SMR, SWZ, LES - 5. kolo

publikováno 27.10.2014

V malých ligách byla již zakončena první polovina ligových soutěží. Mužstva ještě čeká čtvrtfinále domácích pohárů, pak se již uloží k zimnímu (či letnímu) spánku. Poslední kolo první poloviny přineslo opět několik zajímavých výsledků. V San Marinu a Lesothu zůstali obhájci titulu na posledním místě, dobře si vedou nováčci. Ve Svazijsku se až v posledním kole dostal obhájce FC Mbabane do první poloviny tabulky.

San Marino

Faetano - Acquaviva 0:1 (0:0) Georges
Fiorentino - Serravalle 1:1 (0:1) Paralesi - Prsteník
Juventus - Monte Giardino /+1/ 3:5 (3:3) Paradella 2, Barberi - Mandraleza 3, Terminalesi, F. Polleno

1. Juventus SM 5 3 1 1 17:13 10
2. Serravalle 5 2 3 0 13:9 9
3. Acquaviva 5 3 0 2 7:6 9
4. M. Giardino 5 2 2 1 15:13 8
5. Fiorentino 5 0 2 3 6:10 2
6. Faetano 5 0 2 3 8:15 2

Na čele tabulky přezimuje nováček Juventus, přestože v divoké přestřelce doma podlehl Monte Giardinu. Juventus vedl už v první minutě 1:0, ale brzy o vedení přišel a pak už jen dotahoval náskok soupeře. Ve druhé půli však nečekaně nestačil a hosté i díky hattriku Mandralezy o vedení už nepřišli. Druhý tým FC Serravalle sice udržel neporazitelnost, ale promarnil příležitost dostat se do čela tabulky. V průměrném zápase s posledním Fiorentinem brzy prohrával, bod zachránil až v 79. minutě Paralesi. Acquaviva si odvezla po úporném boji s domácí obranou tři body z Faetana a tím odsoudila obhájce titulu na poslední místo. Rozhodl Bermuďan Georges v 81. minutě.

Podzimním mistrem se tedy stal Juventus, tabulka je ale hodně vyrovnaná. Mezi prvním a čtvrtým je rozdíl jen dvoubodový, na jaře můžeme očekávat dramatický souboj o titul. Zbývající dvojice si to zřejmě rozdá o záchranu, odstup na zbylé čtyři týmy je už velký.

Na čele střelecké tabulky se usadil Alexandro Paradella z Juventusu, který má na svém kontě 6 branek. Se čtyřmi brankami následuje dvojice Jiří Prsteník ze Serravalle a Giovanni Mandraleza z Monte Giardina. Po třech brankách zaznamenali Mamarosa (Faetano), Occati (Serravalle), Caserta a Solferini (Juventus). Pozhoruhodné je, že padlo celkem 66 branek, což je slušný průměr 4,4 na zápas. Nejvíce branek viděli diváci v zápas Juventus - Faetano, který skončil vítězstvím Juventusu 6:3.

6. Croydon 5 0 3 2 7:10 3

Nejočekávanější byl bezesporu tradiční souboj Ngwarumas - Ngwanes. Lídr tabulky Ngwarumas tentokrát v zápase kraloval a po velmi dobrém výkonu vysoko zvítězil 4:1. Mezi střelce se zapsal i moravský reprezentant Melčík. Domácí vedli už 4:0, teprve v samotném závěru soupeř zkorigoval čestným gólem na 1:4. Ngwarumas si udrželi neporazitelnost i vedení v tabulce. Také druhá Mahamba je stále bez porážky, zvítězila v Hluti 3:1 a na vedoucí Ngwarumas ztrácí dva body. Obhájce titulu FC Mbabane po špatném začátku nachází loňskou formu a dostal se po výhře nad Croydonem na třetí místo. O všem se rozhodlo během úvodních 35 minut. V tabulce má vedoucí dvojice pětibodový náskok na zbývající týmy a vypadá to, že se rozhodne o prenství mezi Ngwarumas a Mahambou. Zbývající čtyři týmy čeká zřejmě těžká druhá polovina soutěže.

Ve střelecké tabulce není výrazný lídr. Jedině dvojice Webb (Ngwanes) a Bibione (Mahamba) má na svém kontě po třech zásazích. Dvougólových střelců je 14, takže o prvenství bude bojovat více hráčů. Gólů padlo celkem 54, průměr 3,6 na zápas je vcelku slušný. Nejvíce jich padlo v zápase Ngwanes - FC Mbabane, který skončil 3:4.

Lesotho

Mafeteng - Teyateyaneng  /-1/ 2:2 (0:0) Wagwashahni, Kukundakbehu - Black, Kwahlu

6. Mafeteng 5 0 3 2 8:13 3

Poslední kolo první poloviny přineslo vyrovnané boje a dvě remízy. Dosud vedoucí Teyateyaneng nedokázal vyhrát na půdě posledního Mafetengu a přepustil vedoucí příčku mužstvu Sehlabathebe. V Sehlabathebe se hrál zajímavý zápas, který rozhodl v 70. minutě střídající Golome. Zbylé dva zápasy neměly vítěze. Remíza Teyateyanengu v Mafetengu se možná nečekala, ale bylo to utkání nováčka na půdě mistra. Paradoxně nováček byl v utkání favoritem. Mafeteng zatím bez vítězství zůstává na posledním místě a nevymyká se tak častému jevu, kdy mistru se v následující sezóně nedaří. V zápase Mohlokulu - Pitseng se rovněž zrodila remíza, zápas ale neměl valnou úroveň. Oba góly padly na začátku druhého poločasu během čtyř minut. Domácí vedli, ale vzápětí srovnal Mahomaley. Tabulka je docela symetrická, první dva i poslední dva mají stejně bodů a rozhoduje jen skore. Střed tabulky  má přibližně stejně daleko na špici i na konec. Rozhodně bude ve druhé polovině na co se dívat.

Na čele střelecké tabulky je se čtyřmi góly Kakungele z Mohlokulu. Po třech gólech dali Bakuku (Simpi), Mayunapool (Mohlokulu), Simpo (Sehlabathebe) a Kwahlu (Teyateyaneng). Celkem padlo 58 gólů, průměr na zápas je 3,87. Nejvíce gólů v zápase padlo hned ve třech utkáních. Po šesti gólech padlo v Mohlokulu v zápase s Teyateyanengem, který skončil 6:0, a také v Teyateyanengu hned v prvním kole, kdy domácí porazili Simpi 4:2. Stejným poměrem pak prohrálo  Mohlokulu se Sehlabathebe.