SBL - Rumtek ovládl finále

publikováno 14.05.2014

Sikkimská basketbalová liga zná svého 35. mistra. Stalo se jím mužstvo Rumteku, které si ve finále ve dvou zápasech poradilo s vítězem základní části Lingdongem. Rumtek získal svůj pátý mistrovský titul. V boji o 3. místo byli úspěšnější Legionares, kteří v rozhodujícím zápase otočili nepříznivé skóre a vybojovali bronz.

Finále

Lingdong - Rumtek  90:96 (10:24, 47:55, 73:84) /6-6/

Domácí hráči ve vyprodaném Castledomu začali hodně nervózně a už na začátku 3. minuty za stavu 3:12 musel trenér Shakespare svoje mužstvo uklidňovat při prvním time-outu. Do té doby totiž hráči vůbec nedodržovali taktické pokyny, nedůsledně bránili a stříleli z nepřipravených pozic. Jenže moc platné to nebylo, do konce první čtvrtiny ztráta ještě narostla až na 14 bodů. Druhá čtvrtina byla hodně divoká. Oba týmy jako by zapomněly bránit a skóre rychle narůstalo. Na obou stranách se probudili střelci, kteří měli dost prostoru. Konečně se v play-off střelecky prosadil nejlepší hráč základní části S. Subhata, který byl vyhlášen nejlepším hráčem utkání. V souboji dvou nejstarších ligových hráčů zastínil domácího Wunghu, který zaznamenal jen 6 bodů. Ve druhé polovině sice domácí v úvodu stáhli ztrátu na pět bodů, ale opět díky nedůsledné obraně a několika ztrátám soupeř odskočil. V úvodu poslední čtvrtiny ale domácí přitvrdili v obraně a hráči Rumteku se několikrát hodně zlobili na rozhodčí, kteří dost pouštěli tvrdé zákroky. Lingdong dokonce pět minut před koncem šel do vedení po trojce Timtsena, ale v závěru náskok opět ztratil, když Rinpok a poté D. Subhata vypíchli míč a rychlé protiútoky skončily koši. V závěru už domácím chyběli vyfaulovaní podkošoví hráči Tolmi Sole a Chepranje a Rumtek už vedení ubránil.

Body: Tolmi Sole 20, Rajamani a Chepranje 15 - S. Subhata 21, Tsepeling 20, D. Subhata 15. Nejlepší hráči: Tolmi Sole 4,5 - S. Subhata 6. Celkem 26,5 (13:13,5). 1166 diváků - vyprodáno.

Rumtek - Lingdong 83:66 (19:13, 36:33, 47:50) /5-5/

Odveta přinesla mnohem taktičtější boj, kde dominovaly obrany na obou stranách. Domácí po špatném začátku, kdy první koš zaznamenali až na konci 5. minuty, dokázali zejména zásluhou trojek zkušeného Eoemfu vyhrát první čtvrtinu o šest bodů. Lingdong ale dobře bránil a postupně náskok vymazal. Naopak díky dvojici Karma a Rajamani získal šestibodové vedení, které ale po zbytečných ztrátách neudržel, a tak domácí šli do kabin o něco málo spokojenější. Po změně stran pokračoval vyrovnaný boj, kde převládaly zejména akce hrané na 24 vteřin, nikdo nechtěl riskovat zbytečné ztráty míčů. Přesnější střelbu předváděli hráči hostí, konečně se začal prosazovat i veterán Wungha a na začátku poslední čtvrtiny už vedl Lingdong o 7 bodů. Jenže pak opět musel opustit hřiště klíčový podkošový hráč Tolmi Sole, navíc Chepranje i Wungha měli na kontě 4 fauly. Domácí pět minut před koncem vyrovnali a soupeř totálně odpadl. Po nepřesné střelbě a špatném doskakování přišla dvanáctibodová šňůra Rumteku a bylo rozhodnuto. Výborný Deepak Subhata přidal další body i ke spokojenosti svého otce, který tentokrát více času proseděl na lavičce. Závěr, to už byla exhibice domácích za neustálého potlesku zaplněných tribun a po závěrečné siréně mohl kapitán Rinpok zvednout nad hlavu opět po pěti letech mistrovský pohár.

