Úvod » Basketbal

25. Arabsko-himalájské mistrovství

publikováno 21.11.2014

Po dlouhých letech svěřilo vedení AHM pořádání svého šampionátu Svobodnému Kašmíru. Situace v zemi se jevila relativně klidná, a tak na začátku listopadu přivítal Gilgit dvanáctku účastníků. V první fázi se bojovalo ve dvou šestičlenných skupinách, první čtyři týmy postupovaly do čtvrtfinále.

Ve skupině A se představila domácí reprezentace, která pomýšlela celkem dost vysoko, konečně si totž Kašmírci dobře vedli v kvalifikaci na MS, kde si připsali výhry nad kvalitními týmy. Největším soupeřem jim měl být Nepál, který také hned v prvním kole zaznamenal jedno z nejvýraznějších vítězství v historii šampionátů, když rozdrtil SAE 141:76. Ostatně celý šampionát se nesl v duch dost divokých výsledků, překonaná stovka byla častým jevem. Nepálci však hned ve druhém kole zaváhali, když nečekaně nestačili na Mongolsko a podlehli 85:91 (49:51). Ve třetím kole ale svůj výpadek napravili po jasné výhře nad Jemenem. Svoje vysoké ambice naplňoval i domácí výběr, který v úvodním klání celého turnaje otočil utkání s Bahrajnem a připsal si důležité vítězství. Následovala jasná výhra nad Jemenem 108:89 a demolice slabého mužstva SAE 105: 58. Ve 4. kole pak přišla očekávaná bitva s Nepálem a Kašmírci ve vyprodané hale dokázali ubránit střelce soupeře a i když v závěru nepál mohutně stahoval ztrátu, domácí cenné vítězství nepustili a vyhráli 86:82. Bylo jasné, že Kašmír má čtvrtfinále jasné a v posledním kole prvenství ve skupině neohrozila ani porážka s Mongolskem. Nepál postup potvrdil výhrou nad Bahrajnem, ale v tabulce to stačilo pouze na 3. místo, což znamenalo těžkého soupeře ve čtvrtfinále, kterým měl být někdo z dvojice Sikkim a Tibet. Velkým překvapením se staly výkony Mongolců, kteří zaznamenali ve skupině jedinou porážku v přestřelce s Bahrajnem - 105:120. Mongolové překvapili pestrou hrou a výtečnou střelbou. V posledním kole Mongolci jako jediní porazili domácí výběr vysoko 116:97 a obsadili ve skupině cenné 2. místo. Čtveřici postupujících pak doplnil Bahrajn, střelecky rovněž mimořádně disponovaný tým, jehož průměr na zápas překročil 104 body. Bahrajnci prohráli pouze s Nepálem a Kašmírem a obsadili 4. místo.

1. Svobodný Kašmír 5 4 1 +59 9
2. Mongolsko 5 4 1 +22 9
3. Nepál 5 3 2 +111 8
4. Bahrajn 5 3 2 +26 8
5. Jemen 5 1 4 -78 6
6. SAE 5 0 5 -140 5

Skupina B měla hlavní favority v Sikkimu, který obhajoval prvenství, a Tibetu a prognózy se vyplnily do puntíku. Sikkim po neúspěchu na domácím MS, kde obsadil až 11. místo, toužil v Gilgitu po medaili a skupinu zvládl celkem bez potíží. Výhry nad Ománem (104:69), Bhútánem (102:67), Kuvajtem (111:96) i Katarem (81:53) se celkem očekávaly, a tak hlavní událostí ve skupině bylo vzájemné utkání o první místo s Tibetem. Ten rovněž procházel skupinou bez zaváhání a hned v prvním zápase si dokonce připsal rekordní zápis co se týče poločasového skóre. Tibeťané rozebrali Katar a po poločase vedli o šedesát bodů 78:18! Nakonec soupeři povolili vyrovnat hru a konečné skóre se zastavilo na cifře 134:68. Tibet pak rozdrtil i Ománce (105:65), Bhútán (101:87) a Kuvajt (115:88). Vzájemný souboj se Sikkimem byl podle očekávání vyrovnanou bitvou, ve které začali lépe Sikkimové, kteří velmi dobře bránili a vyhráli poločas 46:35. Po změně stran ale Tibet postupně snižoval ztrátu a na začátku poslední čtvrtiny vyrovnal skóre. Sikkimové už nedokázali zareagovat a utkání ztratili v poměru 81:89. Bylo jasné, že tato porážka bude znamenat téměř jistě čtvrtfinálový boj s nejtěžším možným soupeřem Nepálem, což se nakonec také potvrdilo. Prohra se slabým Katarem by byla asi hodně podezřelá a i když Sikkim nepodal zdaleka výkon odpovídající kvalitě týmu, výhra nakonec mužstvo neminula (81:53). Tibet si už vítězstvím 115:88 nad Kuvajtem postup z prvního místa pohlídal. Zbylá postupová místa doplnila arabská mužstva Ománu a Kuvajtu. Neuspěl Bhútán, který porazil pouze slabý Katar. V posledním zápase mohli Bhútánci v případě výhry nad Ománem postoupit, ale mužstvo se na turnaji nepotkalo s formou a po porážce 73:109 se s vidinou předního umístění musel himalájský tým rozloučit.

