36. ročník SBL zahájen

publikováno 18.12.2014 (aktualizováno 21.12.2014)

Necelé čtyři týdny po návratu sikkimské reprezentace z Arabsko-himalájského mistrovství opět přišla na pořad Sikkimská basketbalová liga. Už úvodní zápasy 36. ročníku soutěže přinesly atraktivní basketbal a naznačily, že liga bude vyrovnaná. Hodně jsou vidět noví zahraniční hráči, kteří po třech kolech ovládli statistiky jednotlivců.

Obhájce titulu Rumtek kádr příliš nezměnil, ovšem přesto přišel s podstatnou změnou - legendární Sibha Subhata, který jako jediný získal třikrát trofej pro nejlepšího hráče ligy, oznámil ve svých 43 letech konec bohaté kariéry. Místo něj angažovalo vedení klubu zkušeného Karmu. Také další vynikající hráč opustil mužstvo. Zkušený nauruský reprezentant Eoemfu se vrací na Nauru, kde bude pomáhat reprezentaci jako asistent a trenér mládeže. Novou zahraniční posilou se stal bahrajnský křídelník Sulayman Mashraq, který výrazně přispěl svému týmu k nečekanému 3. místu na AHM. Mashraq do mužstva zapadl nad očekávání dobře a po třech kolech vévodí dokonce tabulce střelců. Rumtek předvádí atraktivní basket, po třech kolech jako jediný tým neprohrál,zatím ale vyhrává jen velmi těsně. V prvním kole udolal Legionares 99:96, ve druhém kole pak ve vyprodaném Castledomu v Lingdongu svedl vynikající souboj s domácími Pilgrims v repríze loňského finále. Skvělý střelecký festival ohodnocený známkou 34 body Rumtek vyhrál v koncovce 110:107, když zazářil právě Mashraq, který nasázel 31 bodů a výrazně svému mužstvu pomohl k důležité výhře.Také ve třetím kole Rumtek o vítězství bojoval až do posledních vteřin a díky výbornému závěru a přesné ruce Karmy vyhrál 101:96.

Loňský finalista Lingdong se rozloučil se 40 letým Wunghou, jehož loňský veleúspěšný comeback tak končí. Wunghu nahradil další zkušený hráč - 34 letý Bhutan, snad největší cestovatel v rámci ligy. Za odcházejícího Tibeťana Tolmi Soleho, který bude zkoušet štěstí v Nepálu, sehnalo vedení klubu nadějnou podkošovou posilu. Z Nauru, se kterým má Sikkim dlouhodobě výborné vztahy, přichází reprezentační pivot Samuel Obqo. Jeho přínos do nového týmu byl okamžitý. Hned v 1. kole Obqo nasázel do koše Himalaye 18 bodů, ve druhém kole přispěl 15 body a ve třetím přidal na hřišti Yuksomu dalších 17. Obqo je platný také v obraně, právem mu tak patří 1. místo v individuálním hodnocení hráčů. Za odcházející hráče Karmu a Kalingtepa přišli zkušení borci Thundup a Khangyen. Lingdong hned v 1. kole svedl těžký souboj na palubovce Himalaye. Ještě na začátku poslední čtvrtiny Lingdong vedl o devět bodů, ale domácí v závěru zabrali a vydřeli prodloužení. V něm už Lingdong nestačil a odešel poražen 116:123. Ve druhém kole přišla zmiňovaná bitva s Rumtekem a až teprve ve 3. kole se Pilgrims dočkali první výhry, když celkem s přehledem vyhráli v Yuksomu 106:80. Lingdong zatím disponuje nejlepším útokem, ale zároveň i druhou nejhorší obranou.

Legionares v loňském roce vybojovali bronz a vedení týmu nemělo moc důvodů sahat do zkonzolidovaného kádru. Odešel pouze Praskal a Bhattarane. Novým mužem je reprezentant Lhotspa, který přišel z Cinzana a na soupisce se objevil také talentovaný 17 letý nováček Ajay Nambhut - syn bývalého reprezentanta. Legionáři vstoupili do soutěže těsnou porážkou v Rumteku, ale ve druhém kole zdolali Yuksom 102:89, když po slabém poločase nástupem do třetí čtvrtiny rozhodli. Ve třetím kole hráli Legionáři v Nové Sherpě proti dosud neporaženému Cinzanu a dlouho to vypadalo na výhru domácích. Cinzano však až neuvěřitelně snadno pustilo dvacetibodový náskok, kterým ještě ve 33. minutě vedlo a v koncovce zápas ztratilo v poměru 87:90. Velkou zásluhu na vítězství Legionares měl nadějný Pokel, který v klíčových momentech proměnil důležité střelecké pokusy. Sám nakonec v závěrečné minutě čtyřmi trestnými body otočil utkání a stal se první hvězdou utkání.

