor domácích hráčů držel Lhotspa, v celkovém hodnocení 3. a Pratwin Singh z Legionares, který obsadil 4. místo. Nejlepším hráčem play-off pak byl vyhlášen Bab, který svými výkony držel Yuksom.

All Stars: Roben RUM 36,00   Obqo LIN 35,50   Lhotspa LEG 33,50   Pr. Singh LEG 32,83   Mashraq RUM 31,50

Střelci: Obqo LIN 206, Mashraq RUM 202, Lhotspa LEG 198, Roben RUM 192, Jambo Lepcha RUM 180, Karma RUM 179, Sanuwari RUM 176, Pr. Singh LEG 174, Langtsep CIN/LIN 171, Kopchem YUK a Sharpay CIN/RUM 171.

All Stars Play-off: Bab YUK 17,50   Chepranje LIN 15,00   Sharpay CIN/RUM  14,50    Mashraq RUM 14,00   Kopchem YUK 13,50

Střelci Play-off: Mashraq RUM 80, Bhutan LIN 79, Obqo LIN 74, Santoshi LIN 73, Sharpay CIN/RUM, Chepranje LIN a Bab YUK po 71.