Čtvrtfinále

Čtvrtfinálové boje oproti zápasům ve skupině přinesly vyrovnaná a dramatická utkání, kdy se rozhodovalo v posledních minutách. Jedinou výjimkou byl souboj doposud suverénního Tibetu s Bahrajnem. Utkání bylo vyrovnané jen poločas, který Bahrajnci vyhráli o bod, ovšem ve druhé půli střelecky disponovaný tým od Perského zálivu dokázal soupeře přestřílet a nakonec vybojoval šokující vítězství. Porážka Tibetu se rozhodně nečekala, nicméně Bahrajn si vítězství zasloužil. Velký boj svedli domácí Kašmírci s Ománem. Utkání bylo vyrovnané až do konce, Omán, který ve skupině nijak nezářil, podal výborný výkon a nebyl daleko od překvapení. Domácí mužstvo ale v bouřlivé atmosféře zvládlo závěr a po vítězství o čtyři body postoupilo do bojů o medaile. Zbývající dva zápasy přinesly rovněž infarktové závěry, v obou případech rozhodoval o úspěchu jediný bod. Dosud skvěle hrající Mongolci narazili na urputně bránící Kuvajt, který držel postupové naděje až do konce utkání, v dramatické koncovce stálo více štěstí při Mongolsku, které se po dlouhých letech opět dostalo mezi nejlepší čtyři týmy. Obrany dominovaly rovněž v posledním čtvrtfinále, ve kterém se střetly finalisté minulého AHM. Mužstva se velmi dobře znají, a tak jejich souboj byl hodně svázán taktikou. Sikkimové pověstní svou výbornou obranou dlouho byli o krůček vpředu a prakticky po celý zápas si udržovali minimální náskok. Ještě dvě minuty před koncem vedli o pět bodů a zdálo se, že utkání nepustí. Přišly však dvě chyby v útoku, které Nepál potrestal a minutu před koncem šel po trestných hodech do vedení. Závěr byl hodně nervózní, v bouřlivé atmosféře se poslední minuta hrála téměř deset minut, nervozita na obou stranách se dala krájet - ani jednomu mužstvu nevycházely trestné hody, a tak se nakonec z těsné výhry radoval Nepál.

Svobodný Kašmír - Omán  105:101 (54:53)

Mongolsko - Kuvajt  84:83 (48:48)

Tibet - Bahrajn  93:107 (48:49) /+1/

Sikkim - Nepál  66:67 (37:32)

o 5. - 8. místo

Tibetská frustrace z vyřazení se odrazila i v boji o konečné umístění. Ani Sikkim ale nijak nezářil, ale nakonec se přece jen radoval z vítězství. Ve druhém utkání Omán otočil duel s Kuvajtem a oplatil tak soupeři porážku ze skupiny.

Omán - Kuvajt  105:93 (36:52)

Tibet - Sikkim  82:88 (43:39)

Semifinále

Složení semifinále málokdo před začátkem šampionátu předpokládal. Zejména vyřazení Sikkimu a Tibetu bylo hodně nečekané, stejně jako postup Mongolska a Bahrajnu. A nečekalo se ani, že všichni semifinalisté vzejdou z jediné skupiny. Mongolci svedli i v semifinále dramatický boj do poslední sekundy. Domácí výběr bojoval statečně o postup do finále, ale v závěru mu chybělo více klidu a také štěstí - střela Nasrata v poslední sekundě vypadla z obroučky a Mongolci opět díky jednobodovému vítězství slavili úspěch a zcela nečekaný postup do finále. Ve druhém semifinále tentokrát Nepál našel zbraň na bahrajnské střelce, dobrou obranou a rychlými protiútoky postupně soupeři unikal a nakonec výrazně zvítězil a opět po roce pronikl až do finále.

Svobodný Kašmír - Mongolsko  90:91 (44:46)

Kuvajt - Tibet  56:77 (34:34) /-1/

Na obou týmech bylo vidět, že turnaj byl hodně vyčerpávající. Tibet nakonec lépe zvládl druhou polovinu utkání a po zásluze zvítězil. Sedmé místo je ale velikým zklamáním.

o 5. místo

Omán - Sikkim  81:102 (30:49) /-1/

Omán to na Sikkim neumí, v posledních letech soupeře nedokázal porazit a nepodařilo se mu to ani v utkání o konečné umístění. Sikkimové byli jasně lepší a nakonec tedy obsadili 5. místo s bilancí šesti výher a dvou proher. Přáním byla medaile, ale hranicí mezi úspěchem a neúspěchem se stala těsná porážka ve čtvrtfinále, Sikkim zahrál na šampionátu dobře a napravil si reputaci po nevydařeném MS.

o 3. místo

Svobodný Kašmír - Bahrajn  100:106 (52:47)

Touha domácích po medaili byla veliká a dlouho to vypadalo, že by mohla být naplněna. Ve druhé části ale domácím postupně docházely síly, třetí čtvrtinu Bahrajn zcela ovládl a vytvořil si až desetibodový náskok, který udržel až téměř do konce. V závěru domácí snížili až na tři body, ale trojka Sulajmana definitivně potvrdila nečekanou medailovou radost Bahrajnu.

Finále

Mongolsko - Nepál  83:112 (40:56) /-1/

Nepálský výběr byl ve finále favoritem a svou úlohu splnil do puntíku. Mongolci nedokázali zopakovat výkon ze skupiny, kdy soupeře porazili. Tentokrát od začátku nestačili a už první čtvrtinu prohráli jedenáctibodovým rozdílem. Nepálci hráli mnohem uvolněněji a soupeře drtili přesnou střelbou a rychlými akcemi. Mongolci hodně ztráceli míče a prakticky po polovině utkání bylo rozhodnuto. Druhá část už byla zcela ve znamení favorita, který dokráčel ke svému devátému titulu i k postupu na MS.