Himalaya loni na bronz nedosáhla, letos by mužstvo konečně rádo zabojovalo o pomyslné stupně vítězů. V kádru nastaly tři změny: odešel Choulen, Bhutan a Kushantree. Novými hráči jsou dva reprezentanti - Tripuri, který opustil Cinzano, kde se mu loni příliš nedařilo a Bhattarane, který prožil dobrou sezónu v dresu Legionares. Třetím novým hráčem je Khamyong, který v loňské sezóně zahříval lavičku náhradníků v týmu Rumteku. Zatímco Bhattarane se hned v úvodním utkání uvedl sedmnácti body a celkově si udržuje průměr nad 10 bodů na zápas, Tripurimu se nedaří, Sice v prvním utkání svým jediným bodem ze šestek zařídil prodloužení, v dalších zápasech si moc nezahrál a nezískal dosud jediný bod do hodnocení hráčů. Himalaya zatím nijak neexceluje - po vydřeném vítězství v 1. kole přišly dvě porážky: nečekaně vysoká od Cinzana  76:105 a 96:101 na domácí palubovce od Rumteku. Nejlepším hráčem je zkušený nepálský pivot Birandavathi, který má vzácně vyrovnanou bilanci - v každém utkání zaznamenal 18 bodů.

Cinzano loni nepostoupilo do play-off a ani letos se nepočítá tento tradiční klub mezi favority. Mužstvo opustili reprezentanti Tripuri a Lhotspa, Khangyen se přesunul do ambiciózního Lingdongu a Langpak ve 34 letech ukončil kariéru. Vedení týmu nepřivedlo žádné hvězdné náhrady: z Himalaye přišel Kushantree a z Yuksomu Chopyel a soupiska byla doplněna dvěma nováčky: talnetovaný Rajkarma Nuseng je synem excelentního střelce Chinyi Nusenga, na postu křídla bude o svou šanci bojovat 18 letý Lalit Pakalandra. Cinzano navzdory předpokladům zahájilo soutěž velmi dobře. Nejprve dokázalo zvítězit na hřišti Yuksomu 103:93, když ještě na začátku závěrečné čtvrtiny prohrávalo o 11 bodů a ve 2. kole zničilo Himalayu 105:76. Blízko měli hráči Cinzana k vítězství i ve třetím utkání proti Legionares, ale dvacetibodový náskok neudrželi. Přesto je hra Cinzana příjemným překvapením, mužstvo spoléhá na vyrovnanost kádru - každý hráč zaznamenal po třech kolech minimálně 22 bodů, Dobře se uvedl nový muž na soupisce Kushantree, který spolu se zkušeným Mammandeem je zatím s 39 body na čele interní tabulky střelců.

Yuksom loni nečekaně obsadil až poslední místo a vedení týmu udělalo v kádru pořádný průvan. Odešlo hned pět hráčů v čele s oběma krajánky - Meloun se po letech strávených v Sikkimu vrátil na rodnou Moravu a Sitar do Nepálu. Odešel také Chopyel, Thundup a Pratnasharma. Po zahraničních posilách se vedení klubu rozhlíželo na AHM v Kašmíru a do týmu přivedlo Nepálce Makalu, 22 letého rozehrávače. Druhým cizincem je Kašmířan Qurat Nasrat, jeden z nejlepších hráčů kašmírské reprezentace. Dalšími posilami jsou Kalingtep, Praskal a Choulen. Změny zatím, zdá se, trenérovi Práskalovi příliš nepomohly. Mužstvo prohrálo ve všech zápasech, i když výkony v prvních dvou kolech nebyly úplně beznadějné. Navíc ve 4. kole zajíždí Yuksom do Rumteku, kde bude nesmírně složité zvítězit. Nejlepším hráčem je zatím překvapivě Karel Anand Praskal, který pod vedením otce ožil a předvádí spolehlivé výkony, které jej katapultovaly do top 5. Dost prostoru dostávají oba noví cizinci a patří k oporám, nicméně zatím to nestačí.