Body: D. Subhata 23, Tsepeling 17, Roben 15 - Tolmi Sole 11, Phodrag 10, Paldup a Wungha 9. Nejlepší hráči: D. Subhata 4,5 - Tolmi Sole 3,5. Celkem 26,5 (14:12,5). 900 diváků - vyprodáno.

O 3. místo

V boji o bronz začala lépe Himalaya, která zejména díky střelecky disponovanému Kameshwarimu dokázala v dramatickém závěru vybojovat první vítězství. Ve druhém utkání na domácí palubovce však soupeř dokázal, že má kvalitní a vyrovnaný kádr. Velkou práci opět odvedl tibetský křídelní Sharpay, který přišel na play-off na výpomoc z Cinzana a velmi rychle se v novém mužstvu adaptoval. Himalaya odpadla ve druhé polovině, kdy nestačila v obraně, a tak bylo brzy jasné, že bude muset rozhodnout třetí zápas. V něm diváci v domácí hale Legionares viděli zajímavý a dlouho vyrovnaný boj. Himalaya sice začala lépe a celou první půli vedla. Jenže ve druhé polovině se rozestřílel domácí Sharpay, k němuž se přidal i Baburajee, kterému play-off vyšlo mnohem lépe, než základní část, a domácí vývoj otočili. V závěru ještě zabodoval i mladý pivot ze Samoy Alualetogaga a Legionáři se s letošním ročníkem rozloučili ziskem bronzu. Himalaya zůstala bez medaile, ale nehrála špatně, mužstvo kolem zkušeného nepálského pivota Birandavathiho dokázalo odehrát velmi slušné zápasy. Navíc v jeho dresu nastupující Kameshwari se stal ve dvaceti letech nejlepším hráčem ligy.

Legionares - Himalaya  91:98 (22:29, 42:60, 78:78) /5-5/

Pokel 19, Baburajee 15, Pr. Singh 14 - Kameshwari 29, Bhutan 17, Namgyen 15. Nejlepší hráči: Pokel 3,5 - Kameshwari 5. Celkem 25,5 (12,5:13). 846 diváků.

Himalaya - Legionares  75:89 (13:19, 25:29, 53:68) /5-5/

Bhutan 15, Mishra 12, Choulen a Tsomba 10 - Pokel, Sharpay a Alualetogaga 15. Nejlepší hráči: Bhutan 3,5 - Alualetogaga 4,5. Celkem 22,5 (10,5:12). 1581 diváků.

Legionares - Himalaya  109:96 (20:26, 54:57, 83:86) /6-6/

Sharpay 26, Baburajee 24, Alualetogaga 18 - Rajaling 16, Birandavathi 15, Tamang 14. Nejlepší hráči: Baburajee 4,5 - Birandavathi 3,5. Celkem 30 (16:14). 779 diváků.

Nejlepší hráč: Subhash Kameshwari  (HIM, 94/200) 38,58 bodů

All Stars: Kameshwari 38,58,    Sharpay (CIN/LEG, 90/204) 37,00    S. Subhata (RUM, 71/203) 34,66   Eoemfu (RUM, 79/197) 31,00     Birandavathi  (HIM,81/213) 30,00

Střelci celkově: Sharpay 214, S. Subhata  200, Kameshwari 192, Wungha 187, Eoemfu 167

Nejlepší hráč play-off: Sharpay  14,00

All Stars play-off: Sharpay 14,00    D. Subhata (RUM) 12,50   Kameshwari  11,83   Baburajee (LEG) 11,50  Eoemfu  11,00

Střelci play-off: Sharpay 87, Baburajee 80, Kameshwari 75, Tsepeling (RUM) 73, D. Subhata 70.

Na závěrečném zasedání sikkimského basketbalového svazu byla odsouhlasena změna v hracím systému - finálové utkání se bude nově hrát na tři vítězné zápasy.  Do funkce nového reprezentačního trenéra byl uveden 53 letý Lumír Práskal, který nahradil trenéra Kalafase. Ten odstoupil po mistrovství světa. Úkolem Práskala bude dovést reprezentační tým na příští mistrovství světa, což znamená buď obhájit prvenství na Arabsko-himalájském mistrovství, které na podzim hostí Svobodný Kašmír, nebo zvítězit v kvalifikaci.